GENEL HUKUKMahkeme Usul Kanunları

Sabıka Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sabıka kaydı

Kişilerin hayatının birçok alanında özellikle de iş başvurularında en çok karşılaştıkları durum sabıka kaydıdır. Sabıka kaydı kişilerin sicillerinin temiz olup olmadığını , daha önceden siciline işlenmiş bir durum ile karşılaşıp karşılaşmadıklarını belirten bir belgedir. Bu neden ile birçok kurum kişinin güvenilebilir olduğunu görmek için sabıka kaydı ister. Sabıka kaydı çıkartmak eskiden çok zor bir işti. Kişiler sadece sabıka kaydı çıkarmak için adliyelere gidip saatlerce beklemek zorunda kalırlardı. Artık sabıka sorgulama

işlemi ile tüm bu zahmetlere gerek kalmadı. Günümüzde gelişen teknoloji ve internet ağı sayesinde kişiler birçok işlemi olduğu gibi sabıka sorgulama işlemlerini de internet üzerinden rahatlık ile halledebiliyorlar. Sabıka sorgulama işlemi internet üzerinden E-devlet uygulaması ile yapılabilmektedir. Bizlerde yazımızda E-Devlet üzerinden kolay ve zaman kaybetmeden sabıka sorgulama işlemini anlatacağız.

Sabıka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden E-Devlet uygulaması ile sabıka sorgulama işlemi yapabilmek için kişilerin ihtiyacı olan ilk şey E-Devlet şifresidir. E-Devlet şifrenizi elde etmek için yapmanız gereken işlem ise çok kısa ve basittir. Size en yakın bir PTT şubesine gidip 2 lira işlem ücreti ödeyerek E-Devlet şifresine sahip olmanız mümkündür. Ancak E-Devlet şifresi ile ilgili dikkatli olmanız gereken bir husus var. E-Devlet şifresi ile E-Devlet sitesi üzerinden sadece sabıka sorgulama değil birçok işlem yapılabilir. Bu neden ile E-Devlet şifrenizi hiç kimse ile paylaşmayınız.

  • Sabıka sorgulama işleminizi yapmak için ilk olarak yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız.
  • Bu bağlantı adresine tıkladığınızda Adli Sicil Kaydı Sorgulama sistemi açılacaktır. Burada kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız.

sabıka

  • Bu bağlantı adresine tıkladıktan sonra karşınızda Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi açılacaktır. Açılan bu sayfada ilk önce yapmanız gereken işlem T.C. kimlik numaranızı yandaki kutucuğa girmenizdir.

sabıka1

  • Daha sonra sabıka sorgulama için E-Devlet şifrenizi giriniz.

sabıka2

  • Bu işlemleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamladıktan sonra ise sisteme giriş yap butonuna tıklayınız ve sabıka sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde tamamlamış olunuz.

sabıka3

kaynak:sorgulama.net

Sabıka Kaydı Sorgulamak İçin Tıklayınız…..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.