Beyazlar Kaç Derece Yıkanır? Renkliler Kaç Derecede Yıkanır? Havlular Kaç Derecede Yıkanır?

beyazları kaç derecede yıkamalıyım

Çamaşır yıkarken hepimizin karşılaştığı sorunların başında, çamaşırların kaç derece sıcaklıkta yıkanması gerektiğidir….

Bu konuda genellikle farklı bilgiler ortada dolaşmaktadır…

Bu nedenle kamu finans olarak sizler için araştırdık ve en doğru bilgiyi sizlere ulaştırmak istedik…

İşte detaylar….

Beyazlar, kirleri daha fazla gösterdiği için genellikle 60 derecede yıkanır. Ancak bir ipek bluzu 60 derecede yıkayamazsınız, bu nedenle giysilerinizi yıkamadan önce mutlaka yıkama talimatlarını okuyup, uygun yıkama yaptığınızdan emin olmalısınız.

1-Beyazlar kaç derecede yıkanır?

Beyaz kıyafetlerinizi yıkarken de dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunuyor. Renkli bir kıyafetin beyazların arasına karışması, geri döndüremeyeceğiniz bir hataya neden olabilir. O nedenle mutlaka beyazları sadece beyaz giysilerle yıkayın. Beyazlar, kirleri daha fazla gösterdiği için genellikle 60 derecede yıkanır. Ancak bir ipek bluzu 60 derecede yıkayamazsınız, bu nedenle giysilerinizi yıkamadan önce mutlaka yıkama talimatlarını okuyup, uygun yıkama yaptığınızdan emin olmalısınız.

Beyaz giysilerinizde oluşan lekelere anında müdahale etmeniz, lekeden daha kolay kurtulmanızı sağlar. Öncelikle kıyafetinizin üzerindeki fazla lekeleri spatula yardımıyla hafifçe kazıyın. Sıvı eterjanı lekenin üzerine döküp yaklaşık 15-20 dakika soğuk suda bekletin ve daha sonra durulayın. Ardından çamaşır makinesinde her zamanki programınızda yıkayın. Kıyafetteki inatçı bir lekeyse, limon suyu veya oksijen bazlı bir çamaşır suyu uygulayabilirsiniz.

İster beyaz, ister renkli olsun; kıyafetlerinizi yıkamadan önce mutlaka kullanma talimatlarını okuduğunuzdan emin olun. Leke çıkarma yöntemlerini ise mutlaka giysinizin ufak bir kısmında deneyin. Doğru yıkama yöntemleri ile giysilerinizin şeklini ve rengini bozmadan uzun süre kullanabilirsiniz.

Beyazlar kaç derecede yıkanır dediğinizde, renk verme sıkıntısı olmayan ve kolay kir gösteren bu çamaşırlar için daha yüksek su sıcaklıklarını tercih edebilirsiniz. Dolayısıyla beyazlarınızı 60 °C derecede yıkayabilirsiniz. Ancak giysiniz ipek, yün gibi hassas bir kumaşa sahipse en fazla 30 °C derecede yıkamanız gerekir.

2-Renkliler kaç derecede yıkanır?

Renkli çamaşırlar nasıl yıkanır sorusu, giysilerimizin renklerini koruyabilmeleri için önemli bir sorudur. Aşırı sıcak suda yıkanan giysilerimizin renkleri zamanla solabilir. Giysilerinizi yıkamadan önce her zaman bakım etiketini kontrol etmelisiniz. Bakım etiketinde giysinizin kumaşı için en uygun olan sıcaklık derecesini bulabilirsiniz. Bunun dışında, pamukluları 40 derecede, ipek ve narin giysilerle yünlüleri 30 derecede veya soğuk suda yıkamalısınız. Yün ve ipek gibi giysileriniz için özel yıkama programı seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca, yünlülerinizi yıkarken programını iptal etmeyi ve narin giysileriniz için fazla deterjan kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Renkliler kaç derecede yıkanır dediğinizde, pamuklu kumaşa sahip giysileri 40 °C derecede, daha narin kumaşa sahip renklileri ise en fazla 30 °C derecede yıkayabilirsiniz.

3-Koyu renkli çamaşırlar kaç derecede yıkanır?

Seçtiğiniz derece, kumaşların cinsine göre değişiklik gösterebilmekle birlikte, renkli çamaşırları genellikle 40 derecede ve siyahları düşük ısıda yıkamayı tercih edin. Eğer daha yüksek bir derecede yıkarsanız, renkli çamaşırların çekmesi ya da lekelenmesi gibi problemler ortaya çıkabilir. Ayrıca suyun sıcaklığı arttıkça, koyu renkli kıyafetlerin renk akıtma ihtimalinin artacağını da unutmayın.  Bunun dışında, çamaşır yumuşatıcısını fazla kullanmak ise giysilerinizin rengini soldurabilir.

Bir önemli nokta da çamaşır makinenizin devridir; yüksek devirde yapılan kurutmalar, giysilerinizin çok fazla kırışmasına sebep olur. Genellikle ideal olan, 600 devirdir.

Koyu renkliler ve siyahlar kaç derecede yıkanır dediğinizde 30 °C derecede yıkamanız ideal olacaktır.

4-Havlular Kaç Derecede Yıkanır

Peki havlular kaç derecede yıkanır? Giysilere göre daha dayanıklı kumaştan oldukları için havluları 60 °C derecede yıkayabilirsiniz. Böylece vücudumuza doğrudan temas eden bu ürünlerde daha yüksek hijyen elde edebilirsiniz. Ancak renk vermelerini önlemek için havlularda da beyazlar ve renklileri ayırmanız önerilir.

5-Çamaşır Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Çamaşır yıkarken en iyi sonucu almak için benzer renkleri gruplamak ve doğru sıcaklığı tercih etmek dışında yapabileceğiniz bir diğer şey çamaşır makinesini aşırı doldurmamaktır. Böylece giysileriniz daha iyi temizlenebilir. Makinenizi eksik ya da fazla çamaşırla çalıştırmazsanız hem daha iyi performans alırsınız hem de su ve elektriği ziyan etmemiş olursunuz. Bu önerilerimizle havlular, beyazlar ve renkliler kaç derecede yıkanır sorularını cevaplamış olduk. Böylece giysilerinizi güvenle temizleyebilir, renklerini ilk günkü gibi koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.