LIFE STYLE

Almanyadaki Üniversiteler….Almanyanın En İyi Üniversiteleri

Almanya üniversiteleri

Almayada 3,5 milyon yurttaşımız yaşıyor….Bu yurttaşlarımız tabiki Almayada ünivertide okumak istiyorlar…

Almanya sadece teknolokik yada endüstri olarak gelişmiş bir ülke değil….Almanya eğitim konusunda da son derece önemli üniversitelere sahip bir ülke….

Peki Almanyada hangi üniversiteler var ….ve Almanyadaki en iyi üniversiteler hangileri…..Almanyadaki en iyi üniversiteleri sizler için araştırdık….

Sizde Almanyada bulunan üniversitelerle ilgili görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazınız….Okuyucularımız üniversite tercihlerinde bu tecrübelerden faydalanacaklardır…..

İşte Almanyadaki üniversiteler ve Almanyadaki en iyi üniversiteler……

Almanya üniversiteleri eğitim sistemi ikiye ayrılmaktadır; akademik araştırma ve pratik uygulama. Normal üniversitelerde eğitimler akademik araştırmalar olarak verilirken, yüksekokullarda eğitim pratik uygulamaya dayalıdır.

Avrupa Birliği’nin kurucu ülkelerinden biri olan Almanya’da eğitim veren üniversite sayısı, uygulamalı okullar ile birlikte toplamda 380’den fazladır. Bu üniversitelerin çok büyük bir kısmı dünya sırlamalarında ilk 1000’de bulunmaktadır. Bununla birlikte 2 milyondan fazla öğrenciye ev sahipliği yapan Almanya üniversiteleri, lisans ve yüksek lisans bölümlerinin çoğunda Almanca eğitim vermekte olup İngilizce yüksek lisans ve master seçenekleride bulunmaktadır.
Ücretsiz Almanya Üniversiteleri

1999 yılında Bologna sürecine ilk uyum sağlayanlardan biri bilindiği gibi Almanya’dır. Bu sebeple, Almanya üniversiteleri, öğrencilere Avrupa’da olduğu gibi tüm dünyada tanınır bir diploma sunmaktadır. Lisans öğrencim süresinin 3 yıl olduğu Almanya’da bazı üniversiteler öğrencilerden herhangi bir harç ücreti almazken; bazı üniversitelerde dönemlik harçlar 400 – 500 Euro civarında olmaktadır. Bu dönemlik harçlar hem lisans hem de yüksek lisans programlarında geçerlidir.

Almanya üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler, kendi istekleri doğrultusunda ikinci bir yabancı dili, üniversitelerin cüzi ücretler karşılığında sunduğu kurslarla öğrenebilmektedir. Özellikle mühendislik ve teknik bölümlerde eğitim alan öğrencilere staj ve iş imkanları da sunan Almanya üniversiteleri, öğrencilere kendileri istedikleri taktirde çift anadal yapma imkanı sunmakta ve bu program için ekstra ücretler istememektedir.

Almanya Üniversiteleri, sadece Türkiye’deki öğrenciler tarafından değil dünyanın birçok ülkesindeki öğrencilerinde tercih ettikleri ülkelerin başında gelmektedir. Bu özelliğiğiyle her geçen sene eğitimdeki kalitesini artıran Almanya aynı zamanda devlet destekli olarak sunduğu ücretsiz üniversite eğitimi ile yurtdışında üniversite eğitimi almayı düşünen öğrenciler için en iyi seçeneklerden biri.
Almanya üniversiteleri listesi

Hamburg Üniversitesi
Mannheim Üniversitesi
Berlin Frei Üniversitesi
Berlin Humbolt Üniversitesi
Bonn Üniversitesi
Duisburg Essen Üniversitesi
Hannover Üniversitesi
Munih Maximillians Üniversitesi
Paderborn Üniversitesi
Siegen Üniversitesi
Clausthal Teknik Üniversitesi
Marburg Philipps Üniversitesi
Wuppertal Üniversitesi
Dortmund Teknik Üniversitesi
Dresden Teknik Üniversitesi
Hagen Fern Üniversitesi
Kaiserslautern Teknik Üniversitesi
Bassel Üniversitesi
Lübeck Üniversitesi
Passau Üniversitesi
Stuttgart Üniversitesi
Vechta Üniversitesi
RWTH Aachen Üniversitesi
Berlin Teknik Üniversitesi
Münih Teknik Üniversitesi
Tübingen Üniversitesi
Heidelberg Üniversitesi
Jena Üniversitesi
Erfurt Üniversitesi
Würzburg Üniversitesi
Leipzig Üniversitesi
Gisma Business School

Almanyanın en iyi üniversiteleri

Yurtdışında üniversite eğitimi birçok öğrencinin hedefidir. Lisansta bu başarıyı yakalayamayanlar, yüksek lisans veya doktora eğitimini de yurtdışında alabilir. Bu anlamda, yurtdışında eğitim denilince akla ilk gelen ülkelerden biri Almanya’dır.

Eğitimin her noktasında Alman disiplini uygulamaları çoğu üniversitesini dünyanın sayılı okulları arasına katmıştır. Peki, son yayınlanan ”dünyanın en iyi üniversiteleri” listesine baktığımızda Almanya’nın en iyi 10 üniversitesine biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

1. Münih Teknik Üniversitesi

1. Münih Teknik Üniversitesi

Almanya’nın en iyi üniversitesi Münih Teknik Üniversitesi(TUM), bu sene yayınlanan listede dünyada 60. sırada yer almaktadır. 1868 yılında kurulmuştur ve sadece Almanya’da değil Singapur’da da kampüsleri bulunmaktadır. Birçok ünlü akademisyenin okulu olmasıyla bilinir. Özellikle fizik, matematik ve mühendislik alanında dünyanın en çok tercih edilen üniversitelerinden biridir. Münih gibi muhteşem bir şehirde eğitim almak isteyenler için bulunmaz bir nimettir.

2. Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi

2. Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi

Listenin en başını iki Münih üniversitesi tarafından kapılmış durumda. Fakat bir gezme fırsatınız olursa neden en iyiler olduğunu anlayacaksınız. Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi, Almanya’da en iyi ikinci durumdayken dünyada 68. gelerek gayet iyi bir sıradadır. Özellikle fizik ve astronomi konusundaki başarısı okulu bu konuda 18. yapmıştır. Onun dışında biyolojik bilimlerdeki başarıları ile dünya literatürüne sürekli yeni yayınlar kazandıran bir okuldur.

3. Heidelberg Ruprecht-Karls Üniversitesi

3. Heidelberg Ruprecht-Karls Üniversitesi

1389 yılında kurulan bu üniversite özellikle doktora eğitimi için çok talep edilen bir kurumdur. Almanya’nın en eski üniversitesi olmasının yanı sıra Avrupa’da en çok araştırma odaklı okul olarak bilinir. Teorik bilginin yanı sıra araştırmaya çok büyük bir bütçe ayırmışlardır. Dünyadaki sıralaması 72 olsa da arkeoloji alanında dünyada 23. ve tıp alanında ise 53. sıradadır. Tıbbi ve biyolojik bilimler için tam bir hayal okuldur.

4. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT)

4. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT)

1825’te kurulan bu enstitü özellikle master ve doktora programlarıyla ön plana çıkmıştır. Dünya sırasında 98. olan kurum mezunlarının dünyadaki yeri sıralamasında 20. sırada yer almıştır. Hem öğrencileri için muhteşem bir araştırma olanağı sunuyor hem de çeşitli öğrenci programlarıyla ortaklığı sayesinde burs olanaklarını geniş tutuyor. Ve bu enstitüden mezun olanın özgeçmişindeki etkisi çok yüksek oluyor. Okul daha çok fizik, astronomi de doğa bilimleri konularına ağırlık vermektedir.

5. Berlin Humboldt Üniversitesi

5. Berlin Humboldt Üniversitesi

Berlin, Almanya’da bir üniversite şehri olarak düşünülebilir. Hem başkent hem de oldukça çok üniversite barındırıyor. Humboldt Üniversitesi daha çok sosyal alanlarda hatırı sayılır başarılara ulaşmış kurumdur. Felsefe konusunda dünyada genelde ilk 15 içerisinde yer alırken sanat alanlarında ise ilk 30 da yer alır. Sözel alanlara ilgi duyanlar için muhteşem bir okul olsa da tıp ve doğa bilimlerinde de gayet gelişmiştir. Almanya’da bu kurumla ilgili ”tüm modern üniversitelerin annesi” söylemi yaygındır. Üniversite eğitimine en modern olanakları ilk getiren kuruluş olmasıyla da dikkat çeker.

6. Berlin Özgür Üniversitesi

6. Berlin Özgür Üniversitesi

Orijinal ismi Freie Universität Berlin olan bu üniversite de Almanya’nın kalbi Berlin’de bulunmaktadır. Genel açıdan baktığımızda daha çok sanat ağırlıklı bu kuruluş arkeoloji konusunda dünyada ilk on içerisinde yer almaktadır. Özellikle Berlin’in serbest ortamından kaynaklı Berlin’deki diğer okullarla akademik ortaklıkları çok sağlamdır. Almanya’nın en büyük okullarından biridir fakat şehrin farklı yerlerinde kampüsleri bulunduğundan çok kampüs havası taşımaz. Özellikle lisans alanında çok güzel programları mevcuttur.

7. RWTH Aachen Üniversitesi

7. RWTH Aachen Üniversitesi

Diğer şehirlere göre nispeten daha sakin bir şehir olan Aachen’da bulunan bu üniversite mühendislik alanında üst düzey eğitim ve araştırma sunmaktadır. Makine, inşaat gibi mühendislik alanlarında Almanya’nın ilk akla gelen üniversitesidir. Dünyada da enerji ve mekanik konularında ilk 20 içerisinde yer almaktadır. Hem lisans hem lisansüstü eğitim için tercih edilmesi gereken bir kurumdur.

8. Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi

8. Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi

1457 yılında Almanya’da küçük bir şehirde kurulan bu üniversite, günümüzde büyük ve çok iyi eğitim veren kurumlar arasında sayılmaktadır. Tıp ve biyolojik bilimler alanında da çok tercih edilse de asıl arkeoloji alanında dünyada adından çokça bahsedilen bir okuldur. Sosyal olanaklarının çok olması ve çok farklı lisans programlarının olmasıyla bilinir.

9. Berlin Teknik Üniversitesi

9. Berlin Teknik Üniversitesi

Daha önceden de dediğim gibi Berlin üniversiteler şehri. Diğer iki büyük üniversitenin aksine Berlin Teknik Üniversitesi daha çok mühendislik ve sayısal bilimlere ağırlık vermektedir. Matematik ve mühendislik eğitiminde dünyada en çok tercih edilen kurumlardan olması büyük bir avantajdır. Özellikle lisansüstü eğitimde bolca İngilizce program bulundurması, okulu daha da cazip hale getirmektedir. Okulun sadece kendi bünyesindeki kurumlarla yetinmeyip ulusal ve uluslararası birçok enstitüyle ortak çalışması bağlantıları kuvvetli üniversiteler arasında sayılmasını sağlamıştır.

10. Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi

10. Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi

1477’de kurulan bu okul, insanlık araştırmaları konusunda dünyanın en meşhur okullarından biridir. Almanya’nın genel sıralamasına baktığımızda 10. sırada görülmesine rağmen dünya genelinde arkeoloji ve tarih konusunda 16. sıradadır. Araştırma olanakları açısından düşündüğümüzde araştırmaya çok önem veren bir kuruluştur. Tübingen ise yaşanılabilecek muhteşem bir şehirdir. Son olarak lisansüstü bölümlerinde bolca İngilizce programı bulunmaktadır.

Almanya Üniversiteleri (Devlet)

ÜniversiteŞehirAçıklama
Aachen Teknik RWTH (TU)AachenAlmanya’nın en büyük teknik üniversitesi
Aachen (FH)AachenOnlarca bölümde uygulamalı bilimler eğitimi
Bayreuth ÜniversitesiBayreuth60’dan fazla bölümüyle dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında
Berlin Teknik ÜniversitesiBerlinTU9 üniversiteleri içerisindeki dünyanın en iyi teknik üniversitelerinden
Berlin Wildau Teknik (TH)BerlinRaylı Sistemler alanında en iyilerden
Bremen ÜniversitesiBremenKendi bünyesinde Almanca hazırlık kursu olan ödüllü üniversite
Clausthal Teknik (TU)Clausthal- ZellerfeldEn iyi on teknik üniversite arasında
Cottbus BTU Teknik (TU)SenftenbergKüçük şehir, akşam eğitimi imkanı
Dortmund Teknik (TU)DortmundAvrupa’nın en büyük teknoloji parklarından birine sahip
Dresden Teknik (TU)DresdenAraştırma ve geliştirme alanında Almanya’nın en iyilerinden
Duisburg Essen ÜniversitesiDuisburgAlmanya’nın en genç ve en fazla öğrenci barındıran üniversitelerinden
Erfurt ÜniversitesiErfurt1392 yılında kurulmuş Almanya’nın en eski üniversitesi
Erfurt (FH)ErfurtErfurt şehrinde uygulamalı bilimler üniversitesi
Giessen ÜniversitesiGiessenAlmanya’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden
Goethe Frankfurt ÜniversitesiFrankfurtFinans ve Ticaret merkezi Frankfurt’ta uluslararası bir üniversite
Hamburg Teknik ÜniversitesiHamburgDünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında yer almakta
Hannover ÜniversitesiHannoverTU9 grubuna dahil üniversitede çok geniş bölüm yelpazesi
Jena FSUJena1558 kuruluşlu üniversite öğrenci şehri Jena’da
Jena (FH)Jena30’dan fazla bölümde uygulamalı eğitim
Karlsruhe Institute of TechnologyKarlsruheEn iyi 9 teknik üniversite arasında, mükemmel bir araştırma enstitüsü
Mainz Üniversitesi JGUMainzAlmanya’da medyanın merkezi Mainz şehrinde onlarca bölümüyle
Nürnberg Erlangen Üniversitesi FAUNürnbergAlmanya’nın en iyi 10 üniversitesinden
Paderborn ÜniversitesiPaderbornDevasa teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan Paderborn şehrinde
Ruhr Bochum ÜniversitesiBochumAlmanya’nın beş büyük üniversitesinden biri
Siegen ÜniversitesiSiegenAlmanya’nın öğrenci şehirlerinden Siegen’de, Vestfalya’nın en kaliteli üniversitelerinden
Stuttgart ÜniversitesiStuttgartDünyanın en yaşanabilir şehirlerinden birisinde mükemmel bir üniversite
Wuppertal ÜniversitesiDortmundAlmanya’da mimarlık ve mühendislik eğitiminde en kaliteli üniversitelerden
Würzburg ÜniversitesiWürzburg9 Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiş en köklü üniversitelerden
Zittau/Görlitz (FH)Zittau-GörlitzButik bir uygulamalı bilimler üniversitesi
Zwickau (FH)ZwickauOtomotiv endüstrisinin merkezinde uygulamalı bilimler üniversitesi

Almanya Üniversiteleri (Özel)

ÜniversiteŞehirAçıklama
New European CollegeMünihUluslararası ve İşletme gibi bölümlerde lisans ve master düzeyinde eğitim alabilirsiniz.
BITS Business and Leadership UniversityBerlin, Hamburg, IserlohnPsikolojiden spor yönetimine bir çok bölümde İngilizce ya da Almanca lisans ve master imkanı
BTK Arts and Design SchoolBerlin, Hamburg, Iserlohnİletişim, Film ve Medya, Oyun Tasarımı, Fotoğrafçılık gibi bölümlerde İngilizce ve Almanca eğitim imkanı
Brand AcademyHamburgİletişim Tasarımı, Dijial Yönetim ve Uluslararası Marka Yönetimi alanlarında girişimciler ve iş adamlarıyla ortak çalışma yapılan yönetim okulu
Gisma Business SchoolBerlin, HannoverInovasyon, Girişimcilik, Marka Yönetimi ve Uluslararası Pazarlama gibi alanlarda Almanya’nın en iyilerinden

Geçim Şartları

Ortalama öğrencilerin %68’i çalışmakta ve kendi eğitimini finanse etmektedir. Almanya’da normal şartlarda tutumlu bir öğrenci 500 Euro ile geçinebilir. Bu miktar ülkemizde çoğu memurun maaşına tekabül ettiği ve bazen bunu aştığı göz önüne alınacak olduğunda belki yüksek görünebilir. Ancak insanların gelir düzeylerinin ülkemizden çok daha yüksek olduğu bir ülkede bu denli bir aylık harcama çok görülmemelidir. Çünkü Almanya da işçilere ücretleri saat başına verilir ve genelde saati 6 Euro dan düşük işler yok denecek kadar azdır.

Almanya’da öğrenciler yaz tatillerinde 12 Euro veya daha yüksek miktarda iş bulabilirler. Bu şekilde düşünüldüğünde Almanya’da yabancı öğrencilere verilen iş müsaadesi ile (senede 90 tam veya 180 yarım gün) çalışmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamanız pekte yor değildir. Bu imkanını istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sağlık Sigortası

Almanya’da yaşayan herkes sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Şayet sigortanız yok ise ne vize nede okullara kayıt yaptırabilirsiniz. 2, 3 ay üst üste aidatınızı ödememeniz demek eğitim hayatınızın son bulmasına sebep olabilir. Almanya bu konuda çok hassastır. Ancak bu şekilde olması öğrenci adaylarının lehinedir.

Üniversiteye kayıt esnasında sigorta belgesinin mutlaka sunulması lazımdır. Ayrıca sağlık masraflarının aşırı yüksekliği nedeniyle pratik olarak herkesin sigorta yaptırmasında menfaati vardır. Kişisel duruma bağlı olarak değişen sağlıklı bir sigorta aidatı 50 ile 100 Euro civarında değişir. AOK gibi Almanya’nın en büyük sigorta şirketinin öğrencilere uyguladığı miktar 56 Euro’dur.

kaynak:https://www.elt.com.tr, https://edumag.net/, https://gygglobal.com.tr, edu.tr.com, haberahbval.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.