Bağ-kurFinans GündemÖne Çıkan HaberlerSOSYAL GÜVENLİK

Esnafa 5 Yılda Erken Emeklilik Mümkün mü?

Emekli-2

Bağ-Kur’luyu 9 bin yerine 7 bin 200 gün ile emekli edecek çalışma tamamlandığında yüz binlerce esnaf 5 yıl erken emekli olabilecek

Bağ-Kur’lulara erken emeklilik için çalışmalara başlandı. Buna göre SGK’lılar ile Bağ-Kur’lular arasındaki 1.800 günlük prim farkının yani 5 yıllık sürenin kaldırılması, bir başka ifadeyle emeklilik için prim süresinin eşitlenmesi gündemde.

Büyük çoğunluğu esnaflardan oluşan Bağ-Kur’lulara erken emeklilik getirecek olan çalışma, büyük sevince yol açtı.

Çalışma hayata geçtiğinde yüzbinlerce esnaf 5 yıl daha az prim ödeyerek emekli olabilecek.

Şu anda yürürlükte olan 9.000 prim ödeyerek emekli olunması, Bağ-Kurlular tarafından haksızlık olarak görülüyor ve sık sık şikayetler alıyordu. Bütün kurumların SGK çatısı altında birleşmesine rahmen SGK ve Bağ-Kur emeklilik şartlarının farklılık göstermesi adeletsizlik oluşturduğu kanısına varan hükümet bu yönde çalışmalara başladı.

Çalışamaların tamamlanması ile Bağ-Kur’lular da diğer çalışanlar gibi 9 bin gün (25 yıl) yerine 7 bin 200 gün prim ödeyerek emekli olacak. Söz konusu çalışmanın önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması bekleniyor.

kaynak:http://www.kolikweb.com/esnafa-5-yil-erken-emeklilik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.