Devlet MemuruKARİYER

Dolu-Boş Kadro Değişiklikleri Niçin Yapılır?

Dolu-Boş Kadro Değişiklikleri Niçin Yapılır?

Kurumlar için serbest bırakılan kadrolar kullanım durumlarına göre dolu ve boş olmak üzere ikiye ayrılır.

Genel Kadro Ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadroların ihdası, iptali ve kullanılmasına dair esas ve usulleri düzenlenmiştir.

Dolu – Boş Kadro Değişiklik İşlemleri


Kurumlar için serbest bırakılan kadrolar kullanım durumlarına göre dolu ve boş olmak üzere ikiye ayrılır. Kurumsal hizmet ihtiyaçlarına göre boş kadroları için unvan ve derece değişiklikleri teklifi yapabilirken; dolu kadroları için söz konusu kadroda çalışan memurun müktesebine göre sadece derece değişikliği teklifinde bulunabilmektedirler.

Anılan değişiklik teklifleri, Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı temsilcileri ile kurum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen inceleme ve araştırma toplantısında uygun görülmesi durumunda Bakanlar Kurulunca dolu-boş kadro değişikliği gerçekleştirilir.

Kadro Değişikliği Niçin Yapılır?

Kadro değişiklikleri, kurumların ihtiyaçlarına ve taleplerine göre yapılmaktadır. Değişikliğin sebeplerini 3 maddede açıklayabiliriz:

1)İlk Atamaya Uygunluk: Kamu kurum ve kuruluşları, merkezi memur yerleştirmelerinde veya açıktan atamalarda yeni memur almak için kadroların derecelerini değiştirmektedir. İlk atamaya uygun derece yapılması demek, yeni memur alacağı anlamına gelir.

2)Unvanda Değişiklik: Kamu kurum ve kuruluşları, kadrolarla ilgili düzenleme yaparken ihtiyaç duymadığı unvanı iptal edip yerine ihtiyaç duyduğu unvana ait kadro ihdası yapabilir. Yeni kadrolar, derecesine görenakil veya ilk atama içinkullanılabilir.

3)Nakil İçin Değişiklik: Kamu kurum ve kuruluşları, başka kurumlardan naklen memur alabilmek için unvanlarda ve derecelerde değişiklik yapabilmektedir. Kuruma yapılan nakil başvurusuna göre derece değişiklikleri daha çok yapılmaktadır.

Kadro değişikliklerini bir örnekle anlatmaya devam edelim:

10 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazetede kurumlara ait kadro değişikliği yayımlanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na ait kadrolarda düzenleme de yapılmıştır.

Eski Kadro

SınıfıUnvanı DereceAdet
GİHMemur580
SHUzman Tabip11
SHÇocuk Gelişimcisi31

Yeni Kadro

SınıfıUnvanı DereceAdet
GİHSosyal Güvenlik Denetmeni680
SHUzman Tabip51
SHÇocuk Gelişimcisi71

Değerlendirme:

1)Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, 80 adet memur kadrosunu iptal edip yerine aynı sayıda sosyal güvenlik denetmeni kadrosu açmıştır. Kurumun sosyal güvenlik denetmeni kadrosuna ihtiyaç duyduğu anlaşılmaktadır. Kurum her sene, Sosyal Güvenlik Denetmeni yardımcılığı alımları yapmaktadır.

2)Uzman Tabip unvanının da derecesi değiştirilip ilk atamaya uygun hale getirilmiştir. Kurum isterse naklen de atama yapabilir.

3)Çocuk gelişimcisi unvanında ise yine derece değiştirilmiş olup ilk atamaya uygun hale getirilmiştir.

Özetle; Kanunla yeni kadro ihdası yapılır, daha sonra Bakanlar Kurulu kararıyla da kadrolarda değişiklik yapılmaktadır. İlk atamaya uygunluğunu kadronun derecesine bakarak anlayabiliriz. 9 ve 10 Mayıs Tarihli Resmi gazetelerde kadro düzenlemeleri yer almaktadır. Mayıs ayı içerisinde diğer kurumlara ait kadro düzenlemeleri de parça parça yayımlanacaktır. Düzenlemeye göre kurumun ihtiyaçlarını ve 2014-1 merkezi yerleştirme kadrolarını tahmin edebiliriz.

kaynak:GAZETEKAMU ÖZEL HABER / ZEKİ KARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.