Altın/Gümüş/MadenYATIRIM&FİNANS

Bakır Fiyatları Analiz

borsa-6

Bakır Fiyatları Analiz

Bakır fiyatları Perşembe günü Rusya ile Ukrayna arasındaki ateşkes anlaşmasının ardından seansın en yüksek seviyesini vurdu.

New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde Mart vadeli bakırın libresi 1,0% oranında değer kazanarak 2,567 Amerikan dolarından işlem görüyor.

Fiyatlar, 2,536 Amerikan doları ile 2,568 Amerikan doları arasında seyrediyor.

Vadeli işlemler, 10 Şubat’ın en düşüğü olarak 2,525 Amerikan dolarından destek bulurken 9 Şubat’ın en yüksek direnç seviyesi 2,590 Amerikan doları olarak belirlendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile 15 Şubat’tan itibaren ateşkes anlaşmasına vardıklarını belirtti.

Rusya’da MICEX, duyurunun ardından 2% değer kazanırken ruble dolar karşısındaki düşüşünü durdurarak destek buldu.

Amerikan dolarının diğer majör dövizler karşısındaki performansının ölçümü olan dolar endeksi 0,35% düşüşle 94,83 seviyesine geriledi.

Diğer yandan Comex’te Nisan vadeli altının onsu 0,52% oranında değer kazanarak 1.225,90 Amerikan dolarından işlem görüyor. Mart vadeli gümüşün onsu ise 1,06% artışla 16,93 Amerikan dolarından işlem görüyor.

Çarşamba günü, Yunanistan ve AB yetkilileri arasındaki görüşmeler resmi bir anlaşmaya varılmadan sona erdi. Ancak iki taraf da anlaşma konusunda beklentilerin olduğunu söylüyor. Görüşmeler Pazartesi günü devam edecek.

Yunanistan’ın mevcut kurtarma paketi 28 Şubat’ta sona eriyor. Yeni Yunan hükümeti kurtarma paketinin uzatılmasını istemeyerek kreditörlerle fikir ayrılığına düşüyor, bu durum da ülkenin Euro Bölgesi’nden ayrılacağı kaygılarını beraberinde getiriyor.

Atina, büyük boyutlu kurtarma paketinin 30%’luk kısmını gözden geçirmeyi önerdi ancak Yunanistan kreditörleri varsayılan kurtarma paketi anlaşmasına bağlı kalınması gerektiğini belirtti.

Fed’in 2015 yıl ortasında faiz oranlarını yükselteceği beklentileri, altın fiyatlarının artışını sınırlandırdı.

Yüksek borçlanma maliyetleri, altın için genellikle ayı piyasası olarak yorumlanmaktadır.

Günün ilerleyen saatlerinde ABD, perakende satış ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ile ilgili raporları yayınlayacak.

kaynak:investing.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.