DövizÖne Çıkan HaberlerYATIRIM&FİNANS

Dolar Ne Olur? Dolar Düşecek mi?

dolar-3

Geçtiğimiz aylarda, TL karşısında sürekli olarak yükselen bir ivme gösteren ABD doları, ABD Merkez Bankası’nın açıkladığı verilerin kötü olmasıyla birlikte dolar 2.88 seviyelerine kadar geriledi.

ABD Merkez Bankası (FED), gelişme verileri kötü olduğu için faiz arttırımlarının ileri bir tarihe ertelenebileceğini duyurdu. Bu gelişme, Amerikan dolarının dünya çapında değer kaybetmesine sebep oldu. Bu gün görülen 2.88’lik rakam, doların son 2 aydır gördüğü en düşük rakam. Haftaya 2.97 ile başlayan dolar hafta içinde yaklaşık %2 değer kaybederek 2.88 seviyelerine geriledi. Bu da doların hafta içinde 9 kuruş değer kaybettiği anlamına geliyor.

Uzmanlar, dolardaki bu hareketin sebebinin FED’in faiz artırımını erteleme olasılığı ile birlikte, piyasalara tekrardan giriş yapan İran’ın elindeki 100 milyar dolarlık serveti olduğunu söylüyor. Bugüne kadar ekonomik ambargolar sebebiyle İran bu servetini küçük ülkelerde tutmak zorunda kalmıştı. Ancak Batı ile yaptıkları nükleer müzakereler sonucunda piyasalara tekrar giriş yapan İran’ın 100 milyar dolarlık servetinin bu düşüşte etkili olduğu söyleniyor.

Söz konusu paranın henüz Türkiye’ye giriş yapmadığı biliniyor ancak özellikle Türkiye’de yapılan dolar alım satım işlemlerine bakıldığı zaman, son günlerde 100 milyon dolarlık alım şeklinde yapılan işlemlere rastlanıyor. Bu da yabancı para Türkiye’ye girdiği için doların düştüğünü kanıtlayan bir delil olarak görünüyor. İran’dan şu ana kadar yaklaşık 500 milyon dolar para geldiği tahmin ediliyor ve ilerideki dönem için İran’dan gelmesi beklenen para miktarının 2 milyar dolar olacağı düşünüyor. Bu Dolar-TL arasında yapılacak dönüşüm sayesinde de TL’nin dolar karşısında değer kazanacağı düşünülüyor.

kaynak:http://www.pekhaber.com/dolar-fiyatlari-duser-mi-makale,15.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.