İhale MevzuatıKAMU İHALE MEVZUATI

Esas inceleme sonucunda Kurul tarafından verilecek nihai kararlar

Bayan-21

Esas inceleme sonucunda Kurul tarafından verilecek nihai kararlar

          MADDE 18 – (1) İtirazen şikayet başvurusu üzerine yapılacak esas inceleme sonucunda Kurul tarafından aşağıdaki kararlardan biri verilir:

  1. a) İtirazen şikayet konusunun idare tarafından düzeltme yapılması yoluyla giderilebilecek ve ihale sürecinin kesintiye uğratılmasına gerek bulunmayacak durumlarda düzeltici işlemin belirlenmesine,
  2. b) İtirazen şikayet konusunun ihale sürecinin devam etmesine engel oluşturacak ve düzeltici işlemle giderilmeyecek şekilde Kanuna ve ilgili mevzuata aykırı bir durumun tespit edilmesi halinde ihale işlemlerinin iptaline,
  3. c) İtirazen şikayet başvurusunun uygun bulunmadığına,

karar verilir.

(2) Kurul gerekli gördüğü takdirde, ayrıca tespit edilen aykırılıklarla ilgili olarak idari ve/veya cezai yönleriyle gereği yapılmak üzere ilgili idarelere bildirilmesine ve/veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmasına karar verebilir.

(3) İhalelere karşı yapılan itirazen şikayet başvurularının incelenmesinde, Kurul tarafından gerekli görülen durumlarda tarafların ve gerekli görülecek diğer ilgililerin dinlenmesine karar verilebilir. Taraf veya ilgililerin dinleme hususundaki taleplerinin kabulü Kurulun kararına bağlıdır. Dinlemeye karar verilmesi halinde Kurul tarafından  belli bir gün belirlenerek taraflara ve ilgililere bildirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.