Faiz/Banka/Kredi/SigortaÖne Çıkan HaberlerYATIRIM&FİNANS

Merkez Bankası Faiz Kararı….Merkez Bankası Faiz İndirdi…..

Merkez Bankası-2

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı.

TCMB politika faizini ve faiz koridorunun alt bandını sabit bıraktı.

TCMB koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 10.75 seviyesinden yüzde 10,50’ye indirdi.

TCMB faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5 seviyesinde tuttu.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutuldu, borç verme faiz oranı yüzde 12,25’ten yüzde 12’ye indirildi.

Reuters’ın 26 kurum ile gerçekleştirdiği ankette katılımcıların tamamı faiz koridorunun alt bandının sabit tutulacağını beklerken, 1 katılımcı politika faizinde artış bekliyordu. Ankete katılan 26 kurumun 19’u faiz koridorunun üst bandının sabit tutulacağını, 7 kurum ise üst bantta 25 ile 50 baz puan aralığında indirim yapılacağını öngörüyordu.

TCMB, sitesinde faiz kararına ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir.

AB’NİN İHRACATTAKİ OLUMLU ETKİSİ GÜÇLENİYOR

Artan jeopolitik risklere karşın Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi güçlenerek sürmektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

KÜRESEL OYNAKLIKLAR AZALDI

Yakın dönemde küresel oynaklıklarda bir miktar düşüş gözlenmiştir. Ayrıca, Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmaya başlanması da geniş bir faiz koridoruna duyulan ihtiyacı bir miktar azaltmıştır. Bu doğrultuda Kurul, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar vermiştir.

PPK KARARLARI ENFLASYON GÖRÜNÜMÜNE BAĞLI OLACAK

Bununla birlikte, çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olması likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir. Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir”

DOLAR İLK TEPKİSİNİ YÜKSELİŞLE VERDİ

Faiz kararı öncesi 2.8850 seviyelerinde seyreden dolar/TL, faiz kararının açıklanmasının ardından 2.8887 seviyesini test etti. Ardından hafif gevşeyen dolar/TL 2.88’in üzerinde işlem görüyor.

MB kararı öncesi 80.300 seviyelerinde işlem gören Borsa İstanbul ise 80.700’ün üzerine çıktı.

ATAMA ÖNCESİ SON PPK

Diğer taraftan piyasalar TCMB Başkanı’nın görev süresinin dolmasının ardından yeniden göreve atanıp atanmayacağını ya da yerine kimin geleceğini de yakından takip ediyor.

TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi 19 Nisan’da dolacak ve yeniden atanmaması halinde Mart ayı toplantısı Başçı başkanlığındaki son PPK toplantısı olacak. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 20 Nisan günü gerçekleşecek.

kaynak:http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/merkez-bankasi-faizi-indirdi/116418

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.