Çeyiz Hesabı Nedir? Çeyiz Hesabı Ne İşe Yarar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca, maddi sıkıntı nedeniyle yuva kuramayan çiftler için başlatılan ‘’ uygulamasına başvuran kişi sayısı 10 ayda 30 bini aştı. Yoğun ilgi gören bu uygulamayla bankalarda 10 ayda toplam 25 milyon lira birikti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın maddi sıkıntılar nedeniyle yuva kuramayan çiftler için 2016 Nisan’da başlattığı ‘Çeyiz Hesabı’ uygulamasına şu ana kadar başvuran kişi sayısı 30 bini geçti. Çeyiz Hesabı ile Devlet Katkısına İlişkin Yönetmelik, 16 Aralık 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Evlilik dönemini yaptığı birikimle rahat geçirmek isteyen hiç evlenmemiş ve 27 yaşından önce evlenecek olanların yararlanabileceği, ailelerin de çocukları adına açabilecekleri çeyiz hesabı uygulaması, 18 Nisan 2016’da başladı.

BANKALARA YOĞUN İLGİ  

Bakanlık verilerinden derlenen bilgilere göre, devlet katkısından yararlanma imkanı sunduğu ve birikim yapmayı sağladığı için evlenecek çiftler tarafından yoğun ilgi gören uygulamaya şu ana kadar 30 bin 200 kişi müracaat etti. Başvuru kabul eden sayısı 14’ten 15’e çıkarken bugüne kadar açılan hesaplarda biriken para miktarı ise 25 milyon 52 bin 233 lira 10 kuruş oldu.

27 yaş sınırı var

Çeyiz Hesabı uygulamasından Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacaklar yararlanabilecek. Yurt-dışında yaşayan Türk vatandaşları da alabilecek. Ödemesini 3-4 yıl arasında düzenli yapanlara, 4 bin 500 lirayı aşmayacak şekilde, hesaptaki birikimlerinin yüzde 15’i kadar katkı sağlanıyor. Bu tutar en fazla 15 bin lira olabiliyor.

Aksatılmaması gerekiyor

Çeyiz Hesabı için ödemelerin aksatılmaması gerekiyor. Aylık ödemede 3 kereden fazla, 3 aylık ödemelerde ise birden fazla ödemenin aksatılması, hesabın sona erdirilmesine neden oluyor. Çiftlerin devlet katkısını alabilmeleri için evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde evlilik cüzdanı ve ilk evlilikleri olduğuna dair nüfus müdürlüğünden alınacak belgeyle bankaya başvurmaları gerekiyor. Bu kapsamda en geç 2 ay içerisinde hesabın bulunduğu bankadan para alınabiliyor.

İlk ödeme 2019 yılında

Yuva kuracak gençlere sağlanacak devlet katkısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine konulan ödenekten karşılanacak ve hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek. Çeyiz Hesabı’nın ilk ödemesi ise 2019’da yapılacak.

Kaynak: Akşam Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.