İDARE HUKUKUYönetim Hukuku

İdarenin Hizmet Kusuru Nedir?

Mevzuat-11

Hizmet kusuru kavramını tanımlayabilmek ve hizmet kusuru sayılan halleri belirleyebilmek.

– Hizmet kusuru, İdarenin yürüttüğü bir hizmetin kurulmasında, düzenlenmesinde ya da işleyişindeki bozukluk ve aksaklığı ifade etmektedir. Hizmet kusurunun varlığı şu üç halde kabul edilmektedir: Hizmetin kötü işlemesi, hizmetin geç işlemesi, hizmetin hiç işlememesi.

Amaç 2

Hizmet kusuru ve kişisel kusuru birbirinden ayırdedebilmek.

– Hizmet kusuru, hizmetin kurulması, düzenlenmesi ve işlemesindeki aksaklık, bozukluklar olduğuna ve bu anlamda – faili bulunsun ya da bulunmasın kamu görevlilerinin hizmetle ilgili kusurlu tutum ve davranışlarını ifade ettiğine göre, kamu görevlilerinin hizmetle ilgili olmayan kusurlu tutum ve davranışları onların kişisel kusurunu teşkil eder ve İdarenin sorumluluğuna yol açmaması gerekir.

Amaç 3

Kusursuz sorumluluk hallerini saptayabilmek.

– Bugün İdare Hukukunda kusursuz sorumluluk belli başlı iki ilkeye dayandırılmaktadır: Tehlike İlkesi, Fedakârlığın Denkleştirilmesi İlkesi (Kamu Külfetleri Karşısında Eşitlik İlkesi).

Amaç 4

İdarenin mali sorumluluğunun koşullarını açıklayabilmek.

– İdarenin gerek kusurlu, gerekse kusursuz sorumluluğunun söz konusu olabilmesi için idari davranış, zarar ve idari davranış ile zarar arasında bir nedensellik bağının bulunması gerekmektedir.

Amaç 5

İdarenin mali sorumluluğunun kalktığı ve azaldığı durumları belirleyebilmek.

– İdarenin sorumluluğunun tamamen ortadan kalkmasına veya azalmasına yol açan nedenlerin başlıcaları şunlardır: Zorlayıcı Nedenler (Mücbir Sebep), Beklenmeyen Durumlar (Kaza), Zarar Görenin Kusuru, Üçüncü Kişinin Kusuru.

kaynak:http://notoku.com/idarenin-mali-sorumlulugu-ozet/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.