GENEL HUKUKYabancılar Hukuku

H-1B Vize Başvuruları Başladı

H-1B Vize Başvuruları Başladı

Amerika’da calismaniza imkan saglayan H1B vizesi 2017 icin basvuru tarihi olan 1 Nisana yaklasmis olmamizdan dolayi sizleri bu konuda bilgilendirmek istedik.

Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti, 1 Ekim 2017 tarihi itibariyle başlayan mali yıl başvurularını 1 Nisan 2017 tarihi itibarı ile kabul etmektedir.

Göçmenlik Ofisi 1 Nisan 2017 tarihi itibarı ile yapılacak olan H-1B vize başvurularını, bu vize türü için tayin edilen kota limitlerine ulaşılana kadar kabul edecektir.

Bu noktada size H-1B statüsü elde etmesi gereken çalışanlarınız için gec kalmadan başvuru yapmanızı öneriyoruz.

Öncelikle geçen yıl içinde dikkate alınan piyasalardaki genel toparlanma ve ayrıca bu vize turu icin basvurularin yoğunluğu nedeniyle kotalarin hizli sekilde doldugu ve bu yıl için de benzeri bir tahminle kotaların kısa sürede limitlerine ulaşacağı yönünde bir öngörü taşımaktayız.

Buna ilaveten, H-1B vize kotalarının Nisan ayının ilk haftası itibariyla limitlere ulaşacağı ise bir diğer öngörümüzdür.

H-1B vizesi kategorisinde belirlenen kota rakamlarına ulaşılması durumunda, çalışanların bu kategoride başvuru yapmaları 1 Nisan 2017 tarihine kadar mümkün olmayacaktır.

H-1B vize başvurusunda bulunabilmek için ilgili iş kolunun aşağıda sıralanan gereklilik şartlarından bir veya birden fazlasına sahip olunmasi gerekmektedir:

• Belirli bir iş dalı için 4 yıllık diploma derecesi ya da daha yüksek bir derece veyahut denkliğin asgari gereklilik kriterlerinde olması.

• Piyasalarda söz konusu iş dalı için üniversite derecesi gerekliliğinin yaygın olması, yahut işin niteliği gereği barındırdığı çok yönlülüğün beraberinde bu işin ilgili bir alanda 4 yıllık diploma derecesi sahibi bir kimsece yerine getirilebilir olması kanaatini doğurması.

• Söz konusu işverenin bu iş için bir üniversite derecesi veya denkliğini genel olarak şart koşması; ya da

• Mevcut işin yapısı gereği özellikli ve karmaşık olması ve bu işin layıkıyla yerine getirilmesinin ancak bir 4 yıllık ya da üzeri üniversite eğitimi neticesinde elde edilecek bilginin işe uygulanması ile mümkün olması.

Başvurularla ilgili ofisimizle derhal bağlantıya geçerek H-1B vizesine başvuru niteliklerine sahip olup olmadıginizi öğrenebilir ve bu konuyla ilgili tüm sorularinizi bizlere iletebilirsiniz.

Calışma Şartları Başvurusu’’nun (Labor Condition Application) Çalışma Bakanlığı (Department of Labor) tarafindan onaylanmasi gerekmektedir ve Çalışma Bakanlığı mevzuatı geregince en fazla yedi iş günü içinde başvuruyu onaylar. Bu açıdan yeni H-1B başvurularının en kısa sürede başlatılması önem arz etmektedir.

Ogmen Hukuk Bürosu olarak, 1 Nisan tarihine kadar vize kotaları elverişli olduğu müddetçe, H-1B vize başvurularınızda sizinle çalışmaktan mutluluk duyarız.

Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.