Yoga Faydalı mı? Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga-1

ORİJİNAL YOGA SİSTEMİ’NİN FAYDALARI

 

Orijinal Yoga Sistemi insanın kendini tanımasına ve mükemmel bir şekilde geliştirmesine aracılık eden en kadim evrensel gelişim sistemidir. Mükemmel seviyede bedensel, zihinsel, ruhsal uyum ve sağlık kazandırır, hayatı oluşturan herşeyle birlik içinde olma imkanı sunar.

Orijinal Yoga Sistemi çalışmaları Fiziksel, Duygusal, Zihinsel, Sosyal, Spiritüel Sağlık kazandırmaktadır:

Fiziksel Sağlık: Bedenin sağlığı insan hayatının temel ihtiyaçlarından biridir. Asanalar(duruşlar) kemik, kas, eklem, bez, kardiyovasküler, sinir, sindirim, dolaşım, lenfatik, boşaltım sistemleri, enerji akımları, zihin ve ruh için yararlıdır. Duruşlar tüm sinir sistemini güçlendiren ve dengeleyen, zihni uyum ve huzur haline getiren psikosomatik çalışmalardır. Hoşnutluk, zihinsel berraklık, gevşeklik, içsel özgürlük ve huzur hissi bu çalışmaların bazı etkileridir.  Uygulamalar, Pranayama adlı doğru nefes, biyoenerji ve gevşeme teknikleriyle birarada sürdürüldüğünde insan, hayatının sonuna kadar sağlam ve enerjik kalır.

Yoga-2

Duygusal Sağlık: Genellikle insan duygularını yönetmek yerine, duygular insanı yönetmektedir. Pratyahara (Duyuları Aşma Sanatı) olarak adlandırılan teknikler sayesinde birey duygularına tam bir şekilde hakim olmayı öğrenmekte, duygusal özgürlük, tatmin ve özgüven hissi gelişmektedir.

Zihinsel Sağlık: Zihni kontrol etmek için konsantre olmayı öğrenmeliyiz. Düşünce berraklığı, huzur ve sakinlik zihinsel sağlığın temelleridir. Zihinsel sağlığa ulaşmak için Orijinal Yoga Sistemi’nde çeşitli konsantrasyon ve meditasyon teknikleri mevcuttur.

Yoga-4

Sosyal Sağlık: İnsanın kendi içinde huzurlu ve mutlu olması ve başkalarını mutlu etme yeteneğinin gelişmesi, sosyal sağlığı arttırmaktadır. Orijinal Yoga Sistemi insana kendi yararı ve başkalarının refahı için çalışmayı öğretmektedir. Birey komşuları ve toplum için değerli ve yapıcı olmayı, doğayı ve çevreyi korumayı, dünya barışı için çalışmayı öğrenmektedir.

Yoga-5

Spiritüel Sağlık:  Spiritüel sağlığın temel prensibi kimseye zarar vermemektir. Hayatı korumak, insana ve tüm canlılara saygı duymak, kimsenin özgürlüğünü sınırlamamak, Yoga öğretisinin temel uygulaması, doğal sonucudur. Hoşgörü, anlayış, sevgi, yardımseverlik, şefkat ve merhamet gelişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.