Malmüdürlükleri Kapanacak mı?

Malmüdürlükleri Kapanacak mı?

5018 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 2006 yılından sonra Maliye Bakanlığının en önemli Genel Müdürlükleri arasında yer alan Muhasebat Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatını oluşturan Malmüdürlükleri ve illerdeki temsilciliği olan Muhasebe Müdürlüklerinin görev alanlarının daralması ve günümüzde ise kapanması gündemde….

Muhasebat Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan binlerce personel, Malmüdürlükleri ve Muhasebe Müdürlükleri kapanması halinde ne olacağı konusunda endişeleniyor.

Konuyla ilgili olarak kamufinans.com haber sitesi olarak yaptığımız araştırmalar neticesinde görüştüğümüz, ismini açıklamayan bir Muhasebat Genel Müdürlüğü Başmüfettişi konuyla ilgili son derece önemli açıklamalarda bulundu….

İşte söz konusu Muhasebat Genel Müdürlüğü Başmüfettişinin yapmış olduğu açıklamalar….

Şu anda Malmüdürlüklerinin kapanması gibi bir durum söz konusu değil….

Kaymakamlık teşkilatlanması ve 3046 sayılı kanun yürürlükte olduğu sürece Malmümüdürlüklerinin kapanması söz konusu olamaz….

Öte yandan, Kaymakamların karşılaştıkları mali işlemlerin çözümü, görüş, öneri, danışma gibi hususlarda Malmüdürlüklerine mutlak anlamda ihtiyaç bulunmaktadır…

Konuyla ilgili olarak diğer önemli bir husus ise başkanlık sistemi geldikten sonra bütün kurum teşkilatlarında belli bir yapılanma olacaktır…

Bu yapılanma kapsamında, Malmüdürlükleri nasıl yapı içerisine dahil olacak bunu göreceğiz…

Ama her halükarda taşrada kamu maliyesi, gider, muhasebe, personel gideri ödemeleri, ihale işlemleri, maaş, ödenek konularında bilgi sahibi ve uygulamaya yardımcı olacak bir birimin mutlaka yer alması gerekir…

Aksi halde her kamu idaresinde bir mali birim oluşrutulması gerekecek ve bu da Malmüdürlüklerinin ortadan kaldırılma amacı ile çelişecektir…..

 

Güncelleme…04.03.2019…Malmüdürlükleri Kapanacak mı?

Yapılan araştırmalara göre diğer bakanlıklarda olduğu gibi maliye bakanlığında da teşkilat kanunu düzenleme çalışmaları devam etmektedir…

Bu noktada malmüdürlüklerinin de kapatılmaması yönünde çalışmalar yapıldığı ifade edilmkektedir…

Net bir gelişme olmamakla beraber şu anda Malmüdürlüklerinin kapatılacaüı yönünde bir irade ortaya konulmamıştır…..

Gelişmeler takip edilmektedir….

Kamufinans sitesi olarak bu konuyu takip edip sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz….

 

17.10.2021 Tarihli Güncelleme Malmüdürlükleri Kapanacak mı?

Değerli okuyucularımız, alınan duyumlara göre, olası 2022 erken seçimleri veya zamanında yapılacak başkanlık seçimlerinden sonra mal müdürlükleri ve bazı muhasebe birimlerinin kapanması söz konusu olacakmış…

kamu finans yorumu….maliye sisemindeki bozuklukları malmüdürlüklerini ve muhasebe birimlerini kapatarak çözmeye çalışmak bu işin (maliye, kamu harcamaları ve muhasebesi, bütçe vs) hiç bir şekilde bilinmediğinin göstergesidir…

Umarız maliye bakanlığını ya da ülkeyi yönetenler bu yanlıştan en kısa sürede dönerler…..

 

Son Gelişme ….09.04.2022….

Muhasebat Müfettişleri ile yapılan görüşmede Malmüdürlüklerinin kesinlikle kapatılmayacağı…

Muhasebat Genel Müdürünün de bu yönde açıklamalar yapmış olduğu ifade edilmiştir….

Gelişmeleri bizden takip ediniz….yorumlarını yazınız…..

 

Lütfen görüşlerinizi yorum kısmına yazarak paylaşınız…..

13 thoughts on “Malmüdürlükleri Kapanacak mı?

 • 24 Ocak 2022 tarihinde, saat 10:56
  Permalink

  İyi günler bu konuda son durum nedir acaba

  Yanıtla
  • 9 Nisan 2022 tarihinde, saat 10:49
   Permalink

   kapanmayacak….şimdilik)))))

   Yanıtla
 • 10 Ocak 2022 tarihinde, saat 13:07
  Permalink

  Üstadlar son durum nedir acaba

  Yanıtla
 • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 13:33
  Permalink

  O zaman bir zahmet bakın muhasebat başmüfettişi ünvanı var mı yok mu? Görüş aldığınız kişinin ünvanını bile yanlış yazmışsınız, bana mevzuattan bahsediyorsunuz,
  Elzem olanla mevzuatın nereye gittiği gerçeği bambaşka birşey, neyse haklısınız mutlu günler dilerim size…

  Yanıtla
  • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 13:41
   Permalink

   Beyfendi baştan Muhasebat Müfettişi kelimesinden rahatsız olduğunuzu belirtseydiniz bu kapsamda bir cevap verirdik….Lakin en azından müfettişlikle ilgili soru işaretleri çözülmüş oldu sanırım…..Muhasebat Müfettişi ise ayrı bir konuda…Bu konuda editör arkadaşlara sizin eleştiriniz iletilecektir…Katkılarınız için teşekkürler….

   Yanıtla
 • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 11:54
  Permalink

  Bizzat teşkilatın içinde denetim elemanı olarak görev yapan biri olarak, bu yazınızın da teknik altyapıya çok dayalı olmadığını düşünüyorum, ünvanlar tabii ki denetim birimlerinin teşkilat kanunlarında yazar ama bahsettiğiniz ilköğretim müfettişleri dışında başka müfettiş ünvanı göremezsiniz ki onlar da son yıllarda yapılan düzenleme ile bakana bağlı bir teftiş kurulu çatısı altında toplanmıştı, devlet geleneğinde bakanlıklar; bakanlık müfettişi, genel müdürlük kontrolörü, il denetmeni şeklinde teşkilatlanmıştır, 2011 den sonra kontrolörlük ünvanı yerine bakanlık uzmanı ünvanı getirilmiştir, bunlar konuyla ilgisi olmayan teferruat bilgiler zaten.
  Asıl Malmüdürlüklerinin ve muhasebe müdürlüklerinin kapanması hususuna gelince, yeni muhasebe sisteminde her bakanlığın il müdürlüğü adına kasa hesabı açıldı ve her bakanlığın muhasebe işlemleri şu an muhasebe müdürlükleri ve malmüdürlükleri tarafından işletiliyor ama bu kasa hesaplarının açılması, 5018 çıktığından beri harcama talimatı ve yetkisinin muhasebe müdürlükleri ve malmüdürlüklerinden alınıp kurumlara verilmesiyle devam eden sürece bağlı olarak ilk olarak veznelerin kapanması ve devamında maliye bakanlığı harcama birimlerinin kapanması amacıyla paralel bir düzenlemedir.

  Yanıtla
  • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 12:26
   Permalink

   Beyefendi devlet geleneği farklı bir konu mevzuat farklı bir konu…müfettişin bakanlık düzeyinde çalışacağı şeklinde hiç bir yazılı metin yoktur…Teşkilat kanunu ya da kanun koyucu nerde müfettiş ünvanlı kadro isterse oraya koyar…..bu kadar basit….tekrar ifade edeyim “devlet geleneği” kavramının müfettişlerin yada denetim elemanlarının görevlendirilmelerinde teknik bir geçerliliği yoktur….bu gün halihazırda il düzeyinde, bölge düzeyinde, genel müdürlük düzeyinde ve bakanlık düzeyinde müfettişler ve sair ünvanla denetim elemanları teftiş ve denetim faaliyetlerini yürütmektedir…
   Kaldıki teftiş görevi fonksiyon olarak genel müdür, il müdürü bağlamında da yetki devri noktasında yapılması ya da “yaptırılması” gereken bir görevdir….
   Muhasebe birimlerinin kapanması hususu ile ilgili olarak; sizin ifadenizle daha önce sadece muhasebe müdürlüklerince yapılan iş şimdi her kuruma ayrı muhasebe birimi açılacak şeklinde yorumlanabilir…bu durumda mali sistem açısında ve aynı işin daha az personel tarafından yapılması gereğine aykırı bir durum oluşturacaktır…Her kuruma vezne açılması 5018 mantığı ile uyuşan bir yaklaşımdır…Tahakkuk esaslı muhasebe sistemine de uyuşan bir yaklaşımdır lakin maliye birimlerinin maliye muhasebe işlerini yerine getirmeye devam etmesi muhasebe birimlerinden ziyade ülke çıkarına olacak bir durumdur…1050 sayılı kanun ruhu çerçevesinde değerlendirildiğinde söz konusu kanun mülga bile olsa, ülke menfaatleri açısından üçlü sistemin yumuşatılmış şekilde devam edilmesi elzemdir….

   Yanıtla
 • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 09:01
  Permalink

  İlk olarak Genel Müdürlük Müfettişi veya Başmüfettişi diye bir ünvan yoktur, müfettişlikler direk bakana bağlı mesleklerdir. Genel Müdürlüğün Kontrolörü, Başkontrolörü veya Uzmanı bulunur.

  Malmüdürlüklerinin varlığı Kaymakamlık teşkilatlanması ve 3046 sayılı kanuna bağlı değildir.

  “Ama her halükarda taşrada kamu maliyesi, gider, muhasebe, personel gideri ödemeleri, ihale işlemleri, maaş, ödenek konularında bilgi sahibi ve uygulamaya yardımcı olacak bir birimin mutlaka yer alması gerekir…

  Aksi halde her kamu idaresinde bir mali birim oluşturulması gerekecek ve bu da Malmüdürlüklerinin ortadan kaldırılma amacı ile çelişecektir…..”
  denilmiş, kamu giderleri ile ilgili olarak her müdürlüğün içinde mali hizmetler birimi oluşturularak bu konudaki tüm yetki ve sorumluluk bu birimlere devredilebilir, bu birimlere devredilmesi ile malmüdürlüklerinin ve muhasebe müdürlüklerinin kaldırılması çelişki değil paralel yönde bir adım olacaktır. Muhasebe birimlerinin şimdiki yetki ve sorumlulukları bu mali hizmetler birimleri eliyle yürütülecektir, mevcut personel de bu birimlere devredilerek bilgi ve tecrübelerinden faydalanılabilecektir.

  Yanıtla
  • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 10:49
   Permalink

   Yukarıda belirttiğiniz ifadeler teknik altyapıdan yoksun ifadeler….müfetişliklerin direk bakana bağlı olduğu hangi mevzuatta yazıyor…? Müfettiş veya diğer ünvanların hangi makama bağlı olduğu ilgili birimin teşkilat kanunda belirtilir…İllerde Milli Eğitim Müdürüne bağlı olarak yıllarca ilköğretim müfettişi ünvanı altında müfettiş istihdam edildi….diğer konu harcama birimlerine yetki devri vs. konuları da teknik bilginiz dışında olduğu anlaşılıyor…
   Bu konuyla ilgili sayfamıza yüzlerce makale var…okuyuop bilginizi artırabilirsiniz….katkılarınız için teşekkür ediyoruz….

   Yanıtla
  • 10 Ocak 2022 tarihinde, saat 13:06
   Permalink

   Üstadlar son durum nedir acaba

   Yanıtla
 • 28 Şubat 2019 tarihinde, saat 17:21
  Permalink

  KApandı Kapanıyor. Bence iyi araştırın….

  Yanıtla
 • 12 Ocak 2019 tarihinde, saat 12:22
  Permalink

  Sonraki cumlenizde de belirttiğimiz gibi her kamu idaresinde bir mali birime ihtiyaç duyulacaktır diyorsunuz ya ” işte muhasebat genel müdürlüğü stratejik hedefleri arasında personelin ve işlerin harcama birimlerine devri “gibi bir madde yer almaktadır. Zaten harcama birimlerinin mutemetlik gibi bir biriminin de olduğunu düşününce araştırmanızin zayıf kaldığı kanısına variliyor.Bilginize….

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.