Yabancı Yatırımcıda Satış Baskısı

borsa-10

Yabancı Yatırımcıda Satış Baskısı

Yabancı 2,23 milyar dolarlık alım yaptı
Yabancı yatırımcılar, Borsa İstanbul’da aralık ayında 108 milyon dolarlık net satış yapmasına karşın, yıllık bazda 2014 yılını net 2,23 milyar dolarlık alışla tamamladı
Yabancı 2,23 milyar dolarlık alım yaptı

Geçtiğimiz aralık ayında satış tarafında yer alan yabancılar, 2014 yılını ise Borsa İstanbul’da 2.23 milyar dolar net alımla tamamladı.

Borsa İstanbul tarafından açıklanan verilere göre yabancı yatırımcılar aralık ayında 108 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi. Ekim ayında 583 milyon dolar ve kasım ayında 628 milyon dolarlık net alım gerçekleştiren yabancı yatırımcılar aralık ayında satış tarafına geçti.

Yabancı yatırımcıların aralık ayında 108 milyon dolarlık net satışa karşın 2014 yılının tamamında 2 milyar 226 milyon dolar tutarında net alım yaptı. Yabancı yatırımcılar 2013 yılını 429 milyon dolarlık net satışla tamamlamışlardı.

Analistler, aralık ayında BIST 100 endeksinin yabancı işlemlerine paralel hareketinin devam ettiğine dikkati çekerek, alımların güçlü olduğu ekim ve kasım aylarında toplam yaklaşık yüzde 15 yükseliş kaydeden BIST 100 endeksinin, aralık ayında yabancıların satışa geçmesi ile yüzde 0,52 değer kaybettiğini ifade ediyor.

Yabancıların Türk Hava Yolları alışı devam etti

Yabancıların ağustos, eylül ve ekim aylarında en fazla alım yaptıkları pay olan Türk Hava Yolları, aralık ayında en fazla net alım yapılan paylar sıralamasında 3. sıraya geriledi.

Aralık ayında yabancıların en fazla net alım yaptıkları pay piyasası 123,7 milyon dolar ile İş Bankası (C) olurken, onu 74,2 milyon dolar ile Net Holding izledi. Sıralamada 3. olan Türk Hava Yolları paylarında net 59,5 milyon dolarlık alım yapan yabancılar, Ülker Bisküvi’de 55,7 milyon dolar, Turkcell paylarında da 37,2 milyon dolarlık net alış gerçekleştirdi. Aralık ayında yabancı yatırımcıların en fazla net satış yaptığı paylar ise Halkbank, Yapı Kredi, Sabancı Holding, Garanti Bankası ve Tekfen Holding olarak sıralandı.
kaynak:anadolu ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.