LIFE STYLE

Callu de Cabrettu Peyniri Nedir? Callu de Cabrettu Peyniri Nasıl Yapılır?

Her kültürün kendisine göre bazı özellikleri vardır….İtalyan külütüründe de Callu de Cabrettu peynirinin de italyan kültüründe ayrı bir yeri vardır…Callu de Cabrettu peyniri yaygın olarak İtalyanın Sardunya adasında imal edilmektedir.

Yapılış şekli biraz tuhaf gelsede italyanlar arasında sevilen ve meşhur olmuş bir peynir türüdür…..

Sardunya’da üç şey gerçekten çoktur: koyunlar (üç milyonu, yaklaşık yarısı kadar insanla iyi
geçinir), devedikeni (inanılmaz sayıda çeşitlilikte, yenilebilir enginarlardan sadece güzel
ama güzel dikenli) ve Taşlar (bin yıl boyunca, yuvarlak Nuraghe tapınakları ve bitmeyen duvarlar
gibi her türlü şeye ayarlanmıştır, ancak etrafta hala bol miktarda uzanmaktadır).

Callu de Cabrettu ile ilgili görsel sonucu

Callu de Cabrettu Peyniri Nedir?

Cabrettu callu veya Callu de Cabrettu, keçi sütünden elde edilmektedir.

Callu de Cabrettu ile ilgili görsel sonucu

Yapma yöntemi oldukça ilkel, vahşi ve özgündür çünkü annesi tarafından yeni emzirilen yavru öldürüldükten hemen sonra alınan midedeki süt kullanılarak yapılmaktadır.

Callu de Cabrettu Peyniri Nasıl Yapılır?

Callu de Cabrettu ile ilgili görsel sonucu

Bu basit bir peynirden çok daha fazlasıdır – neredeyse tüm peynirlerin atasıdır ve otantik bir “paleogastronomy” örneğidir. Yavru keçi çocuğunun midesi bir ucuna bir ip ile bağlanır ve annesinin sütünün tüm içeriğiyle olgunlaşmaya bırakılır. Hala birkaç Sardunyalı çoban tarafından yürütülen çok nadir bir operasyondur. Yerel geleneklere göre ekmek üzerinde (mide duvarları dahil) dilimlenmiş veya domuz yağıyla dilimlenmiş ve kızartılır. Geleneksel olarak, enzimler bakımından zengin olan macun diğer sütlerde peynir mayası olarak da kullanılır, böylece peynirin adı, Sardunya dilinde, kelimenin tam anlamıyla “çocuk mayası” olarak tercüme edilir.

Callu de Cabrettu ile ilgili görsel sonucu

Muhtemelen en eski peynir biçimlerinden biri olan callu de cabrettu, taze kesilmiş genç bir keçinin midesini alıp, yine de anne sütüyle doluyken, onu bağlayıp bağlayıp yaşlanmadan doğal olarak peynir haline gelinceye kadar asmak suretiyle yapılır. midede bulunan asitler ve peynir mayası. Doğrudan güneş ışığı altında değil, kültürlerin aktif ve iyi havalandırılması için yeterince sıcak bir yere asılması gerekir, böylece buharlaşmaya biraz nem kaybeder.

Gençken kremsi, sert, ufak bir süre askıda kalmışsa ufalanabilir. Bütün çeşitlerin keçi peynir mayasından belirgin bir şekilde gamı ​​tat vardır, fakat aynı zamanda orijinal sütün özelliklerinin çoğunu muhafaza etme eğilimindedir. En sık ilkbaharda yapıldığı için, bu çok sayıda yeşil ot ve kır çiçeği ve ot anlamına gelir. Eski çeşitlerde İspanyol Valdeón’a benzer baharatlı bir tanga vardır.

Callu de Cabrettu ile ilgili görsel sonucu

Bazı üreticiler, hamileliği biraz hafifletmek için mide içeriklerini uzaklaştırmak ve taze süt eklemek için harcadılar, ancak bu yöntemle bile, peynir mayası, asit ve kültürler, mide astarında doğal olarak bulunanlarla sağlanır.

Unutulmaması gereken husus; Sadece Sardunya’daki birkaç üretici tarafından yapılan callu de cabrettu’yu izlemek çok zor olabilir. En iyi bahis yerel peynir dükkanlarında dolaşmak.

Callu de Cabrettu ile ilgili görsel sonucu

Callu de Cabrettu Peyniri Nasıl Yenir?

Lezzetlerin ve callu de crabittu aromalarının karmaşıklığı kesinlikle başka hiçbir şeyle kirlenemez, bu yüzden önerimiz saflıkta yemektir. Bazı carasau ekmeği veya diğer tuzsuz ekmek türleri güçlü tadını yumuşatmanıza yardımcı olabilir.

Şarap eşleştirmesiyle ilgili olarak, bu keçinin peynirinin yoğun tadını eşleştirebilecek tam gövdeli kırmızı şarapları seçmenizi tavsiye ederiz: örneğin, Sardunya Cannonau şarabı, Callu de Cabreddu için mükemmel bir eş olabilir. Hem şarap hem de yemeğin tadını çıkarmak için sade bir peynir ve şarap tadımını, daha sonra başka bir ders yapmadan da öneririz.

Callu de Cabrettu ile ilgili görsel sonucu

Callu de Cabrettu peyniri gençken kremsi ve sert kıvamlı, az bir süre askıda kalmışsa ufalanabilir nitelikteydi. Yaşlı çeşitlerde İspanyol Valdeón’a benzer baharatlı bir tad bulunmaktadır. Sardunya’daki birkaç üretici tarafından yapılan callu de cabrettu’yu bulmak zor olabilir. En iyisi yerel peynir dükkanlarında dolaşmaktır. Unutmayın bu basit bir peynirden çok daha fazlası olup, neredeyse tüm peynirlerin atasıdır ve otantik bir “paleogastronomy” örneğidir. Yerel geleneklere göre ekmek üzerinde (mide duvarları dahil) dilimlenmiş veya domuz yağıyla birlikte kızartılarak tüketilmektedir.

Callu de Cabrettu ile ilgili görsel sonucu

Değerlendirme

Yukarıda belirtildiği gibi her kültürün kendisine göre özellikleri vardır…

Örneğin türkiyede, kuzu kokoreç için kuzular kullanılmakta, ya da oğlak kebabı için küçük hayvanlar kesilmekte, inek eti yerine daha genç olan dana eti tercih edilmektedir…

Callu de Cabrettu ile ilgili görsel sonucu

Bu tabiki yapılan uygulamanın etik ya da ahlaki boyutunu tartışma durumuna getirebilir…

Örneğin çinde ördekler kafaları tamamen kesilmeden değişik şekillerde öldürülmektedir…

Ayrıca farklı kültürlerde farklı, türkiyede hiç bir şekilde sofraya gelmeyecek olan gıdalar da yenebilmektedir…

Callu de Cabrettu ile ilgili görsel sonucu

Bu noktadaki görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz…

Lakin yukarıda belittiğimiz gibi bize tuhaf gelebilecek her kültürün farklı özellikleri vardır…..

Callu de Cabrettu ile ilgili görsel sonucu

kaynak:www.guffantiformaggi.com, www.guffantiformaggi.com, www.sardiniafooddistrict.com

One thought on “Callu de Cabrettu Peyniri Nedir? Callu de Cabrettu Peyniri Nasıl Yapılır?

  • Anonim

    bok yeyin şerefsizler daha anasını emen keçiyle derdiniz nedir? insan en tehlikeli hayvan diye boşuna söylememişler

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.