Bireysel FinansGÜNCEL HABERLERYATIRIM&FİNANS

AVM’lerde Yapılabilecek 10 İş Projesi

AVM-9

AVM’lerde Yapılabilecek 10 İş Projesi
Alışveriş merkezlerinde en çok açılan 10 iş fikrini sizler için bir araya getirdik. Bu işler genelde stand yolu ile açılıyor ve avm’nin müşteri kapasitesine göre çok para kazandırabiliyor. Alışveriş merkezlerinde bu yazdığımız işleri kurmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Örneğin kuracağınız standın görseli ve sunum modeli üzerinde ciddi bir çalışma yapmalısınız. Burada vereceğiniz kararlar sizin iş modelinizin iyi para kazanmasına sebep olacaktır. Ayrıca avm’lerdeki kira fiyatlarını ve aylık ziyaretçi sayılarını da mutlaka bilmelisiniz

1-Kozmetik ve Parfüm Standı

Kozmetik ürünleri özellikle alışverişe gelen bayanların dikkatini çekiyor. Makyaj ürünleri, Cilt bakımı, saç bakımı ve parfüm modelleri üzerine belirli markalar ile işbirliği yaparak bu tarz bir standı açmanız mümkün. Belirli markalar dahilinde bu işi bayilik alarak da yapabilirsiniz.Son zamanlarda sadece parfüm satan standlar ile de iş kuranların sayısı artıyor. Bu işi yapanların arasında aylık 100 bin lira kazananlar bile var.

2- Hediyelik Eşya Standı
Hediyelik eşya pazarı her zaman dikkat çekiyor. Bu alanda üç türlü stand açılması mümkün. Birincisi Bundesign veya Biggshop gibi markaların franchisingini alarak hazır stand açmak, ikincisi ise bir konsepte yoğunlaşıp niş bir alanda hediyelik eşya standı açmak (örneğin afrika konseptli ürünler, üçüncüsü ise farklı kategorilerdeki ürünleri biraraya getirip karma bir hediyelik eşya standı açmak. Hediyelik eşya sektöründe ne kadara farklı ürünler sergilerseniz satışlarınızda o derece artabilir.

3- Kahve ve Çay standı
Kahve standları hızla çoğalıyor ve bir çok marka büyük dükkanlar yerine ufak standlara yönelmiş durumda. Sigara yasağının uygulanması bu konudaki en büyük etken. Aynı şekilde çay standlarıda artık kahve ile birleşip beraber bir konsept yapılabiliyor. Dikkat edilmesi gereen en önemli noktalar ise birincisi sattığınız çay ve kahvenin iyi kalitede olması, ikincisi sigara içmeye gidilen balkon veya teras gibi noktalara yakın olmanız gerekiyor.

4- Tatlı standları
Tatlı işinin en güzel yanı avm’lerin her katında açılabilir olması. İllaki yemek katında olmanız gerekmiyor. Waffle standları bu ara moda olsa da farklı alanlarda yavaş yavaş çoğalıyor. Örneğin künefe standları, baklava standları, makara standları ve donut standları açılmaya başlandı. Bu tarz ürünlerin satış karları diğer sektörlere göre daha yüksek olsa da en önemli unsur lezzeti iyi yapabilmek. Tatlılarınız ne kadar güzel olursa kazanç sürümüde o derece iyi oluyor.

5- Şekerleme Standları
Candypark şekerleme standları, Haribo ve Bebeto Eğlence adası avm’ler içerisinde en çok bilinen markalardan bazıları. Bu alan çocuklara yönelik olmasından dolayı avm’nin herhangi bir yerinde kurulabiliyor ama sinemaya yakın olanlar veya çocuk giyim markalarının yanında olanlar daha çok müşteri çekebiliyorlar. Bayilik almadan yapmak mümkün ama ürün tedariğinde iyi araştırma yapmanız gerekir. Bu yüzden sıkıntı yaşamamak için belirli bir marka ile başlamak daha akıllıca…

6- Çanta ve Eşarp Standı
Son zamanlarda iki türlü stand var. Birisi sadece eşarp satışı üzerine açılan standlar, bunlar genelde marka üzerine odaklanıyorlar ve sade bir tasarımla ürünlerini ön plana çıkarıyorlar. Diğeri ise bayan çanta ağırlık olmak üzere ve bol bol çanta çeşidi bulunduran standlar. Kar marjı her iki üründe de %100’e kadar çıkan bu standlarda konumu iyi belirlerseniz ve özellikle çanta çeşitlerinde modayı takip eden renkleri ve modelleri satabilirseniz iyi para kazanmanız mümkün.

7- Çiğ Köfte Standı
Çiğ köfte işi uzun zamandır moda ve talep görüyor. Bu sektörde bir çok marka var ve toptan fiyatlarıda gayet uygun. Firmaların arasında standı verende var sadece ürün verende var. Ortalama kar marjı %100’ün üzerinde olan bu sektörde genelde avm’lerin ya fast food katı ya da marketlerin olduğu alana yakın yerler seçiliyor. Çiğ köfteye ilave olarak ürün satmak biraz daha zor olabiliyor bu yüzden stand konseptinin tasarımı tamamen çiğ köfteye odaklanmalı.

8- Fast Food Standı
Bu standlar arasında çok mükemmel cirolara ulaşanlarda var çok az kazananlarda var. Pilav çeşitleri, Dondurma çeşitleri, Tatlı çeşitleri, çikolata şelaleli ve bardakta mısır gibi bir çok üründe bu tarz standlar açmak mümkün. Dikkat edilmesi gereken nokta ise satılan ürünün lezzeti ve fiyatının abartılı olmaması. Çünkü bu tarz standlar genelde fast food katında çılıyor ve farklı lezzetlerde bir çok rakip bulunuyor.

9- Cep Telefon ve Tablet Kılıfları Standı
Kılıf üzerine stand açmak son yıllarda daha çok gördüğümüz iş kurma fikirlerinden birisi. Akıllı telefonların ve tablet pazarının büyümesi bu alanda kılıf ihtiyacını doruğa ulaştırmış durumda. Bir çok sektöre göre kar marjı çok yüksek olan bu standlar genel olarak iyi cirolar yapabiliyorlar. Ürünlerin çeşitliliği ve satış elemanın teknoloji bilgisi ise bu sektörde çok önemli. Kılıflar ise genelde Çin’den getiriliyor.

10- Farklı Giyim Standları
Farklı Giyimden kastımız Matrak Shop ve TshirtHane gibi markaların eğlenceli tişörtleri. Bu tişörtler özellikle gençler arasında rağbet görüyor ve fiyatları da çok pahalı değil. Fikre alternatif olarak sadece mevsime özel giyim fikirlerine de stand açılabilir. Örneğin şapka, haşama, şort ve spor giyim üzerine de standlar açmak mümkün. Önemli olan ürün tedariğinin sürekliliği ve sizin fiyat politikanız.

kaynak:http://morfikirler.com/avmlerde-acilan-is-10-fikri/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.