Devlet MemuruKARİYER

Memurken Öğretmen Olarak Atananların Yıllık İzinleri Nasıl Kullanılır?

Memur-3

Memurken Öğretmen Olarak Atananların Yıllık İzinleri Nasıl Kullanılır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 23 üncü maddesinde “Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler.”, 102 nci maddesinde “Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olanlar için 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir.” ve 103 üncü maddesinde de “Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.
Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.
Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir.” hükümleri yer almaktadır

Öğretmenlikten memurluğa geçen yıllık izin kullanabilir mi?

Yukarıda yer verilen hükümler uyarınca;
1- Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılmaktadırlar.
2- Öğretmenlerin yıllık izinleri sonraki yılla aktarılamamaktadır.
3- Dinlenme ve yaz tatilini kullandıktan sonra memur kadrolarına naklen geçen memurlar naklen geçtikleri yıl için yıllık izin kullanamazlar.
4- Memur kadrosunda çalışmakta iken öğretmen kadrosuna atan personel de öğretmenlerin kullandığı izinleri kullanabilir. Ayrıca memuriyetteki yıllık izinlerini kullanması mümkün olamaz. Öğretmenler dinlenme izini ile birlikte minimum 75 gün yıllık izin kullanmaktadırlar.
5- Memurken Ekpss yerleştirmeleri ile engelli öğretmen olarak yerleştirilen Devlet memuru 657 sayılı Kanunun 74 üncü maddesi hükmü uyarınca kurumların muvafakatı ile kurumlar arası naklen atanması yapılır.

Sonuç itibariyle; Memur kadrosunda çalışmakta iken öğretmen kadrosuna atan personel de öğretmenlerin kullandığı izinleri kullanabilir. Ayrıca memuriyetteki yıllık izinlerini kullananazlar….

kaynak:http:sorucevap.memurlar.net/soru/3009/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.