Dolar Krizinin Nedenleri Nedir?

2008 yılında yaz aylarında ABD Savunma Bakanlığında bir seminer düzenlenmişti.

Seminere çeşitli ülkelerden finans temsilcileri gazeteciler eski bürokratlar dahil geniş bir katılımcı yelpazesi vardı. Bu tabiki sıradan bir seminer değildi. Katılımcılardan biride Amerikan finans çevrelerinve de tanınam yazar James Riclards dı.
Riclards toplantı sonrası yaşadıkşarını kaleme almış.

Yazar toplantıda global finans sektöründe kur ekonomik istikrarsızlık çıkararak ülkeler üzerinde oluşturulacak baskı ve finansal krize neden olmak.

Bir ülke üzerinden oluşturulan senarya üzerine oluşturulan bir çalışma. Bush döneöşnde temelleri atılan bu çalışma Obama nın özel ilgisiyle daha da olgunlaştı.
Şimdi günümüzde ülkemizde kuru üzerinden oluştırulmaya çalışılan ekonomik istiktarsızlığı düşününce bazı taşlar yerine oturuyor.

Görünen o ki yıllar önce senaryo olarak düşünülen bu yaklaşım ilk olarak üşkemiz üzerinde denenöeye çalılıyor. Evet ekonomimizde sorunlar var.

Evet biropk ekonomik verşmiz malesef iyi değil. Malesef iktidarın yanlış büyüme politikası tüm bu senaryalar için elverişli oryamı sağlamaya hizmet etti.

10 yılda yurt dışından sağlanan yaklaşık 260 milyar usd kaynak malesef konut köprü inşaat sektörü gibi üretim dışı alanda kullanıldı. Hal böyle olunca bozulan ekonomik yapı alarm zilleri çalmaya başladı.
Dünyada 2013 den sonra sıcak paranın piyasadan çekilme süreci bizim gibi gelişmekte olan ülkelerden fon çıkışını hızlandırdı.

İşte tüm bu etkenler bir araya gelince finansal saldırıya zemin hazırladı.
Herne kadar ABD nin haksız bir şekilde bir ülkeye bu şekilde saldırması ahlaki olmasada bu saldırının bir anda ortaya çıkmadığı aşikar.

Ancak hesap edemedikleri zora düşünce Türk milletinin kenetlenme gücüydü.

Sağduyuyla işe bu saldırı atlatılmaya başlandı. Ancak iş burada bitmiş değil. Her ne kadar atlasılfa kur belli bir oranda sabitlenecek gibi görünüyor. Zaten kur ekonomimiz gerçeklerine göre düşüktü.

Ancak bu seviyelerde olması gerken seviyeler değil.

5 – 5,5 sevilerinde oturcak gibi. Şimdi eğer yönetimi üretim ekonomisi için gereken adımları atmazlarsa yapısal reformlar hayata geçirilmezse bu tür senoryolara her zaman açık olacağız.

Gökmen İnan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.