GÜNCEL HABERLERİhale MevzuatıKAMU İHALE MEVZUATI

Kefalet Senedi Avans Teminat Mektubu Olarak Kullanılabilir mi?

 

28.11.2017 tarihinde 4734 sayılı Kanun’un 4. maddesinde yapılan değişiklikle teminat mektubunun tanımı genişletilmiş ve sadece bankalar tarafından düzenlenen teminat mektupları değil, Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri tarafından kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetleri de teminat mektubu kapsamında sayılmıştır.

Dolayısıyla kefalet senedini; Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri tarafından düzenlenen ve ihalelerde geçici kesin ve avans teminat olarak sunulabilen belgeler şeklinde tarif edebiliriz.

Geçici kefalet senedi, geçici teminat mektubu olarak, kesin kefalet senedi, kesin teminat mektubu olarak, avans kefalet senedi de; şayet sözleşmede avans verilmesine yönelik bir hükme yer verilmişse bu kapsamda avans teminat mektubu olarak kullanılabilir.

Kefalet senetlerinin ihalelerde teminat olarak kullanılabilmesi imkanı 28.11.2017 tarihli Kanun değişikliği ile getirilmiş olmasına karşın, kefalet senetlerinin içerik ve şeklinin nasıl olacağına yönelik bir düzenleme yapılmadığından, yani herhangi bir standart form oluşturulmadığından, bir süre kefalet senetlerinin ihalelerde kullanma imkanı fiilen mümkün olamamıştır.

Ancak 19.06.2018 tarihinde uygulama yönetmeliklerinde (Yapım, hizmet, mal ve danışmanlık yönetmelikleri) yapılan değişiklikle “Geçici Kefalet Senedi”, “Kesin Kefalet Senedi” ve “Avans Kefalet Senedi” standart formları yönetmeliklerin ekine eklenerek, kefalet senetlerinin ihalelerde fiilen kullanılmasının önü açılmıştır.

Burada şunu da ilave etmek gerekir ki, 19.06.2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan söz konusu değişikliklerin yürürlük tarihi, yönetmelik değişikliklerinin yayımı tarihinden 30 gün sonra şeklinde belirlenmiştir. Dolayısıyla fiilen ancak 19.07.2018 tarihinden itibaren kefalet senetlerine ihale dokümanı kapsamındaki standart formlar arasında yer verilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Kefalet senetleri; diğer standart formlarda olduğu gibi, ilgili yerlerine ihale, kişi ve idare bilgilerine yer verilerek sigorta şirketlerine veya acentelerine onaylatıldıktan sonra teminat mektubu olarak ihaleyi yapan idareye sunulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.