JOOST LAGENDİJK Kimdir? JOOST LAGENDİJK Ne İş Yapar?

joost-lagendijk

JOOST LAGENDİJK KİMDİR?

Joost Lagendijk Hollanda Yeşil Sol partisinden Avrupa Parlamentosu üyesi (Yeşiller parlamento grubu) bir Hollandalı siyasetçidir. AP Dış İlişkiler Komitesi üyesi ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eşbaşkanlığı yaptı.

8 Haziran 1957’de Hollanda’nın Roosendaal kentinde doğdu. Utrecht Üniversitesinden tarih dalında mezun oldu. 1987’de o dönemde mevcut Pasifist Sosyalist Parti’den siyasete atılmış, 1991’e kadarki dönemde partisinin ve diğer üç sol partinin Yeşil Sol çatısı altında bütünleşmesinde rol oynadı Parti yayın organında ve uluslararası sekretaryasında aktif bir rol aldı, bu arada profesyonel anlamda yayıncılık sektöründe çalışmayı sürdürdü. 1998 Hollanda genel seçimlerinde partisinin seçim kampanyası koordinatörlüğünü üstlendi

1998’de partisinin kontenjanından Avrupa Parlamentosu’nda bulunan bir parlamenterin başka bir göreve ayrılmasıyla AP üyesi oldu. Parlamenterlik döneminin başlangıcından bu yana AP Dış İlişkiler Komitesi bünyesinde bulunmaktadır. İki ayrı komite içinde ve bir dış ilişkiler delegasyonunda (Rusya) da bir süre faaliyet göstermiş ise de, 2004 seçimleri sonrası bu yapılardan ayrıldı. 1999’dan günümüze Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu içinde yer almaktadır. 2004’den sonra ise bu komisyonda eşbaşkanlık görevini yürüttü.

AB dış politikaları konusunda iki kitabı bulunan Lagendijk 28 Ekim 2006
tarihinde gazeteci Nevin Sungur ile evlendi.

17 Ekim 2010 tarihinden itibaren haftalık olarak çarşamba ve pazar günleri Zaman Gazetesi’nde yazıları yayınlandı

Lagendijk 2009’dan bu yana Türkiye’de yaşıyor.

kaynak:mynet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.