Çeşitli MesleklerGÜNCEL HABERLERKARİYERÖne Çıkan Haberler

Müfettiş Kontrolör Maaşlarına Zam Gelecek mi? 2024

 

 

Kamu sektöründe çalışan Müfettiş, Kontrolör ve Denetmenlerin maaşlarının kuşa döndüğünden şikayetçiler…

Hizmetli kadrosunda çalışan bir kişinin neredeyse müfettiş kadar maaş aldığı kamu sektöründe, müfettiş ve kontrolörler acil olarak maaşlarının iyileştirilmesini bekliyor….

Müfettişler, çarşı pazar market kira alışverişinden, teftiş yapmayı düşünemez hale geldiklerini;

Lojmanların da satılmasından sonra özlük haklarında büyük kayıplar yaşadıklarını ifade ediyorlar…

Harcıhların turne masraflarını karşılamaktan oldukça uzak kaldığını belirten müfettişler, aldıkları konaklama ücreti ile ancak alt sınıf otellerde (tabir yerindeyse hovardalık yapılan no name otellerde) ancak yer bulabildiklerini belirtiyorlar…..

2022 Banka Müfettişi Maaşı - Güncel Maaşlar 2022

 

 

Güncelleme: 26.12.2023

Müfettiş ve kontrolörler mali anlamda yaşadıkları kayıpları telafi etmek istiyorlar….

Bu noktada başta maliye bakanlığında çalışan vergi müfettişleri ve muhasebat müfettişleri, maaşlara zam yapılması için bastırıyor….

Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımıza sunulan maaş tablosunu sizlere sunuyoruz…..

 

 

 

Ayrıca Konya Milletvekili Hasan Ekicinin konuyla ilgili mecliste yaptığı konuşmada Müfettiş, Kontrolör ve Denetmenlerin maaş sorunlarının bir an önce çözülmesi istenilmiştir.

 

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Türkiye Denetim Elemanları Platformu Genel Başkanı Abdullah KOÇ’da müfettiş ve kontrolör maaşlarının kuşa döndüğünü,

Müfettişlerin, market ve pazarı düşünmekten teftiş ve denetim faaliyetlerine odaklanamadığı ifade etmiş ve Müfettiş ve Kontrolör maaşlarının düzeltilmesinde en çok ülkenin fayda sağlayacığını ifade etmiştir…

Gelişmeleri bizimle takip etmeye devam edin….

 

Kamuda maaşları arttıracak 7 düzenleme için düğmeye basıldı!
Müfettiş, Kontrolör vs denetim elemanlarının maaşlarına zam yapılması planlanıyor….
Hükümet milyonlarca vatandaşın maaşlarını arttıracak uygulamalar için düğmeye bastı. Kamuda devreye alınacak 7 yeni uygulama ile yılın ikinci yarısından itibaren önemli değişiklikler yaşanacak.

Öncelikli olarak Meclis’e gelecek 3600 ek gösterge ile bu sorun ortadan kaldırılacak. Bununla birlikte sözleşmeli çalışanlar için de kadro oluşturulacak, ücret, tayin, görevde yükselme sorunu bitecek. İşte kamuda yapılacak yeni düzenlemenin detayları…

Milyonlarca vatandaşın beklediği maaş artışlarıyla ilgili rakamlar netleşiyor. Hükümet kamu çalışanları için 7 ayrı düzenlemeyi devreye almaya hazırlanıyor. Yeni düzenlemeler kapsamında kamuda ek göstergesiz memur kalmayacak, idari kadrolar ek göstergeye kavuşacak, unvana ve sorumluluğa göre ek gösterge olacak, 530 bin sözleşmeliye yeni haklar gelecek, kadro, ücret, tayin, görevde yükselme sorunu bitecek, sosyal haklar eşitlenecek, kamu personel rejimindeki statü farklılıkları bitecek…

Kamuda uygulamaya konacak yeni düzenlemelerden ilki 3600 ek gösterge ve sözleşmelilere verilecek haklar. Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde bu iki konu metne girmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Toplu sözleşme metninin 51 ve 52’nci maddelerinde bu değişiklikler şöyle ifade edilmişti:

MADDE 51- (1) Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri alınarak 3600 ek gösterge düzenlemesi dahil olmak üzere ek göstergelere ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır.

MADDE 52- (1) Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşü alınarak, sözleşmeli personel mevzuatında düzenleme yapılması suretiyle sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır.

İŞKUR Sağlık Bakanlığı kadrosuna ilköğretim ve lise mezunu 14 bin işçi alımı yapacak!

 

EMEKLİ MAAŞLARI VE İKRAMİYELERİ ARTACAK

Özellikle ek gösterge konusunda iki toplantı yapılarak taslak metinler de ortaya çıkartıldı. Buna göre kamuda ek göstergesi olmayan memur kalmayacak. Tüm unvanlar tek tek elden geçirilerek ek göstergeler artırılacak ve sorumluluk, hiyerarşi ve unvan gözetilerek ek gösterge belirlenecek.

Banka Uzman Yardımcılığı ve Görevleri - Bankakariyer.com

 

 

Böylece ek göstergeler arasındaki dengesizlikler de ortadan kaldırılmış olacak. Bunun için son toplantının 10 Mayıs’ta yapılması bekleniyor. Bu toplantı sonucunda ortaya çıkacak taslak metin TBMM gündemine gelerek yasalaşacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 100 uzman yardımcısı alacak! İşte ilan detayları… - Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

 

 

Ek gösterge artışları ile memurların hem emekli maaşları hem de emekli ikramiyeleri artacak. Maaşlarda 1300 TL’yi geçen artışlar söz konusu olurken emekli ikramiyelerinde artış 40 bin liranın üzerine çıkacak.

Ek gösterge artışı kariyer meslekler dediğimiz üst düzey memurlar için de geçerli olacak. Ayrıca şube müdürleri, daire başkanları üniversitelerdeki genel sekreter yardımcıları ve mahalli idarelerdeki yöneticiler açısından da değerlendirilecek.

Kamu Kurumları İçin İş İlanları - Haber71.Net | Kırıkkale Haber - Son Dakika Kırıkkale Haberleri

 

 

SÖZLEŞMELİ MEMURLARIN HAKLARI

Bu arada ek göstergesi olmayan yardımcı hizmetler sınıfı da ek göstergeye kavuşacak.

Yine 52. maddede belirtilen sözleşmelilerin statü değişikliği ile ilgili çalışma da ek gösterge görüşmeleri paralelinde devam ediyor. Bu sayede 4B’li olarak ifade edilen sözleşmeli personeldeki dağınık yapı sadeleşecek ve 4A’lı dediğimiz memur kadrolarındaki haklar onlara da verilmiş olacak.

Adalet Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar? Nisan 2022 - Tercihini Yap

 

Bu sayede 4B’li personelin sosyal ve mali hakları değişmiş olacak. Ağırlıklı olarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde olan sözleşmeli memurlar eş durumundan yer değiştirme, görevde yükselme, unvan değişikliği sınavlarına girme ve yıllık izinlere devir hakkı gibi haklara kavuşacak.

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi personel alımı - Sağlık Web Ofis

 

 

Tecrübeli sözleşmeli personelin imza yetkisi de olacak. Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde 39 ayrı statüde bulunan sözleşmeli sistemi de sadeleşmiş olacak. Çalışmaların tamamı sosyal taraflarla müzakere ile sürdürülüyor. Böylece memurların talepleri de dikkate alınarak taslaklar oluşturuluyor.

Sınavsız Lise MYO Lisans 64 Kamu Personel Alımı Online Başvuruları

 

 

Yapılan toplantılara kamunun temsilcilerinin yanında Memur- Sen yöneticileri de katılarak taleplerini ve önerilerini sunuyor. Böylece taslak metinler ortak akılla çıkmış oluyor.

 

Kamuya 2 bin 153 sözleşmeli personel alınacak - Uzunköprü Gürses Gazetesi

 

EMEKLİYE TEMMUZ ZAMMI

Mayıs ayında kamu çalışanları açısından hızlanacak süreç, emekliler için Nisan ayı ile birlikte başlıyor.

Bu ay sonunda Ramazan Bayramı ikramiyeleri emeklilerin hesaplarında olacak. İkramiyelerin artırılıp artırılmayacağı ise önümüzdeki hafta belli olacak.

Bu konudaki çalışmalar devam ederken alternatifli formüller üzerinde de duruluyor. Temmuz ayında açıklanacak Haziran enflasyonu ile birlikte emekliler yılın ikinci zammını da öğrenecekler.

Personel alımları başladı! Personel alımı başvuru şartları neler?

 

SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon oranında artış alıyor. Memur emeklileri ve memurlar ise yüzde 7 toplu sözleşme artışı ile birlikte enflasyon farkı da alacaklar. 6 aylık enflasyonun yüzde 34,62 olacağı tahmin ediliyor.

Buna göre SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin enflasyon artışı yüzde 34,62, memur ve memur emeklileri için farkla birlikte artış oranı yüzde 34.12 olacak. Temmuz ayında ayrıca emekliler Kurban bayramı ikramiyelerini de alacak.

16.04.2022

kaynak:sabah

 

Konuyla ilgili olarak “Denetim Hizmetleri Sınıfı” Oluşturuluyor isimli haberimizi okumanız tavsiye edilmektedir….

 

 

One thought on “Müfettiş Kontrolör Maaşlarına Zam Gelecek mi? 2024

 • Celâl Ay

  Kamuda görev yapmış, sabit göreve geçen, sabit görevde müdürlük yapan ve neticede emekli olan müfettişler makam ve görev tazminatı alabilmesi şarta bağlanmıştır şöyleki; müfettişlik ünvanı aldıktan sonra 1.dereceye gelen ve en az 2 yıl 1.derecede görev yapmış olması gerekiyor. Hâlbuki Başmüfettişlik ünvanı alanlara böyle bir zorunluluk yoktur.
  Bir müfettişin 1.dereceye gelebilmesi için 17 sene bu görevde kalması gerekiyor.
  Yetki, görev ve sorumlulukları bakımından başmüfettiş ile müfettişin hiç bir farkı yok.
  Başmüfettiş olmak için herhangi bir sınav veya kurs yok. Müfettiş olduktan 3 yıl sonra bu ünvan veriliyor.
  Makam ve görev tazminatını düzenleyen KHK ilk olarak 1999 yılında çıktığı için, bu tarihten önce müfettişlik yapmış fakat 1.dereceye gelmeden sabit göreve geçmiş müfettişler emekliliklerinde 1. Dereceye gelmiş olsa dahi makam ve temsil göstergesinden faydalanamıyor.
  Emekliliklerinde 5.000 liraya yakın maddi kaybı oluyor.
  Yukarıdaki hususlar dikkate alınarak KHK’deki ” 2 yıl 1.decede görev yapmış olması şartı “nın kaldırılması yeterlidir.
  Müfettişlik yapmış olması ve emekliliklerinde 1.dereceye gelmiş olmak şeklinde değiştirilebilir.
  Yetkililerin bu hususta girişim yapması halinde müfettişlerin özlük haklarında önemli bir artış sağlanmış olur.
  Yıllar önce müfettişler en üst düzeyde maaş alıyordu. Şimdi orta derecede memur emeklisi maaşı alıyor.
  Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile bu sorunun çözüleceğine inanıyorum.

  Saygılarımla
  Emekli TCZB müdürü
  ( BANKA ESKÏ MÜFETTIŞİ)

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.