SGKSOSYAL GÜVENLİK

Prim Gün Eksiği Olan Emekli Olabilir mi?

Emekli

Prim Gün Eksiği Olan Emekli Olabilir mi?

Bakanlık emekli olamayan 100 bin kişi için düğmeye bastı
05 Eylül 2015 Cumartesi, 15:46:09
Çalışma Bakanlığı, prim günü eksiği nedeniyle emekli olamayan 100 bin kişi için düğmeye bastı
Emeklilik için yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp prim günü şartına takılanlara iyi haber geldi. Çalışma Bakanlığı’ndan 100 bin kişiye erken emeklilik müjdesi geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, konuyla ilgili çalışma başlattı. 60 yaşını aşana emeklilik imkanı sağlanması planlanıyor.

EMEKLİYE İNTİBAK YASAYLA ÇIKACAK EMEKLİYE İNTİBAK YASAYLA ÇIKACAK

GEÇMİŞE DÖNÜK BORÇLANMA İMKANI MASADA

Emeklilik yaşını doldurmuş fakat ilerleyen yaşı nedeniyle iş bulamayan, prim eksiği olanlara geçmişe dönük borçlanma imkanı masada. Öte yandan, primini doldurmuş yaşı bekleyen ve sağlık sorunları nedeniyle çalışamayanlar için de düzenleme yapılması planlanıyor. Bakanlık tarafından yapılan incelemelere göre; yaklaşık 500 bin kişi prim gününü doldururken; 6 ay, 1 yıl, 5 yıl gibi sürelerle emeklilik yaşını bekleyenler bulunuyor. Diğer yandan 100 bini aşkın kişinin de yaşı doldurduğu halde prim gün sayısında eksiği olduğu belirtiliyor.

HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA GELDİ… HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA GELDİ…

EMEKLİLİK YOLU AÇILACAK

Bu kapsamdakilerden maaşının kısmi yatırılmasını talep edenler de var. Yaşı 60 veya üstü olmasına rağmen prim gününü dolduramayanların emekliliğine yönelik düzenleme öncelik taşıyor. Çalışma şekillendikten sonra Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda değerlendirilecek. Prim günü eksiği olanlara, belli bir yaş sınırı ile emeklilik yolu açılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.