FİNANSAL MUHASEBESMM/YMM/BAĞIMSIZ DENETİM

Muhasebeci Nedir? Mali Müşavir Nedir?

A-MUHASEBECİ (MALİMÜŞAVİR)
Muhasebeci denince bir elinde hesap makinası önünde bilgisayarı bi tarafta da evrakları tasnif ve kayıt eden kişi akla gelir. Oysa muhasbeci; muhasebe sisteminin oluşumunu kuran maddi ve maddi olmayan para bazında doğru kayıtla raporlama ve finansal analizle ürün maliyet ilişkisi, ürün fiyat ilişkisi, ürün rekabet ilişkisi, firma içi ve firma dışı ürün, hizmet performansı, rakiplere göre mukayese, yatırım piyasasına hangi mal ve hizmetle pıyasa giriş konusunda ve geleceğe yönelik firma stratejileri belirlemeye yönelik karar vericilere destek sağlayan meslektir.
Bir başka tanımda: muhasebe firma içindeki insanların bilgiye dayalı olarak karar verebilmelerini sağlamak için finansal bilgileri ölçme, yorumlama ve paylaşma sürecidir. Birçok açıdan, muhasebe iş yaşamının temel taşıdır. Muhasebeciler, organizasyonun; pozisyonu ve faaliyetlerini teyit edecek ve karar vericilere yardımcı olacak şekilde finansal bilgileri toplar, kayıt eder, raporlar ve açıklar.
Muhasebe tablolarının içerdiği finansman yatırımı ve faaliyetler gibi iş faliyetleri ele alınmaktadır. Muhasebe sürecini açıklamakta çift defter kayıt tutmayı tarif etmekte ve muhasebe eşitliğini, tanıtmaktadır. Finansal işlem ile ilgli bilgilere dayanan finansal tabloların geliştirmesi açıklanmaktadır. Bu tabloların yorumlanma yöntemleri ve bütçelemenin planlanması ve kontrol aşamasındaki önemi açıklanmaktadır. Yani güven sağlamaktadır. Uluslar arası işlem için ortak bir muhasebe kurallar setininin geliştirimesi ve ele alınması ile süreç sonlanır.1
Muhasebe sistemi evrensel olup artık ulusal boyut dışında standart ve norma uygun olması gerekir. Bu alanda uzmanlaşmanın derinleşmeyi ve iş bölümünün boyutlarının ulusal sınırlar dışına taşması olarak tanımlayabilceğimiz küreselleşme, son ekonomik tarihi kapsamlı olarak kavrayabilmek için iyi bir kılavuzdur. Dünya çapında işlemleri yönetme ve risk alma kapasitesinin büyümesi, gerçek bir küresel ekonomi yaratmakta ve üretim giderek daha uluslar arası olmaktadır. Bir ülkede satışa hazır halde bulunan ürünlerin çoğu, birçok kıtadan gelen hammadde ve yedek parçaların birleştirilmesiyle yapılmaktadır.2Ürünün menşesi belli olmadığı gibi firmanın menşeleri de belli değildir. Her ulustan pay sahipleri söz konusu olabilir. Muhasebe standartları ulusal standartlardan ziyade uluslarası muhasebe standartlarına uygun olmalıdır.(UMS) Finansal raporlama uluslar arasi raporlama standartlara uygun olmak zorunda(UFRS) Çünkü şirketlerin paydaşları tek ulustan  değil birçok ulustan söz konusudur. Birçok firmada çokuluslu firmalar şeklinde faaliyet göstermektedirler.

kaynak:Abdurramn Filiz, dt-audit.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.