Son Dakika….Maliye Bakanlığı Yeniden Yapılanma Çıktımı?

Maliye Bakanlığı Teşkilat Kanunu Çıktı mı? Malmüdürlükleri kapanacak mı? Milli Emlak Maliye Bakanlığına geri dönecek mi?

Muhasebat Kontrolörleri ve Muhasebe Denetmenleri Müfettiş Olarak Atanacak mı? Saymanlıklar Kapanacak mı? Gelir İdaresi Birleşecek mi? Vergi Müfettişleri Nereye Atacak?

Değerli okurlarımız, bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanlığı sistemi geldikten sonra Bakanlık teşkilat yapılarında önemli değişiklikler oldu….

Maliye Bakanlığı da, Hazine Müsteşarlığı ile birleşip Hazine ve Maliye Bakanlığı adını alıp yeniden yapılanma sürecinde kendisine düşen payı almış oldu….

Bu gelişmelerle beraber, Maliye Bakanlığınında değişim henüz tamamlanmış değil…..

En son Milli Emlak Genel Müdürlüğünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlanması ile Hazine ve Maliye Bakanlığının Maliye Tarafında önemli fonksiyon kaybı olduğu bilinmekteydi….

Maliye Bakanlığında yakın zamanda bakanlık yapan Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal dönemlerinde Maliye Bakanlığının yapısında, kadro ve ünvanlarda önemli değişilikler olmuş; teşkilat ve personel arasında huzursuzluk yaratan uygulamalar yapılmıştı…

Bu noktada Sayın Berat ALBAYRAK’ın Maliye Bakanı olarak atanması, Maliye Bakanlığında sevinç ve umutla karşılanmıştı….

Sayın Berat ALBAYRAK’IN Enerji Bakanlığı yaptığı dönemde de bakanlıkta son derece sevilen bir isim olduğu bakanlık çevrelerinde sıklıkla dile getirildiği dikkate alındığında, Maliye Bakanlığında yapılacak değişikliklerde, hem bakanlık çalışanlarını hem de ekonomi piyasalarını olumlu şekilde etkileyecek sonuçların alınması tüm kesimlerin ortak beklentisi olarak karşımıza çıkıyor….

Bu noktada Maliye Bakanlığı teşkilat yapısında meydana gelebilecek değişikler aşağıda özetlenmiştir….

1-Gelir İdaresi tekrar bakanlık ana hizmet birimleri arasında yer alacak

2-Gelir idaresi taşra birimleri, Defterdarlıklara bağlanacak….

3-Saymanlıklarda, Malmüdürlüklerinde düzenleme yapılacak….yeni görev tanımlamaları gelebilir….

4-Maliye Bakanlığı ana hizmet birimleri arasında bir tasarruf ofisi kurulacak….

Değerli okurlarımız….yukarıda belirttiğimiz hususlar birer tahmin olup, herhangi bir resmiyeti olmadığını özellikle vurgulamak istiyoruz…

Gelişmeler sizinn haber siteniz kamufinans ta yer alacaktır….

Konuyla ilgili görüş ve düşünvelerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.