BES nedir BES ne işe yarar

Emekli

Bireysel emeklilik emekli etmez, sadece para biriktirtir

Asıl adı “Bireysel Yatırım Danışmanlığı Sistemi”dir. Ama adı böyle kalsaydı kimse itibar etmezdi. Bu sebeple arasına “Emeklilik” sözcüğünü eklediler. Altını çizerek belirtmek isterim; sizleri emekli etmez sadece para biriktirtir. Biriken tasarruflarınızı sizin istediğiniz taksitle size geri öder, para bitince de bir daha görüşmezsiniz.

İsterseniz konuyu biraz somutlaştıralım. Okurumuz Bekir Mun, bize gönderdiği elektronik postada önemli bir konuya temas etmiş. Bakın okurumuz neler demiş:

“Eşim 1994 ticaret lisesi bankaclık bölümü mezunu. Ziraat bankasında staj yapmış. SSK kimlik kart ve numarası var ancak banka bir prim yatırmamış. Araştırdık. SSK kaydı dahi çkmadı. Eşim için isteğe bağlı sigorta primi ödemek istedim. Mezarda emekliliğe benziyordu. Ben de vazgeçtim. Sonunda hükümetin teşvik ettiği bireysel emeklilik sistemine katılmaya karar verdim. İş Bankası’na bağlı Anadolu Hayat Emeklilik’e 18/04/2013 tarihinde 120 TL aidat ile ödeme yaptım. Devlet katkı payı olarak 30 TL yatırıyordu. Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. bir dönemde iki defa ‘Yönetim Gider Kesintisi’ adı altında 52 TL keinti yapmış. Bu yasal bir durum mu? Bunu kesme hakları var mı? Eğer varsa hem benim ödediğim taksitleri kullanıyor hem de devlet katkı payı olarak biriken parayı kullanıyor. Dişimden tırnağımdan artırarak biriktirdiğim paramdan yönetim gideri kesiliyor. Hakkımı aratacağım…”

Bekir Bey, ben kimseye bireysel emeklilik sistemine girin demem. Çünkü, bizdeki sistem dünyada olduğu gibi emekli aylığı veren bir sistem değil. Sadece ilerde 56 yaşında gelince toplu veya taksit taksit size geri ödenecek bir parayı öngören sistem. Yani, eşiniz 56 yaşında gelip de en az 10 para ödemişse diyecekleri seçenekler şunlar;

ÖMÜR BOYU MAAŞ YOK l

-Siz 20 bin lira para ödemişsiniz, 20 binde neması oldu al bu 40 bin lirayı hadi güle güle,

  • Veya sizin tercihinize ayda bin lirayı 40 veya 42 ay ödeyelim para bitince bir daha görüşmeyelim,

Yani, asla ömür boyunca emekli aylığı falan vermezler.

Bireysel emeklilik şirketleri’nin faaliyet gösterdikleri binalar, personel maaşları ve hesap vermesi gereken patronları var. Bu şirketler kara kaşınıza kara gözünüze hayran oldukları için milyonlarca dolar lisans bedeli ödemediler. Tabi ki, sizin paralarınızla kâr etmek için açıldılar. Bu sebeple hem paranın yatırılmış olduğu yatırım araçlarından elde edilen nemalardan pay alırlar hem de sizin bahsettiğiniz ana paradan yönetim gideri adı altında para alırlar.

STAJDA EMEKLİLİK PRİMİ

Sonuç olarak bireysel emeklilik, emekli etmez sadece para biriktirmenize ve paranızı hangi yatırım araçlarında değerlendirmenize yardım ve katkı sağlar. Ben kendi paramı kendim biriktiririm nereye yatıracağımı da bilirim diyorsanız bu şirketlere para ödemenizi tavsiye etmem. Yok her ay birisi beni arasın şu kadar para yatır desin de bari para biriktireyim diyorsanız ödemeye devam edin.

Son olarak eşinizin 1994’te mezun olduğu ticaret lisesi bir meslek lisesi olduğundan işletmelere staja gönderilirler. Eşiniz de bahsettiğiniz bankaya staja gitmiş. Eşinizin staj sigortasını ise o banka değil okuduğu okulu yapar ve sadece kısa vadeli sigorta primleri öder, emekliliğe yönelik uzun vadeli prim ödemez. Bu sebeple sigorta için başlangıç sayılmaz sadece ilerde sigortalı işe girerse aynı sigorta sicil numarasını kullanır.

BİR YILDA 2 MİLYON KİŞİ KATILDI

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre 2 Ocak 2015 itibariyle sistemde katılımcı sayısı 5.1 milyon kişiye ulaştı. Fon büyüklüğü 34.8 milyar liraya ulaştı. Devlet katkısının başladığı 2013 başında katılımcı sayısı 3.1 milyon kişiydi. Fon büyüklüğü ise 20.35 milyar lira seviyesindeydi. 2013 başından bu yana katılımcı sayısı yüzde 65, fon büyüklüğü ise yüzde 71.2 arttı. Sektörde 19 şirket faaliyet gösterirken, fon büyüklüğünde en büyük paya sahip ilk üç şirket arasında 6.8 milyar lira Anadolu Hayat, 6.6 milyar lira ile Avivasa Emeklilik 5.6 milyar lira ile Garanti Emeklilik yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.