Son Dakika….3600 Ek Gösterge Tasarısında Kimler Var?

Ek gösterge listesinde ‘idareciler’ neden yer almadı? İşte perde arkası..

Kamuda yüz binlerce personelin merakla beklediği 3600 ek gösterge listesinde ‘idareci’ şoku yaşanıyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcü ibrahim Kalın’ın, 3600 ek göstergeden yararlanacak meslek grupları arasınnda idarecileri saymaması kamuda görev yapan binlerce kişiyi adeta şok etti.

Ek gösterge listesinde 'idareciler' neden yer almadı? İşte perde arkası..

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, 3600 ek göstergeye ilişkin açıklamaları, kamuda yeni bir tartışma başlattı.

İbrahim Kalın’ın 3600 ek göstergeyle ilgili ne demişti?

“”İmamlar, öğretmenler, hemşireler ve polisler, dört ana kategoride 3600 ek göstergeye çıkartılmasıyla ilgili çalışma devam ediyor. Tek bir paket halinde geçirilmesi planlanıyor. Gündemden çıkarma ya da unutma söz konusu değil. Çalışma tamamlandığında sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği bu söz kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

İşte bu açıklama, 3600 ek göstergeyle ilgili yeni bir tartışmanın fitilini açıkladı.

Konuyla ilgili daha önce yapılan açıklamalarda, dört meslek grubunun yanısıra ek gösterge düzenlemesinden yararlanacak olan gruplar arasında idareciler de sayılıyordu. Yani kamuda görev yapan müdürlerin de bu haktan yararlanması öngörülüyordu. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda da beş meslek grubuna 3600 ek gösterge getirileceği ifade edilmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamasında, idareciler yer almadı. Sadece 4 meslek grubu aldı. Bu da 3600 ek gösterge bekleyen binlerce kamu personeli için büyük bir hayal kırıklığına yol açtı.

İDARECİLER 3600 EK GÖSTERGE LİSTESİNDEN ÇIKARILDI MI?

sgkrehberi.com’un ekonomi kaynaklarından edindiği bilgiye göre, 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmalar tam olarak netleşmedi. Dolaysıyla, idarecilerin 3600 ek gösterge düzenlemesinin dışında tutulmasına yönelik kesin bir karar yok. Şu anda, 3600 ek göstergeden kimlerin yararlanacağı ve maliyeti konusunda muftak çalışması yapılıyor. Bu konudaki son kararı ise Cumhurbaşkanlığı verecek. Şu aşamada, dört meslek grubu dışında 3600 ek göstergeden kimlerin yararlanacağı konusunda ‘nihai’ bir karar bulunmuyor. İdarecilerin 3600 ek gösterge düzenlemesi de konusunda da net bir durum yok.

4 MESLEK İÇİN BİR PAKET HAZIRLANIYOR

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklmasında yer alan, dört meslek için bir paket oluşturulacağına yönelik sözlerinin ayrıntıları netleşti. Buna göre daha önceden 24 Kasım öğretmenler gününde açıklanması planlanan öğretmenlerle ilgili 3600 ek göstergesi, diğer üç gruptan tepki gelmemesi için askıya alındı. Bunun yerine dört meslek grubunun aynı anda açıklanması kararlaştırıldı.

Bu çerçevede, imamlar, öğretmenler, hemşireler ve polislerle ilgili çalışma birleştirildi. Şu anda, ekonomi yönetimi dört ayrı meslek grubuna getirilecek 3600 ek göstergenin maliyeti ve kapsayacağı kişilerle ilgili çalışma yürütüyor. Bu çalışmanın seçimler öncesinde tamamlanarak kamuoyuna Cumhurbaşkanı tarafından açıklanması öngörülüyor.

Söz konusu dört meslek grubuna 3600 ek gösterge verilmesine yönelik söz geçen yıl 24 Haziran seçimleri öncesinde duyurulmuştu…

kaynak:SGK Rehberi,memurlar.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.