Black Friday Nedir? Kara Cuma 2021 İndirimleri Ne Zaman?

 

KARA CUMA NEDİR?

Kara Cuma, Şükran Günü’nden sonraki alışveriş gününe verilen isimdir. Başlangıçta Kara Cuma olarak anılmıştı, çünkü alışveriş hacmi, trafik kazaları ve hatta bazen şiddet yarattı. Polis, şehir merkezindeki alışveriş alanlarındaki yaya ve otomobil trafiğinin sıkışıklığını çevreleyen kargaşayı tanımlamak için cümleyi yazdı.

Kara Cuma tarihi, adını almadan çok önce yoğun bir alışveriş günü olduğunu ortaya koydu. 1950’lerde insanlar Şükran Günü’nden bir gün sonra kendilerini dört günlük bir haftasonu geçirmek için hasta olmaya başladılar. Mağazalar açık olduğundan, kancalı çalmaya başlayanlar tatil alışverişlerine başladı. Kimlerin yasal olarak hasta olduğunu tespit etmeye çalışmak yerine, işletmeler o günü başka bir ücretli tatil olarak eklediler.

 

Bu isim ilk olarak 1966’da nadir pullar satan Earl Apfelbaum tarafından kaydedildi. İlanında, “Polisler Günü’nün Şükran Günü’nden sonraki Cuma günü Philadelphia’ya verdiği isim” “Kara Cuma” dedi. “Kara Cuma” resmen Noel alışveriş sezonunu merkezde resmen açıyor. Şehir merkezindeki mağazalar açılıştan kapanmaya kadar sallanırken, genellikle büyük trafik sıkışıklığı ve kalabalık kaldırımlar getiriyor. ”

 

Kara Cuma Olumlu Bir İsim Olduğundan Perakendeciler haftanın kara günü ile ilgili olumsuz çağrışımları takdir etmediler. Medya borsadaki çöküşleri tanımlamak için kullandığından beri iyi bir noktaya değindiler.

 

Örneğin, Kara Pazartesi gazetecilerin 19 Ekim 1987’ye verdiği isimdir. O gün, Dow Jones Industrial Average% 22 düştü. Dow’un kapanış tarihi, borsa tarihinde bir günde en büyük yüzde düşüş olduğunu göstermektedir.

 

Başka bir karanlık gün, Kara Perşembe, 24 Ekim 1929’da gerçekleşti. Büyük Buhran’ın başladığına işaret eden gündü. Gelecek hafta Kara Salı günü takip edildi. O gün, büyük yatırımcıların hisse senedi fiyatlarını destekleme girişimlerine rağmen, borsa% 11 kaybetti. Bu, yatırımcıların o günlerde ekonomi olarak algılanan borsaya duyduğu güveni yok etti. Birçoğu hayat tasarrufuna yatırım yapmış ve tamamen ortadan kaldırılmıştı.

 

Kara Cuma, Amerikalıların Şükran Günü’nden bir sonraki günü tanımlamak için kullandıkları isimdir. Türkçesi Kara Cuma olan bu gün, yılı, onu kasım ayının dördüncü perşembe gecesi başlar ve 1952’den beri Amerika’da Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir.

 

Kapalı kimi mağazaların Efsane cuma günü da gündemde bu gün, dükkanlar alışılmışın dışında çok erken saatlerde açılış ve çok geç saatlerde kapanır. Ayrıca mağazalar yıl boyunca devam ediyorlar. Kara Cuma, ne kadar Amerika’da resmi tatil olmasa da, çevrede olduğu gibi mevcut durumlarda, devlet memurları ve özel sektörde çalışanların izinli odaları, Şükran Günü ile hafta sonunu birleştirerek 4 gün tatil yapmalarını yapabiliyor, bol bol alışveriş yapılanları, 2005 Amerikalıların yıllarında en çok alışveriş yapanları, gayriresmî alışveriş günüdür.

 

Şükran Günü’nden bir sonraki güne denk gelen Kara Cuma için, Amerika’daki önceki mağaza kapılarını sabah 4 veya 5 gibi açıyor. Hatta, Best Buy ya da Walmart gibi mağazalar, kapılarını şükran günü olan Perşembe akşamından açıyor ve Amerikalıların diledikleri gibi alışveriş yapabilmelerine sahiptir. Bu mağazaların yapılmasıları, büyük indirimler, ABD’deki vatandaşları, bu mağazanın başında kuyruklar oluşturup, mağazaların bulunduğu ile birlikte, buralarda Gratis indiriminde olduğu gibi, büyük bir izdihama ve kimi zaman silahlı yaralamalara dahi sebep olabilmektedir.

 

KARA CUMANIN ÖNEMİ

Normalde Şükran gününden sonraki Cuma günü, ABD’deki marketler kepenklerini erken saatte açarlar ve geç saatlere kadar da müşterilerine hizmet vermeye devam ederler. Bu hep böyle sürmüş. Fakat sonradan bu yoğun çalışma temposuna indirim kampanyaları da eklenmeye başlamış. İndirim kampanyalarının işin içine girmesiyle birlikte, alış verişe olan talep de artmış. Bu talep artışı, Şükran gününden sonraki Cuma günlerinin aşırı yoğun geçmesine neden olmaya başlamış. Öyle ki 1961 yılında Philadelpihia’da insanlar yoğunluktan adım atamayacak hale gelmişler.

Trafik yüzünden araçların yerlerinden kıpırdayamadığı ve yoğunluktan insanların birbirini ezdiği o yıl, bu etkinlik Black Friday olarak anılmaya başlanmış.

 

Aslında Black Friday ilk olarak Amerika’da kutlanmaya başlanmış. Fakat sonrasında bu günü İngiltere ve Kanada’da kutlamaya başlamıştır. Fakat İngiltere ve Kanada’nın Black Friday olarak adlandırdıkları tarih, ABD’ninkinden farklıdır. Dünyada genel olarak talep gören Kara Cuma etkinliği ise ABD’de kutlanan Black Friday günüdür. Bu günde dünyanın önde gelen perakendecileri önemli indirimler yaparlar. Özellikle Amerika’da bazı mağazalar, ürünlerini maliyetine satarak yoğun talep görürler. Son yıllarda ülkemizde de bazı mağazalar Kara Cuma ismi altında çeşitli etkinlikler yapmakta. Elbette bu etkinliklerin, Amerika’daki gibi büyük oranda olduğunu söyleyemeyiz. Fakat yine de normal zamana göre daha fazla indirimin olduğu söylenebilir.

 

Özellikle son yıllarda, ülkemizdeki Black Friday etkinliklerinin sayısı da artmış durumda. Black Friday nedir, ne değildir bilen pek fazla yok ama bu günde etiketlerin hayli aşağı düştüğü bir gerçek. Zaten bizi ilgilendiren kısmı da bugünde önemli indirimlerin olması. Yoksa Şükran günüymüş, sonrasıymış, bizleri pek ilgilendirmiyor.

Bu kapsamdaki indirimlerin özellikle oyunculara yaradığını söylemek mümkün. Çünkü Steam, PS Plus ve Xbox Live’daki indirimlere dijital olarak erişmek çok daha kolay. Örneğin şu aralar PS Store’da çok makul indirimler mevcut.

 

BLACK FRIDAY NEDİR?

1932‘den bu yana yılbaşı alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilen ‘Black Friday’, önce ABD’de başladı. Daha sonra Kanada ve İngiltere’nin ardından tüm dünyaya yayılan alışveriş festivalinde indirim oranları bazen yüzde 90’ların üzerine çıkabiliyor. Cuma’ya özel ABD’de mağazalar kapılarını saat 05:00’te açıyor, geç saatlere kadar açık tutuyorlar. E-ticaret şirketlerinin perakende sektöründe söz sahibi olmasıyla Black Friday satışları da internet üzerine taşındı.

 

Black Friday (Kara Cuma) ABD’de Şükran Günü’nünden sonraki ilk Cuma (Kasım ayının dördüncü Cuma günü) gününe denk gelen güne verilen addır. Black Friday, 1952’den bu yana ABD’de Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir ve birçok ünlü marka ürünlerinde ciddi indirimler ve fırsatlar düzenler. Black Friday resmi bir tatil günü olmasa da Kaliforniya ve diğer bazı eyaletlerde hükümet çalışanlarına ‘Şükran Günü’nden sonra’ adı altında bir tatil günüdür. Black Friday, ABD’de 2005 yılından bu yana en yoğun şekilde alışveriş yapılan gündür. Black Friday günü birçok marka ciddi oranlarda indirimler yapar ve stoklar neredeyse sıfıra iner.

 

Black Friday teriminin ilk olarak ABD’nin Philadelphia kentinde ortaya çıkmıştır. Fakat Black Friday terimi ilk zamanlarda Şükran Günü’nden sonraki gün sokaklarda oluşan kalabalığı tanımlamak için kullanılıyordu. 1961 yılında ortaya çıkan Black Friday terimi ve kullanımı 20 yıl aradan sonra başka bir anlam kazandı. Yıllar geçtikçe başka bölgelerde de kullanılmaya başlanan Black Friday terimi bir süre sonra perakendecilerin indirim yaptığı gün anlamı kazandı.

 

Black Friday’ın ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Black Friday (Kara Cuma) indirimleri ne zaman başlıyor? 1932‘den bu yana yılbaşı alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilen ‘Black Friday’, önce ABD’de başladı. Daha sonra Kanada ve İngiltere’nin ardından tüm dünyaya yayılan alışveriş festivalinde indirim oranları bazen yüzde 90’ların üzerine çıkabiliyor. Geçtiğimiz yıl 23 Kasım tarihine denk gelen indirim zamanı ile ilgili merak edilenler haberimizde sizlerle.

“Black Friday ne zaman?” sorusu araştırılıyor. Black Friday indirimleri ne zaman başlıyor? Black Friday indirimlerinde pek çok marka indirim uyguluyor. Geçtiğimiz yıl 23 Kasım tarihine denk gelen indirim zamanında birçok marka kampanya düzenlemişti. Bazı firmalar, “Efsane Cuma” indirimlerini yayınlamışlardı. Haberimiz içerisinden bu yılki tarihe ve detaylara ulaşabilirsiniz.

 

BLAK FRİDAY NE ZAMAN?

Black Friday 2019 yılında 29 Kasım tarihine denk geliyor.

BLACK FRİDAY İNDİRİM YAPAN MARKALAR

Black Friday indirimlerinde pek çok marka indirim uyguluyor. Bilindik markaların resmi sitelerine girerek, yaptıkları indirim oranına ulaşabilirsiniz. Bu indirimler mobil uygulamalarda ve markaların mağazalarında da geçerli.

 

Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

Black Friday, Amerikalıların Şükran Günü’nden bir sonraki günü tanımlamak için kullandıkları isimdir. Türkçesi Kara Cuma olan bu gün, her yıl, her kasım ayının dördüncü perşembe gecesi başlar ve 1952 yılından beri Amerika’da Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir. Türkiye’deki kimi mağazaların Efsane Cuma olarak da adlandırdıkları bu günde, mağazalar alışılmışın dışında çok erken saatlerde açılır ve çok geç saatlerde kapanır. Ayrıca mağazalar yıl boyunca yapacakları en büyük indirimleri genellikle bu günde yaparlar.

 

Black Friday, her ne kadar Amerika’da resmi tatil olmasa da, örneğin Kaliforniya gibi bazı eyaletlerde, devlet memurları ve özel sektörde çalışanların izinli oldukları, Şükran Günü ile hafta sonunu birleştirerek 4 gün tatil yapmalarına olanak sağlayan, bol bol alışveriş yaptıkları, 2005 yılından beri Amerikalıların yıl içerisinde en çok alışveriş yaptıkları, gayriresmî alışveriş günüdür.

 

Şükran Günü’nden bir sonraki güne denk gelen Kara Cuma için, Amerika’daki birçok mağaza kapılarını sabah 4 veya 5 gibi açmaktadır. Hatta, Best Buy veya Walmart gibi mağazalar, kapılarını Şükran Günü olan perşembe akşamından açmakta ve Amerikalıların diledikleri gibi alışveriş yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu mağazaların yaptıkları büyük indirimler ise ABD vatandaşlarının bu mağazalar önünde kuyruklar oluşturup, mağazaların açılması ile birlikte, Türkiye’deki Gratis indiriminde olduğu gibi, büyük bir izdihama ve kimi zaman silahlı yaralamalara dahi sebep olabilmektedir.

 

Neden Black Friday (Kara Cuma) Denir?

Birçok kaynağa göre Black Friday kavramı, şükran gününden sonraki gün oluşan yoğun yaya ve araç trafiğini tanımlamak için ilk olarak Amerika’nın Philadelphia şehrinde 1961 yılında kullanılmıştır. Her ne kadar bu kavram uzun yıllar boyunca Philadelphia haricinde pek bilinen ve olumlu anlama sahip bir kavram olmasa da, 1980’li yıllar itibari ile, kullanımı Philadelphia sınırlarını aşmış, ve satıcıların büyük kâr etmeleri, alıcıların ise birçok indirimden faydalanmaları sebebi ile olumlu bir anlam kazanmıştır. Öte yandan, bu güne neden Kara Cuma deniyor diye merak etmiş olabilirsiniz. Geçmiş zamanlarda ABD’deki muhasebe kayıtlarında, kırmızı mürekkep zararı, siyah mürekkep ise kârı belirtmektedir. Black Friday boyunca mağazaların yüksek oranda kâr etmeleri, kırmızı mürekkep ile doldurulmuş muhasebe kayıtlarını siyaha çevirmiş ve Black Friday’deki Black ya da Kara kavramınının öne çıkmasına sebep olmuştur.

 

Black Friday 2019 Ne Zaman?

Bu yıl, yani 2019 için konuşacak olursak, Black Friday ya da Türkçe tabir etmemiz gerekirse Kara Cuma veya Efsane Cuma, 29 Kasım 2019 tarihine denk gelmektedir. Bir sonraki yıl büyük indirimlerin olacağı Black Friday 2020 ise, 27 Kasım 2020 tarihine denk gelecektir.

Ayrıca, Black Friday kaç gün sürüyor diye merak ediyorsanız, her ne kadar kağıt üzerinde 1 gün gibi gözükse de, birçok firma 29 Kasım 2019 ile 2 Aralık 2019 tarihleri arasında indirimler yapmaktadır. Ayrıca Kara Cuma’yı takip eden pazartesi ününde daha çok elektronik ürünlere ait indirimlerin olduğu, bu yıl 2 Aralık 2019 gerçekleşecek, Cyber Monday 2019 veya Siber Pazartesi 2019 indirimleri olmaktadır.

 

Black Friday 2019 Başlamasına Kaç Gün Kaldı?

41 Gün 13 Saat 1 Dakika 50 Saniye

Black Friday Türkiye İndirimlerini Nerede Bulabilirim?

Black Friday 2019 Türkiye kapsamında yapılan tüm indirimleri her gün güncellediğimiz bu sayfadan siz değerli ziyaretçilerimize sunuyoruz. Kara Cuma 2019 Türkiye indirimlerinin yer aldığı bu sayfa ile tüm alışveriş sitelerinin yapmış oldukları indirimlere tek bir kaynaktan ulaşabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz.

 

Black Friday Türkiye’de Hangi Markaların İndirimleri Mevcut?

Türkiye’deki birçok firmanın Black Friday 2019 kapsamında çeşitli indirimleri mevcuttur. Her firmanın farklı isimlerle yapmış olduğu indirimlere örnek olarak, Trendyol indirim kodu ile daha fazla indirim elde edebileceğiniz Trendyol Efsane Günler kampanyası, Morhipo indirim kodu ile daha fazla indirim elde edebileceğiniz Morhipo Black Sale kampanyası, Boyner indirim kodu ile daha fazla indirim elde edebileceğiniz Boyner Şahane Cuma indirimi, Hepsiburada Efsane Cuma indirimleri, D&R indirim kodu ile daha fazla indirim elde edebileceğiniz D&R Şahane Cuma kampanyası, Media Markt indirim kodu ile daha fazla indirim elde edebileceğiniz MediaMarkt Şahane Cuma kampanyası ve Sefamerve indirim kodu ile daha fazla indirim elde edebileceğiniz Sefamerve Bereketli Hafta kampanyası örnek Kara Cuma kampanyaları olarak gösterilebilir.

 

Black Friday’de Ne Alınır?

2019 yılında Efsane ya da Şahane Cuma gibi isimlerle farklı biçimde adlandırılmış, Black Friday haftası boyunca geçerli, giyim ve moda ürünlerinden elektronik ürünlere kadar, her kategoride birçok ürüne ait birçok indirim mevcut. İngiltere’de 2017 yılında yapılmış bir araştırmaya göre, özellikle televizyon, kamera ve kulaklık gibi ürünlerin dahil olduğu elektronik ürünler kategorisi en çok indirim gören ve dolayısı ile de en çok talebin olduğu kategori olmuş. Dolayısıyla, Kara Cuma’nın, televizyonunu yenilemek isteyenler veya istediği bir elektronik ürünü almak için doğru zamanı bekleyenler için ideal olduğu söylenebilir.

 

Eğer böyle bir düşünceniz mevcut ise, Media Markt Şahane Cuma indirimleri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bir diğer öne çıkan kategori ise, giyim kategorisi olmuştur. Özellikle kışın etkisini ciddi bir şekilde hissettirmeye başlattığı kasım ayında, gardırobunuzu en güzel ürünlerle daha ucuza zenginleştirmek isterseniz Trendyol Efsane Günler sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca Kara Cuma boyunca birçok seyahat ve uçak bileti sitesinin de büyük indirimler yaptığını unutmayınız.

 

Black Friday’de Ne Alınmaz?

Her ne kadar Black Friday’de her kategoride birçok indirim olsa da, yapılan araştırmalar, mobilya ve oyun konsolları kategorilerinde yapılan büyük indirimlerin Kara Cuma’nın olduğu kasım ayında yapılmadığını göstermektedir. Yurt dışında yapılan araştırmalar, mobilya kategorisinde alışveriş yapmak isteyenlere Ocak ayını beklemelerini önermektedir. Benzer biçimde yeni bir oyun konsolu satın almak isteyenlerin yeni yıl indirimlerini beklemesi önerilmektedir.

Kaynak:akşam.com.tr, inidirme.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.