Dernek&VakıfGÜNCEL HABERLERİDARE HUKUKU

Dernek Üyeliğinin Kendiliğinden Sona Ermesi

mevzuat-1

Üyeliğin Kendiliğinden Sona Ermesi

Öğrenci derneği üyesi iken öğrencilik sıfa­tı sona erenlerin, 39 uncu maddeye göre kamu hizmeti görevli­lerince kurulan derneklerin üyesi iken o derneği kurulduğu kamu kurum veya kuruluşundan veya kamu hizmetinden emeklilik dışında herhangi bir nedenle ayrılanların, derneklere üye ol­ma hakkını kaybedenlerin ve dernek tüzüğüne aykırı hareketlerinden dolayı üyelikten çıkarılanların, kayıtlı bulundukları derneklerdeki üyelikleri sona erer.

Yukarıda belirtilen durumlardan birinin tespiti halin­de üyelik kaydı dernek yönetim kurullarınca silinir. (Dernekler Kanunu m.17)

Üyelerin kendi isteği ile ayrılmalarından başka üye­nin ölümü, Medeni Kanunumuzun 31 ve diğer maddeleri uyarınca üyenin gaipliğine karar verilmesi, üyenin dernek tüzüğünde belirtilen koşulları yitirmesi ve derneğin yasa hüküm­leri sonucu dağılması üzerine üyeliği sona erecektir.

Bunla­rı sınıflandıracak olursak;

  1. a) Üyenin yasa ve tüzük hükümlerine bağlı olarak üye­liğinin sona erdiği durumlar

–   Öğrenci derneğinde üye bulunan kişinin öğretim kurumundan ayrılması veya ayırılması,

– Kamu hizmeti görevlilerince kurulan derneğin üyesi bulunan kişinin emeklilik dışında ayrılması, (Emeklilik halinde üyeliği devam edecektir.)

– Dernek tüzüğü hükümleri uyarınca üye olma yükümlülüklerini yerine getirmeyen üyenin ayırılması,

– Bir meslek derneğinde üye bulunan kişinin milletvekili seçilmesi halinde Dernekler Kanununun 16 nci maddesinin 5 inci fıkrası gereğince üyeliğin yitirilmesi,

– Derneğin kendiliğinden veya yasa hükümleri çerçevesinde dağılması sonucu üyeliğin sona ermesi,

  1. b) Kişinin üyelikten çıkarılması suretiyle üyeliğin sona erdiği durumlar

Üyelikten çıkarılma nedenleri genelde dernek tüzüklerinde sayılmaktadır. Kişinin tüzükte belirtilen koşullara aykırı fiillerinden dolayı Yönetim Kurulunun kararıyla kişi üyelikten çıkarılabilir. Üyelikten çıkarma kararı alınabilmesi için kişinin önceden çağırılıp dinlenmesi, savunmasının alınması gerekir. Üyelikten çıkarılma durumlarında kişinin  haklarını korumak üze-re Medeni Kanunumuzun 65 ve 68 inci maddelerinde yargı yolu açık tutulmuştur. (*)

(*) Erol DOĞAN, a.g.e., sf.38.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.