GÜNCEL HABERLERKatma Değer VergisiYATIRIM&FİNANS

Elektrik faturasında KDV oranı ne kadar ?

Enerji-3

Elektrik faturasında KDV oranı ne kadar ?

Elektrik satışı üzerinden birden fazla vergi alınır; mesela elektriğin KDV hariç fiyatına Enerji Fonu, Elektrik Tüketim Vergisi ve TRT payı gibi vergiler dahildir. Bu durumda, KDV matrahı zaten vergilendirilmiştir. Mesken abonesi için, elektrik tüketimi üzerindeki tüm vergiler, fatura borcunun %21’ine denk gelmektedir.

Elektrik KDV Oranı Kaçtır ?

Birçok ürün ve hizmetten alındığı gibi elektrik tüketimi üzerinden alınacak KDV’nin oranı tüm abone grupları için %18 olarak belirlenmiştir. KDV, aşağıdaki bedellerin toplamı (1+2+3) üzerinden hesaplanır.

  • tüketim tutarı (enerji+kayıp/kaçak bedelleri)
  • enerji harici bedeller (iletim, dağıtım, perakende satış hizmeti bedelleri)
  • vergiler (Enerji Fonu, ETV, TRT payı)

Tüketim tutarı aylık olarak tüketilen enerjiye göre değişeceği için ödenen faturadaki KDV tutarının değişiklik göstermesi normaldir.

KDV’nin Fatura Borcundaki Payı


Peki KDV toplam fatura borcunun ne kadarını oluşturuyor ? Mesken abonelerinin her ay ödediği elektrik faturasının %15,3′ü KDV’dir. Yandaki tabloda, tüm vergiler dahil tek zamanlı mesken tarife birim fiyatı içinde KDV’nin payını görebilirsiniz. KDV’nin toplam borçtaki payı (yüzdesi) elektrik faturasındaki bedellerin birim fiyatlarınını değişmesiyle değişir. Birim fiyatlar EPDK tarafından 3 ayda bir güncellenir.

KDV’nin faturadaki payı en çok mesken müşterisini ilgilendirir; çünkü KDV nihai tüketicinin vergilendirilmesini sağlar. Ticarethane ve sanayi grubu aboneleri verdikleri KDV’yi kendi KDV alacaklarından düşme hakkına sahiptir.