Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Otomobil-bayan-3

hasar kaydı sorgulama işlemi ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde sıkça yapılan bir işlemdir. Sıfır araç alacak olan kişileri çok ilgilendirmese de bu işlem ikinci el araç alımlarında önemli bir yer tutar. Hasar kaydı sorgulama işleminiz ile alacağınız veya satacağınız araçlarda hasar kayıtlarını görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde arabayı alıp almayacağınıza daha doğru karar verebilirsiniz. İkinci el araç alımlarında kişinin araç hakkında en güvenilir bilgilere ulaşacağı hizmetin adı hasar kaydını sorgulamadır.

İkinci el araç alımlarında kişiler alacakları araçların kazaya karışıp karışmadığı, hasarı olup olmadığını öğrenmek isterler. Bu tür işlemleri de kişiler internet ortamında kolay bir şekilde yapabilsinler diye hizmetler sunulmuştur. Hasar kaydı sorgulama işlemi de bu hizmetler arasında yer almaktadır.

Araç hasar kaydı sorgulama işleminizi iki sistem üzerinden yapabilirsiniz. İlk sistemde 3 farklı seçenek ile hasar kaydını sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu üç seçenekler; plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile sorgulama, plaka ve sigortalı vergi kimlik no ile sorgulama ve plaka ve sürücü T.C: kimlik no ile sorgulamadır. İkinci sistem E-Devlet sistemidir. E-Devlet sistemi üzerinden bu işlemi yapabilmeniz için E-Devlet sistemine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifresi 2 lira gibi cüzi bir ücret karşılığında PTT tarafından adınıza verilen bir şifredir.

Otomobil-bayan-4

Şifresiz Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç hasar kaydı sorgulama işleminiz için ilk olarak aşağıda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sekmede plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile hasar kaydını sorgulama işleminizi yapacaksınız; aracın plakasını, sigortalı T.C. kimlik numarasını ve güvenlik kodunu giriniz.

hasar kaydı sorgulama1

Plaka ve sigortalı vergi kimlik no ile araç hasar kaydı sorgulama işleminizi yapacaksınız; aracın plakasını, sigortalı vergi kimlik numarasını ve güvenlik kodunu giriniz.

hasar kaydı sorgulama2

Plaka ve sürücü T.C. kimlik no ile hasar kaydını sorgulama işleminizi yapacaksınız; aracın plakasını, sürücünün T.C. kimlik numarasını ve güvenlik kodunu giriniz.

hasar kaydı sorgulama3

Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Ara” butonuna tıklayınız.

hasar kaydı sorgulama4

Almak istediğiniz aracın hasar kaydını sorgulama işlemini tamamlamış bulunmaktasınız.

Şifresiz Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Otomobil-bayan-5

SMS İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Turkcell, AVEA veya Vodafone GSM operatörlerinden hangisini kullanmakta olduğunuz farketmeksizin 5664’e kısa mesaj atarak hasar kaydınızı sorgulayabilirsiniz.

5664 sorgulama hizmeti ücretli bir hizmet olup, tüm operatörler için hizmet ücretleri aşağıdaki şekildedir;

  • Hasar 4.00 TL
  • Araç Detay 4.00 TL
  • Parça Detay 4.00 TL
  • Tutanak 4.00 TL
  • Trafik 4.00 TL
  • Kasko 4.00 TL
  • Mağdur 4.00 TL

kaynak:sorgulama.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.