İkinci El Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Otomobil-2

İkinci el araç alım ve satışlarında plaka sorgulama işleminiz önemli bir yer tutacaktır. Çünkü alacağınız ve satacağınız araba üzerinde rehin, borç, ceza gibi detayları bilmeniz gerekmektedir. Üzerinde rehin, borç veya ceza olan araçların satımı ve alımı noter üzerinden yapılamamaktadır. Aracınız ile alakalı pek çok bilgiyi plaka sorgulama ile öğrenebilirsiniz. Satış veya alış işleminizde noter personeli öncelikle sizden araç üzerindeki olumsuzlukları kaldırmanızı isteyecektir. İşleminizi ancak temiz olan arabalar için yapabilirsiniz.

Notere gidip işleminizin geri çevrilmesini istemiyorsanız plakadan araç sorgulama işleminizi daha önceden yapmanızı öneririz. Plaka sorgulama işleminiz için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gitmenize gerek yoktur. Elektronik ortamda internet üzerinden de plakadan araç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Plaka sorgulama işleminizi iki farklı sistem sayesinde yapabilirsiniz. Dilerseniz kapsamları genişletilmiş E-Devlet sistemi üzerinden de sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Dilerseniz de sadece plaka bilgisi ile plaka borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Otomobil-bayan-2

E-Devlet Sistemi Üzerinden Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden plaka sorgulama işleminiz için yazının devamında yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan “Araç Sorgula” başlıklı E-Devlet sayfası üzerinde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

e-devletplakasorgulama

Ardından önünüze gelecek olan ekranda T.C. kimlik numaranızı ve size ait olan E-Devlet şifrenizi giriniz.

e-devletplakasorgulama1

Girdiğiniz bilgileri kontrol ediniz ve resimde gösterilen “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

e-devletplakasorgulama2

E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifreniz ile plaka sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Plaka Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

Otomobil-bayan-1

kaynak:sorgulama.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.