Devlet Memuru

Sözleşmeli Personel Uygulaması

hizmet alımı-3

Sözleşmeli Personel Uygulaması
Sözleşmeli personel, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi ile kurumların teşkilat kanunlarındaki özel hükümlere istinaden çalıştırılmaktadır. Sözleşmeli personel çalıştırılma usul ve esasları ile hak ve yükümlülükleri 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre çalışanlar için 6 Haziran 1978 gün ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile düzenlenen esaslar ile özel kanunların verdiği yetkiye istinaden çıkartılan Bakanlar Kurulu Kararlarında yer almaktadır.
Bunlar incelendiğinde; ölçü ve norm birliği olmadığı, sözleşmeli ve kadro karşılığı sözleşmeli personel ikilemi yaşandığı, bunun sosyal güvenliğe tabi olduğu kurumlara dahi yansıdığı, sözleşmeli personele 657 sayılı Kanunun disiplin ve aylıksız izinle ilgili hükümlerinin uygulanıp uygulanamayacağı gibi tereddütler oluştuğu bilinmektedir.
Ayrıca, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren

geçici işlerde çalıştırılması gereken, sözleşmeli personel uygulamasının asli ve sürekli hale getirildiği, böylece işçi – memur sorunu yanında, memur – sözleşmeli personel sorununun da ortaya çıktığı görülmektedir.
Belirtilen nedenlerle sözleşmeli personele ilişkin düzenlemelerin yeniden ele alınması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.