Otel, Restoran, Turizm Firması, Kıyafet, İnternet Alış Veriş Şikayet Hattı

Değerli okuyucularımız….

Gergün milyonlarca insanımız otelde kalıyor, restoranda yemek yiyor, kıyafet alış verişi yapıyor ya da internetten bir şeyler alıyor….

Beğendiğimiz memnun kaldığımız ürünlerin parasını öderken içimiz rahat şekilde parasını ödüyoruz….

Peki memnun kalmadığımız zaman ne yapıyoruz…..???

Türkiyede yürürlükte olan mevzuat, aldığı ürün ya da hizmetten memnun kalmayan vatandaşlara bir takım haklar versede, özellikle satıcılarda müşteriyi memnun etme arzusu, yada memnun olmayan müşterilerin şikayetlerini giderme, sorunu çözme ya da para iadesi sistemi henüz çok gelişmiş değil…

Örneğin Amerikada aldığınız ürünü 1 hafta kayıtsız şartsız bir şekilde iade edip parasını geri alma hakkınız varken, bu hakkını 6-7 bin liralık ürünlerde rahatlıkla kullanabilirken türkiyede uydurul bir telefon aksesuarını bile değiştiremiyor ya da paranızı geri alamıyorsunuz….

Bu noktada kamu finans haber sitesi olarak mağdur olan tüketicilerin sesini duyurmak adına bu şekilde bir uygulama başlatıık….

İlgili resim

Şikayetlerini haberin altında yer alan yorum kısmına, siteye abone olmadan gönderebilir, ayrıca haber olarak yayınlanmasını istediğiniz şikatlerlerinizi kamufinans@gmail.com adresine gönderebilirsiniz….

şikayet hattı ile ilgili görsel sonucu

Şikayet edilen sitelerden cevap gelmesi halinde sitemizde yayınlacaktır….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.