KARİYERPolis/Asker/Korucu

Askerde Çocuğu Olana Yardım Ne Kadar?

Asker-2

Vatani görevini yerine getiren askerlerin geride kalan ihtiyaç sahibi ailelerine aylık 250 TL olmak üzere iki aylık dönemlerle 500 lira düzenli yardım veriliyor. Oğlu askerde olan bir çift çalışmıyorsa, emekli

ya da ölüm aylığı almıyorsa bu yardımdan faydalanabiliyor.

Askerlik görevi nedeniyle geride ailesini muhtaç durumda bırakan kişiler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürüttüğü bir yardım programı söz konusu. Askerlik görevini yerine getiren kişilerin muhtaç ailelerine ayda 250 TL sosyal yardım yapılıyor. Vatani görevini yerine getirmekte olan askerlerimizin, sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç sahibi ailelerinin askerlik görevi süresince desteklenmesi için aylık 250 TL olmak üzere 2 aylık dönemlerle 500 TL düzenli yardım verilmektedir. Oğlu askerde olan bir çift çalışmıyorsa veya emekli ya da ölüm aylığı almıyorsa bu yardımdan yararlanabiliyor. Bu noktadaki amaç vatani görevini yapmak üzere askere giden çocuğun baktığı ailesinin yoksulluğa düşmesinin engellenmesi. 2013 yılı mart ayı itibarıyla başlatılan program çok fazla kişi tarafından bilinmiyor. Yardım programı çerçevesinde askerde olan kişi eğer evliyse eşine, evli değilse anne veya babasına yardım yapılıyor. Askere giden kişinin geçimini sağladığı ailenin askerlik süresi boyunca yoksulluğa düşmemesi ve kimseye muhtaç olmaması adına bu yardım yapılıyor.

BELGEYE GEREK YOK

Milli Savunma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde 2013 Mart döneminden itibaren veri paylaşım alt yapısı hazırlanmış olup, yardıma başvuranlardan askerliğe ilişkin herhangi bir belge talep edilmemektedir. Ödemeler Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi’nden doğrudan hak sahiplerinin PTT hesaplarına aktarılmaktadır. Hak sahipleri ödemelerini, herhangi bir ücret kesintisi olmaksızın PTT şubelerinden, Sosyal Yardım Kartlarını kullanarak ATM’lerden çekebilmekte veya kartlarını alışverişlerinde ödeme aracı olarak kullanabilmektedirler. Ayrıca başvuru süreci de kısaltılmaktadır.

TALEPTE CİDDİ ARTIŞ VAR

2015 yılı verilerine göre bu kapsamda 101 bin 517 haneden 106 bin 122 kişiye sosyal yardım yapılmış. 2013 yılında 50 bin 583, 2014 yılında 62 bin 693 olan yardım alan hane sayısındaki ciddi artış bu yardımın kapsamının önemli ölçüde genişlediğini gösteriyor.

Çocukları için 100 lira

Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımın yanında bir de muhtaç durumda olan ve babası askerde olan 18 yaşından küçük çocuklara yapılan nakdi yardım var. Bu yardım babası askerde olan 18 yaş altı çocuklara yapılıyor. Bu yardım kapsamında her ay 100 TL’lik bir yardım söz konusu.

3 milyon haneye 26 milyar TL destek

2015 yılında 3 milyon 17 bin 919 haneye toplam 25 milyar 828 milyon 578 bin TL sosyal yardım yapılmış. Sosyal yardımların en önemli amacı yoksulluğun engellenmesidir. Bu açıdan askerlik gibi vatani bir görevini yerine getiren kişilerin ailelerinin ve çocuklarının yoksulluğa düşmesini engellemek için yapılan bu iki yardım son derece yerinde. Sosyal yardımların amaca yönelik ve objektif kriterlere bağlı olması noktasında bu iki yardımın muhtaçlık kriteri koşulunun da net bir şekilde belirlenmesi önemli.

Devlet elini uzatıyor

2015’TE babası askerde olan muçtaç çocuklara yardım kapsamında 3 bin 803 kişiye 2 milyon 349 bin TL sosyal yardım yapılmış. Bu yardım çok yüksek olmayabilir ancak devletin, babası askerde olan çocuğa elini uzatmış olması açısından çok önemli olduğu görülmektedir.

Kaynak : Akşam Gazetesi / Okan Güray Bülbül

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.