GÜNCEL HABERLERŞirket FinansYATIRIM&FİNANS

Kurum Kültürü Nedir?

Kurum Kültürü Nedir?

Kurum kültürü, işletmenin özel bir atmosfer veya duygu ortamı sağlayan yönlerinden oluşur. Bir bireyin kişiliği

neyse, bir işletmenin kültürü de o demektir. Her işletmeyi bir diğerinden ayıran, inançların, değerlerin, çalışma tarzlarının ve ilişkilerin farklı birlikteliğidir

Kurum Kültürünün, araştırmamız gereken çok farklı yanları vardır. Kişilerin birbirlerine nasıl davrandıklarını, yaşamsal değerlerinin neler olduğunu, üretim için nasıl motive edilebileceklerini ve benzeri bir çok sorunun yanıtı işletmenin kültüründe gizlidir.

Her işletme, Güç, Rol, Başarı ve Destek Kültürü olmak üzere dört temel kültürün belli bir kombinasyonuna sahiptir. Her biri, farklı davranışları yansıtır ve farklı insani değerlere da­yanır. Her biri, kararların verilmesinde benzersiz bir yolu, insanları görevlerine motive etmekte karakteristik bir tarzı, tipik bir yönetim stilini, görev anlayışı ve insan doğası hakkında bir dizi temel değer ile inancı yansıtır. Bu dört kültürden her biri, bir diğeriyle ancak kısmen uyumludur ve birinin sağlayacağı yararlar, sadece diğerlerinin yararlarından vaz geçilerek elde edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.