Devlet MemuruKARİYER

Boş Kadroya Açıktan Vekalette Emekli Keseneğinin Hesaplanması

Muhasebe-19

cc-Emeklilik Keseneği

 

5434 Sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 15/f maddesi ile Ek 48 ve 70 inci maddeleri uyarınca; emeklilik keseneğine esas ilk tam vekalet aylıkları (aylık, ek gösterge ve taban aylığı) ile 657 sayılı Kanuna tabi en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) brüt tutarının Emekli Sandığı Kanununun Ek 70 inci maddesinde belirtilen oranlara tekabül eden tutar toplamı üzerinden; vekilin daha önceden emekliliğe esas bir görevinin olmaması halinde, % 25 oranında giriş keseneği ve % 25 oranında da kurum karşılığı, izleyen aylarda da % 15 emeklilik keseneği ve % 20 kurum karşılığı ayrılacaktır. Vekilin daha önceden emekliliğe esas bir görevinin olması halinde vekalet görevine başladığı ilk ayda %25 giriş keseneği değil, %15 emeklilik keseneği kesilecektir. Çünkü, 5434 sayılı Yasaya göre giriş keseneği ilk defa emekliliğe tabi görev alanlardan kesilecektir.

5434 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin (a) fıkrasına göre; ay başlarından sonra göreve başlayanların o aya ait eksik aylık veya ücretlerinden kesenek alınmayacağından, açıktan vekalet edenlerin kıst aylıklarından da emeklilik keseneği kesilmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.