Devlet MuhasebesiMALİYE MEVZUATI

Devlet Muhasebesinde Yardımcı Defterler

muhasebe-26

YARDIMCI DEFTERLERE KAYIT ve YARDIMCI DEFTERLERİN FONKSİYONU

Devlet muhasebesinde işlemler (kasa ve banka işlemleri hariç) öncelikle yevmiye defterine kaydedilir. Yevmiyeye kaydedilen işlem, hemen ardından ayrıntıda Yönetmelikte öngörülen yardımcı defterlere kaydedilir. Günlük işlemlerin gerek yevmiye defterine gerekse yardımcı deftere ertesi günü akşamına kadar kaydedilmesi gerekir. Bilgisayar ortamlarında işlemler tek girişle gerekli yerlere kayıtları eş zamanlı olarak yapılabilmektedir. Manuel ortamda bu kayıtlar çoğunlukla zamanında yapılamamaktadır.

Devlet muhasebe uygulamasında yardımcı defterlerin önemi çok fazladır. Ayrıntılı yevmiye defteri tutulmadığından işlemlere ait detay bilgiler bu defterlerden sağlanır. Bir saymanlığın hesabında yardımcı defter, yevmiye ve mizan denkliği esas olup, rutin (Saymanlar tarafından Kefalet Kanunu gereği yapılan) kontroller ile programlı denetimler (denetim elemanlarınca yapılan denetimler) de ağırlıklı olarak bu defterler üzerinden yapılmaktadır. Kısaca yardımcı defterler saymanlıklar açısından önemli bir hesap dokümanıdırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.