Fakir Öğrenciye Devlet Desteği Varmı? Devlet Desteği Nekadar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca, ekonomik yetersizlikler nedeniyle çocuklarına bakamayan ailelere her ay eğitim ödemesi yapılıyor. Üniversite öğrencisi için verilen destek aylık 821 liraya kadar çıkabiliyor.

Ekonomik yetersizlikler sebebi ile çocuklarının eğitim masrafını karşılamakta zorluk çeken aileler için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı seferber olmuş durumda.  Bakanlık bu durumda olan ailelere ekonomik destek veriyor.  Yoksul ailelere yapılan bu desteğin amacı,  yoksul öğrencilerin eğitim hayatı devam ettirmelerini sağlamak.

79 BİN ÖĞRENCİ FAYDALANDI 

Ailelere verilen ‘ Sosyal ve Ekonomik Destek’ (SED) ile çok sayıda yardıma muhtaç aile destekleniyor. Bu uygulamadan 2016 yılı içinde 79 bin 653 yararlanmış olup, her çocuk için aylık 653 TL destek sağlandı. Bu sayede 11 bin den fazla öğrenci yapılan destekler ile birlikte ailelerinin yanında eğitimini sürdürdü.

DESTEK MİKTARI YÜKSELDİ 

Ailesi yanında yardım yapılan okul öncesi çocuklar için destek miktarı aylık 456.28 liraya, ilköğretime devam eden çocuk için 684.41 liraya, ortaöğretime devam eden çocuk için 730.04 liraya, yükseköğretime devam edenler için de aylık 821.30 liraya yükseldi.

YILDA 1 İHTİYAÇ YARDIMI 

Ekonomik yoksunluk yaşayan ailelerin çocukları ile gençlere, bir sorunun giderilmesi amacıyla yılda bir, zaruri hallerde ise iki defaya mahsus olmak üzere sağlanan ‘geçici ekonomik destek’ tutarları da yeniden belirlendi. Ekonomik destek tutarının en fazla 3 katına kadar yapılan bu yardımların oranı da 2017 için 1 katı artışta 912,55 lira, 2 katı artışta bin 825,10 lira ve 3 katı artışta da 2 bin 737,65 lira oldu.

NASIL BAŞVURULUR?

– Ekonomik bakımdan çocuğunuzun eğitim masraflarını karşılayamıyorsanız, SED ile destek almanız mümkün. Aile ve Sosyal Politikalar müdürlüklerine başvuru yaparak bu desteklerden yararlanabilirsiniz. Yapılan başvurular kapsamında, destek için uygun görülen kişiler için dosya açılır. Sosyal incelemeler başlatılarak, kişinin yardıma muhtaç olup olmadığı araştırılır. Eğer destek verilmesine uygun görülürse SED için gerekli işlemler hemen başlatılır. Başvuru esnasında bir takım başvuru evrakları gerekli olmaktadır. Bu evraklar;

– T.C. kimlik numarası beyanı,

– Eğer gerekli görülüp istenirse sağlık raporu ve öğrenci belgesi,

– Bu belgelerin dışında kişinin desteğe muhtaç olup olamadığını öğrenmek adına araştırma ve inceleme de yapabilir.

Kimler yardımdan yararlanabilir? 

– Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımından kimlerin yararlanabileceği şöyle belirtiliyor;

– Bakım kararlı olan ve kuruluşta bakılmakta olan öğrencilerin ailesi ile birlikte yaşama olanağı var ise ailesiyle birlikte yaşama olanağı olanlar,

– Bakım kararı için talepte bulunmuş ancak, korunma kararı almayıp ailesi ile birlikte verilecek olan desteklerle yaşayabilecek olanlar,

– Bakım kararı alınmış ancak, yaşı sebebi ile Yetiştirme Yurtlarından ayrılmak zorunda kalmış olanlar,

– Bakım kararı hiç olmamış ancak, eğitim ve öğretim masraflarını karşılayamayacak durumda olanlar SED ile eğitimlerine devam edebilirler.

Kaynak: Güneş Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.