Yarı Zamanlı Çalışma Hakkı Nedir? Yarı Zamanlı Çalışma Hakkı Nasıl Uygulanacak?

Meslek Hastalığı-3

Meclis’e sunulan tasarı ile işçi ve memur annelere, doğum izninin ardından 6 aya varan yarı zamanlı çalışma ve çocuk ilköğretime başlayana kadar esnek çalışma hakkı sağlanacak. Esnek çalışma imkanından memur babalar da yararlanabilecek

Hükümet, çalışan milyonlarca anneyi yakından ilgilendiren doğumdan sonra ‘yarı zamanlı çalışma’, ‘doğum izinleri’ gibi yeni uygulamaları hayata geçiriyor. Önceki gün TBMM’ye sevk edilen kanun tasarısı ile sadece annelere değil, memur babalara da çocuğu ilköğretime başlayana kadar ‘esnek çalışma’ hakkı getirilecek. 6 aya kadar olan yarı zamanlı çalışma hakkı ile çocuk ilköğretime başlayıncaya kadar olan ‘kısmi süreli çalışma hakkı’ işçi anneler için de uygulanacak. çocuğu olan işçi ve memurlar da bu haklardan faydalanacak. Çalışan anne ve babalara ilişkin yeni düzenlemeler şöyle:
— Kadın memurlar, isterse analık izni bitiminin hemen ardından ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Anne isterse 24 aylık ücretsiz iznin ardından bu hakkı kullanabilecek. Mali ve sosyal haklarda herhangi bir kesinti yapılmayacak.
— Kadın memurlar ile eşi doğum yapan memur babalar, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar olan süreçte haftalık çalışma saatlerinin normal çalışma süresinin yarısı kadar olmasını talep edebilecek. Kişi, bu sürede mali ve sosyal haklarının yarısını alabilecek.
— Memur annelere tanınan 2, 4 ve 6 aylık yarı zamanlı çalışma hakkı, kadın işçilertarafından da her doğumda 6 aya kadar kullanılabilecek. Ayrıca çocuk ilköğretim çağına gelene kadar ‘kısmi süreli çalışma hakkı’ sağlanacak.

EVLATLIĞA DOĞUM İZNİ

— 3 yaşından küçük bir çocuğu evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur olan eşlerine, çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren 8 hafta süreli doğum izni verilecek. Bu 8 haftaya ilave olarak kişi isterse, esnek çalışma, yarı zamanlı çalışma ve 24 ay ücretsiz izin gibi öz anne babalara sağlanan tüm haklardan da faydalanabilecek.

— Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonra 12 ay içerisinde engellilik halinin tespiti durumunda doğum iznine ilave olarak kullanılan yarı zamanlı çalışma hakkı 12 ay olarak uygulanacak.

Kaynak : Takvim Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.