Bütçe MevzuatıKamu Mali Yönetim

Kurumların Bütçe Teklifleri

muhasebe-1

Kurumların Bütçe Teklifleri :

 

Kurumlardan alınacak bütçe teklifleri uygulama bütçesi ile aynı detayda (sınıflandırmanın tüm detayları kullanılarak) olacaktır. Yani kurumlar;

– kurumsal sınıflandırmanın 4 düzeyini,

– fonksiyonel sınıflandırmanın 4 düzeyini,

– finasman tipi sınıflandırmayı (1 düzey),

– ekonomik sınıflandırmanın 4 düzeyini

kullanmak suretiyle bütçe teklifi yapacaklardır.

Detaylı teklif almanın çeşitli avantajları ve dezavantajları olacaktır.

Avantajları olarak aşağıdaki hususları sayabiliriz;

  • Kurumlara çok yıllı planlama yapma alışkanlığı kazandırılır. Sadece uygulama yılı bütçesi değil sonraki yılların bütçelerini de önceden planlama alışkanlığı yerleşmeye başlayacaktır.
  • Kurumlar ilk yıl için, üç yılın bütçesini bir seferde yapmak gibi bir durumla karşı karşıya kalacaklardır. Ancak, daha sonraki yıllarda n+1 yılı bütçesi zaten yapılmış olduğundan bu yıl için sıfırdan bütçe yapmakla uğraşılmayacak ve sadece değişen alanların revizesi yeterli olacaktır.
  • Yıl içinde özellikle ekonomik sınıflandırma alanında sorulabilecek detaylı sorulara cevap bulunabilir. Artık bütçe hakkında sorulan sorular ve bütçenin izlenmesi sadece bir yıllık dönemi kapsamayacak, aynı zamanda çok yıllı bir yaklaşımla değerlendirilecektir. Öte yandan, gerek siyasi otoritenin, gerekse kurumların ve ekonomi birimlerinin izlediği işçilik, ilaç-tedavi, akaryakıt, temsil ağırlama, kamulaştırma, birtakım harcamaların detayları ekonomik sınıflandırmanın üçüncü veya dördüncü düzeyinde yer almaktadır. Bu alanlarda gelebilecek sorulara cevap bulabilmek için bu detayda bütçe hazırlamak ve bu bilgileri kayıtlara almak gerekmektedir.
  • Detayda çok yıllı bütçe yapılırsa ileriki yılların bütçelerinin konsolidasyon işlemlerinde problem çıkmaz. Konsolidasyon işlemlerinde elemine edilecek olan kalemler olan genel bütçeye, özel bütçelere ve düzenleyici ve denetleyici kurumlara hazine yardımları cari transferler ve sermaye transferlerinin altında üçüncü ve dördüncü detaylandırılmaktadır. Bu nedenle, konsolidasyon işlemleri için bu detayların bilinmesi gerekmektedir.

Dezavantajları olarak aşağıdaki hususları sayabiliriz;

  • Kurumlara veri girişi ve diğer alanlarda iş yükü çıkarabilir. Çok yıllı bütçeleme için kurumlardan alınacak tekliflerin sınıflandırmanın bütün detaylarını kapsaması yerine özet tablolarda yer alması halinde kurumların veri hesaplama ve bu verileri giriş yükü azalacaktır.
  • Bütçe rehberi ile istenilen tablo ve bilgilerin bir kısmı yıllık olarak kalırken bir kısmını (örneğin; personel sayısı gibi) çok yıllı istemek gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.