Emlak VergisiGÜNCEL HABERLERVERGİ MEVZUATI

Değerli Konut Vergisi Nedir? Değerli Konut Vergisini Kimler Ödeyecek?

Değerli Konut Vergisi Nedir? Değerli Konut Vergisini Kimler Ödeyecek?

Bütçe verilerinde yaşanan sıkıntılar, hükümeti yeni gelir kaynakları bulmaya yöneltmiş durumda…
Bu kaynakların başında yeni vergi konulması yada vergi oranlarında bir kısım artışların yapılması öngörülüyor….
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ”Gelir vergisi üst dilimini yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkarmayı teklif ediyoruz. Değerli konut vergisi adında yeni bir vergi önereceğiz” dedi.

değerli konut vergisi ile ilgili görsel sonucu

Değerli Konut Vergisi Nedir?

Değeri 5 milyon TL’nin üzerinde olan mülklerden ‘Değerli Konut Vergisi’ alınması tasarısı Meclis’e sunuluyor. Uzmanlar bu karar yasalaşırsa lüks konut satışlarının daha da yavaşlayacağını belirtiyor.
Peki Türkiye’de 30 büyükşehirde 5 milyon TL üzeri kaç adet satılık lüks konut var? İnternetten konut satımı yapan bir sitenin sozcu.com.tr ile paylaştığı verilere göre; bugün itibari ile 6 bin 781 konut 5 milyon TL üzeri rakam ile satışta… İşte 30 ildeki en pahalı evler ve sahiplerinin ödeyeceği vergiler…

değerli konut vergisi ile ilgili görsel sonucu

 

Yeni vergi reformu paketinden lüks kotunu olan vatandaşları üzecek haber çıktı. Yasa tasarısında pakette bir değişiklik olmaması halinde 5 milyon liradan daha değerli konutlar için emlak vergisinin yanında yüzde 1 ek vergi daha konulması planlanıyor. Buna göre 5 milyon değerinde evi olan bir vatandaş yıllık ek olarak 50 bin TL Değerli Konut Vergisi ödeyecek.

değerli konut vergisi ile ilgili görsel sonucu

değerli konut vergisi ile ilgili görsel sonucu

 

3 Aşamalı Değerli Konut Vergisi Nedir?

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş yeni vergi paketiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Muş vergileri duyururken ‘hayırlı olsun’ ifadesini kullandı.

Muş’un verdiği bilgilere göre Değerli Konut Vergisi’nde vergi dilimi üçe ayrıldı. Buna göre konutunun değeri 5 milyon TL ila 7.5 milyon TL arasında olan vatandaşlar yılda yüzde 0.3, konutunun değeri 7.5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan vatandaşlar yüzde 0.6, değeri 10 milyon TL üzerinde konutu olan vatandaşlar ise yılda yüzde 1 konut vergisi ödeyecek.

değerli konut vergisi ile ilgili görsel sonucu

 

Vergide yeni dönem! AK Parti’den yeni vergi taslağına ilişkin açıklama

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren yeni vergi düzenlemesi gündemde. Ekonomi yönetimin hazırladığı taslak görüşe açıldı.

Gelir vergisinden emlak vergisine, kurumlar vergisinden bazı alanlardaki vergi istisnalarına kadar birçok başlıkta değişiklik öngörülüyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi” alınmasını hedefleyen, bazı vergi kanunlarında değişiklik içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını bildirdi.

değerli konut vergisi ile ilgili görsel sonucu

 

Teklifle ilgili konuşan Muş’un açıklamalarından satır başları şöyle:

”2020’nin Nisan başında bu vergi müessesi yürürlüğe girecektir. Öğrencidir kamu misafirhaneleri bunlar istisna olacaktır. Gelir vergisi üst dilimini yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkarmayı teklif ediyoruz. 500 bin Türk Lirası gelir elde eden gerçek kişilerin tamamına kazançlarını beyan etme imkanı getiriyoruz.

değerli konut vergisi ile ilgili görsel sonucu

 

 

”FUTBOLCULARIN GELİR VERGİSİ YÜZDE 20’YE ÇIKARILACAK”

Değerli konut vergisi adında yeni bir vergi önereceğiz. Futbolcuların gelir vergisi yüzde 20’ye çıkarılacak. Paketin amacı çok kazanandan vergi oranına göre daha çok vergi, az kazanandan daha az vergi. Teklif bunu amaçlamaktadır.”

futbolcu ile ilgili görsel sonucu

Uzmanlar bu uygulamanın yürürlüğe geçmesi halinde lüks konut satışlarının azalacağını söylüyor. Peki Türkiye’deki 30 büyükşehir bölgesinde kaç adet 5 milyon TL ve üzeri konut satışta? Hangi şehirde en pahalı ev ne kadar?
Hürriyet Emlak’ın sozcu.com.tr ile paylaştığı verilere göre; İstanbul’da 5.736 adet fiyatı 5 milyon TL ve üzeri konut sahibini bekliyor. Fiyatı en yüksek olan ise 550 milyon TL ile Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı… Bu yalının lüks konut vergisi 5.5 milyon TL. Yani bu yalının sahibi her yıl devlete 5.5 milyon TL ödeyecek.

değerli konut vergisi ile ilgili görsel sonucu

 

Değerli Konut Vergisi geliyor

Değeri yüksek meskenlerden yeni bir vergi alınmasını teminen Değerli Konut Vergisi getiriliyor. Uygulama 2020 yılının Şubat ayında verilecek beyanlarla başlayacak ve Şubat ile Ağustos aylarında eşit iki taksitle ödenecek. Kamu meskenleri, diplomatik mensupların meskenleri, hiçbir geliri olmayan veya sadece emekli maaşı olanların tek meskenleri ve bina inşa işiyle uğraşanların ticari mal niteliğindeki meskenleri uygulamadan muaf olacak.

değerli konut vergisi ile ilgili görsel sonucu

 

 

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetlerine Konaklama Vergisi getiriliyor. Verginin mükellefi, konaklama hizmetlerini sunanlar ve vergi aylı dönemler itibarıyla beyan edilip ödenecek.

Ayrıca düzenlemede oyun, müzik, video, uygulama içi satışlar gibi içerik satışlarını kapsayacak dijital hizmet vergisi gibi diğer başlıklar da yer alıyor.

kaynak:mynet.com, sözcü.com.tr, bloomberg.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.