ANALİZ: Gelişen Piyasalar hisseleri çöktü, BİST patlama yaptı..BİST’te alım fırsatları

Borsa

ANALİZ: Gelişen Piyasalar hisseleri çöktü, BİST

patlama yaptı

BİST Döviz Sepeti 2.55‘e doğru yükselirken ve DİBS’de bileşik faizler de yukarı doğru hareketlenirken prim yapıyor. BİST’in GOP genelinden pozitif ayrışmasının nedenleri ne, ve kalıcı olabilir mi?

Facebook’ta Paylaş Tweetle Google+ Paylaş LinkedIn’de Paylaş

Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP)  hisse senetleri panik atağın hemen eşiğinde. Perşembe günü New York saati ile 11:00’de MSCI GOP Hisse Endeksi %1.4 değer kaybı ile yılbaşından bu yana %5.5 düşmüş oldu. Öte yanda BİST-100 gün içinde ulaştığı  zirveyi koruyamasa da, günü %0.7 primle kapattı ve yılbaşından bu yana dolar bazında %17 prim yaptı. Üstelik BİST Döviz Sepeti 2.55‘e doğru yükselirken ve DİBS’de bileşik faizler de yukarı doğru hareketlenirken prim yapıyor. BİST’in GOP genelinden pozitif ayrışmasının nedenleri ne, ve kalıcı olabilir mi?

GOP genelinde  tedirginliğin bir çok nedeni var. En başta ise MSCI GOP Endeksi’nde büyük payı olan BRIC ülkelerinden sadece Hindistan’ın ucuz petrolden yarar görmesi. Rusya ve Brezilya emtia fiyatlarında ayı rallisinden büyük darbe yerken, Çin’de resesyon ve deflasyon korkusu gün geçtikçe artıyor. Rusya’da bugün Merkez Bankası 100 baz puan faiz artırarak adeta resesyona davetiye çıkardı. Brezilya’da ise yeni Maliye Bakanı’nın enflasyonla mücadele için bütçe kesintilerini yürürlüğe sokması (büyümeyi bir miktar daha yavaşlatacak)  gerektiği konuşuluyor. Çin’den her gelen zayıf faaliyet verisi yeni bir teşvik paketi açıklanacaği beklentisini canlandırdı, ama Beijing’den ses çıkmayınca, bugün Şangay ve Hong Kong’da da satışlar başladı.

Ayrıca Venezuela, Ukrayna ve Yunanistan çok değişik nedenlerden dolayı krize/temerrüte  yaklaşırken, ABD’de otomotif dışı perakende şatışlar %0.5 A/A artış ile  %0.1  olan konsensusu misliyle aştı.  Böylece Fed’in 17 Aralık toplantısında faizler hususunda piyasaların hoşuna gitmeyecek ölçüde şahince mesajlar vermesi olasılığı da bir kez daha yatırımcıların gündemine girdi.

Bu zorlu ortamda Türkiye hem Y/Y bazda nerdeyse  %40 daralan cari açığı, hem de ucuzlayan petrolün halen %9’da seyreden TÜFE’yi iki ay içinde önce %7’ye, sonra da %6’nın altına indireceği beklentisi ile adeta uçuşa geçti. Ak Yatırım ardından Garanti Yatırım da bugün yayınladığı 2015 strateji raporunda risksiz faiz oranında gerileme varsayarak 12 aylık BİST-100 hedefini 100 bin puan olarak ilan etti. TCMB Başkanı Erdem Başçı dün 2015 Para ve Kur Politikası sunumunda kesin ipuçları vermese de Borsa oyuncuları çok yakın zamanda faiz kesintileri bekliyorlar. Bu sayede banka karları da artış gösterecek.

Batı’lı gözlemcilere göre Rusya MICEX ve belki de Atina borsalarından kaçan para da İstanbul’a geliyor. Peki, BİST’in MSCI GOP Hisse Endeksi’nden ayrışması kalıcı olabilir mi? Hayır olmaz. Bunun başlıca nedeni ne Döviz Sepeti ne de DİBS getirilerinin Borsa ile aynı yönde hareket etmemesi. Eğer döviz ve faizler Borsa ile aynı manzarayı fiyatlasaydı, Türkiye hikayesinin tüm yatırımcılar nezdinde değiştiğini kabul eder, rallinin süreceğin müjdelerdik. Halbuki şimdi Borsa’nın fazla iyimser davrandığını ve

-Fed’den gelecek şahince bir açıklama

-Petrol fiyatlarında ani yön değişikliği

-Yukarda saydığımız kırılgan ülkelerden birinin krize girmesi gibi dışsal şoklara

son derece hassas durduğunu iddia ediyoruz. Fakat şu kadarı da gerçek. Türkiye ucuz petrol ve nerdeyse durma noktasına gelen iç talep sayesinde artık Kırılgan Beşli’nin üyesi değil. Bu noktadan sonra MSCI GOP’un en sağlam üyelerinden biri olduk. GOP üzerinde esecek rüzgarlardan en az etkilenen, satışlardan en az darbe yiyecek piyasalardan bir olarak anılacağız.

Atilla Yesilada ve İY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.