KDV Beyannamesine Eklenen Belge Sayısı Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

bayan-68

KDV BEYANNAMESİNE EKLENEN BELGE SAYISI HAKKINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:
1- Buraya yazılacak belge adetleri , firmaların satışları/gelirleri için düzenledikleri belgeler olup, gider yada alım belgeleri yazılmayacaktır.
2-Yazılacak belgelerde KDV olup olmaması, kısmi yada tam istisna kapsamında düzenlenip düzenlenmemesi önem arz etmeyip, tüm belgeler dikkate alınacaktır. Diğer bir deyiş ile Teslim ve hizmetlerin karşılığını temsil eden aylık bedele dahil tüm belgeler dikkate alınacaktır.
3-Özel matraha tabi satışa ait belgelerde beyan edilecektir.
4-Yazar kasa fişi olarak tabir edilen perakende satış fişi sayıları belirtilecektir. Akaryakıt firmaları gibi çok sayıda fiş üreten firmaların , muhasebe proğramlarında yapacakları çalışma ile günlük Z raporunda yer alan belge sayısının muhasebeye intikali sağlanır ise, belge sayısına ulaşmak çok kolay olacaktır.
5-Buradaki belge sayısı, geçici vergi beyannamesi ekinde son belgeler hakkındaki bildirim, matbaaların basmış oldukları fatura adetlerini Gelir İdaresine bildirmeleri ile oluşan bilgi ve Ba-Bs formlarındaki belge adetleri sistem tarafından çapraz sorgulamaya tabi tutulacak, diğer bir ayağı ise KDV iade kontrol raporlarında yer alacaktır. Bu yüzden bilgilerin doğruluğu önemlidir.
6- Gelir idaresi tarafından beyanname ve formlara konulan ek bilgi bölümleri, geçmişte yapılan denetimlerden elde edilen tecrübeler sonucu oluşturulmuş e-denetim senaryolarının sonucudur. Emin olunuz ki, bu veriler e-denetimde kullanılmakta olup, hep eleştirdiğimiz üzere Mali Müşavirler Gelir idaresi sistemine ücretsiz veri yükleyen kişiler durumuna getirilmiş olmalarına rağmen, sosyal haklarında hiç bir iyileştirme yapılmamaktadır. Yüklenen bu veriler haksız vergi iadelerinin önüne geçmeden tutun da, sahte belgenin önlenmesine kadar, istatistiki verilerden tutunda , sektörel karlılık ve vergilendirme, sektörel incelemelere kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu kadar önemli bilgileri bizlerden alan mali İdare inşallah Meslektaşlarımın kıymetini en kısa zamanda anlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.