Badem Yağı Nedir? Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Nedir? Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Tabiat ananın bize verdiği mucizerlerden biri de badem bitkisidir…

Badem ağacının meyvelerine badem denir ve içlerinden çıkan çekirdek gerek kuruyemil olarak, gerekse de başka başka amaçlarla kullanılır….

Tabiat ananın bize bahşettiği bu güzel meyvenin faydalı olduğu bir çok konu vardır….

Bu faydalardan birisi de badem yağıdır….

badem yağı ile ilgili görsel sonucu

BADEM YAĞI NEDİR?

Badem ağacı tohumlarından soğuk sıkma ile elde edilen, soluk sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır. Kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir. Ayrıca saç besleyici olup, saç dökülmesini önler. Özellikle karın, bel, basen ve kalça kısmında oluşan cilt çatlaklarının giderilmesinde, besleyici, onarıcı, koruyucu, yumuşatıcı ve nemlendirici olarak cilt bakımında badem yağı kullanılmaktadır.

BADEM YAĞININ FAYDALARI

-Tatlı badem yağı adeta cildimize kusursuz bir güzellik vadediyor. Yağ, cilt tonunu eşitler, pürüzsüzleştirir ve sağlıklı bir görünüm sağlar.

-Mucizevi tatlı badem yağı, cilt bakımının yanı sıra içeriğinde bulunan badem yağı asitlerinin diğer yağlardan daha yüksek bir içeriğe sahip olması nedeniyle saç, kaş, kirpik bakımında da oldukça etkili.

badem yağı ile ilgili görsel sonucu

-A, B1, B2, B6 ve E vitamini bakımından oldukça zengin olan bu yağ tüm cilt tipleri için nemlendirici görevi tutuyor.

-Yapılan araştırmalarda, tatlı badem yağının güneş hasarlı ciltlerdeki ince çizgileri ve yaşlanma belirtilerini büyük oranda azaltıyor. Gene yapılan bir araştırmada ise antioksidan, anti-inflamatuar, bağışıklık artırıcı ve skar (yanık ya da yara izleri) azaltıcı bir etkisi olduğu bilgiler arasında.

badem yağı ile ilgili görsel sonucu

-Özellikle kış aylarında artan cilt kuruluğu şüphesiz herkesin ortak problemi. Badem yağındaki yağlar tekli doymamış yağ olduğundan, cildiniz onları çabucak emer ve nemi korur. Bu sayede cildinizde ki kuruluk büyük oranda azalır.

-Tatlı badem yağı içeriğinde bulundurduğu E vitamini ve omega-6 yağ asitleri sayesinde göz çevresindeki koyu halkaları önlemeye yardımcıdır.

-Badem yağının içerisinde bulunan A, B ve E vitaminleri, sivilceleri kurutmada büyük rol oynar. Cilt yumuşatıcı özelliği sayesinde cilt bakımı ve sivilce tedavisinde doğal bir tedavi yöntemidir.

badem yağı ile ilgili görsel sonucu

-Biz kadınların en fazla zorluk çektiği konulardan biri de hiç kuşkusuz ki makyaj temizleme. Makyaj yapmak kadar makyaj temizlemekte bir o kadar da önemli. Bu durumda kimyasal bir ürünü tercih etmek yerine doğal ürünlere başvurmanız daha doğrudur. Tatlı badem yağı, birçok makyaj temizleme ürününe göre oldukça etkili.

-Badem yağı yapısında bulundurduğu çinko ve psoriyaz sayesinde cildi yumuşatarak cilt döküntüleri ve kaşıntıları en aza indirir.

badem yağı ile ilgili görsel sonucu

Saç dökülmesinden cilt çatlağına kadar birçok sağlık probleminde kullanılan badem yağı, sağlıklı yaşam trendlerinin değerlerinden biri haline geldi. Çeşitli yağ asitlerince zengin olan badem yağı, badem ağacı tohumlarından soğuk sıkma ile elde edilen, soluk sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır. Peki, badem yağının faydaları nelerdir? İşte, o konu ile ilgili bilgiler.

badem yağı ile ilgili görsel sonucu

Badem yağı, pürüzlü cilt sorunlarını pürüzsüzleştirerek sağlıklı bir görünüm sağlaması nedeniyle, özellikle kadınlar tarafından daha sık tercih ediliyor. İçerisinde bulundurduğu oleik asit, linoleik asit ve palmitik asitle yağ bakımından oldukça zengin. İşte, saç uzaması, yara iyileştirici ve cilt çatlaklarının giderilmesinde yardımcı olduğu bilinen badem yağının faydaları ile ilgili merak edilenler.

Badem Yağının 11 Faydası

Tadını çok sevdiğiniz bademin yağının da size sonsuz fayda sağladığını biliyor muydunuz? Saçınızdan cildinize, kalbinizden tırnağınıza kadar badem yağının faydaları saymakla bitmiyor. Bütün dünyada gün geçtikçe daha da çok kullanılmaya başlanan badem yağı, mucizeler yaratabiliyor. Badem yağı faydaları hakkında daha çok bilgi sahibi olmak ve badem yağı ne işe yarar sorusunun yanıtını öğrenmek istiyorsanız, sizin için konuyu tüm ayrıntısıyla araştırdık!

1. Cildinizi Güzelleştirir


Badem yağı ile pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmanız mümkün. A, B ve E vitaminler, açısından zengin olan badem yağı, cildi nemlendiriyor, emilim gücünü arttırıyor. Hindistan Hamdard Üniversitesi Eczacılık Bölümü’nde 2007 yılında yapılmış olan bir araştırma bademi yağının UV ışınlarının yarattığı hasarlar üzerinde etkili olduğunu ve UV ışınlarının yarattığı hasarların iyileşme sürecinde rol aldığını ortaya çıkarmış. Ayrıca badem yağı, başta bebekler olmak üzere hassas ciltlere sahip olan kişilerin ciltlerinde de mükemmel sonuçlar yaratıyor.

2. Mor Halkalardan Kurtulabilirsiniz

Gözlerinizin çevresinde mor halkalar varsa ve bununla nasıl baş edebileceğinizi bilmiyorsanız, E vitamini açısından zengin olan badem yağı ile bu derdinize son verebilirsiniz. Badem yağını gözlerinizin altına masaj yaparak uygulayarak cildinizi gençleştirebilir, koyu renk görünümünü gün geçtikçe azaltabilirsiniz.

3. Kolesterolü Düzenler

Badem yağı faydaları arasında kolesterolü düzenleme üzerindeki etkisi de bulunuyor. İyi kolesterolün yükselmesini ve kötü kolesterolün düşmesini sağlayan bu yağ, genel olarak da kolesterol seviyesini düşürüyor.

badem yağı ile ilgili görsel sonucu

Siz de yiyeceklerinizde badem yağı kullanarak kolesterolünüzü kontrol altına alabilirsiniz.

4. Kalp Rahatsızlıklarını Azaltır

Tekli doymamış yağ asitleri ile dolu olan badem yağı, kalp sağlığı için de oldukça fayda sağlıyor. Kalp dostu olan doymamış yağlar, folik asit, potasyum ve protein badem yağında büyük ölçüde bulunuyor.

badem yağı ile ilgili görsel sonucu

Bunların yanı sıra içeriğindeki Omega-3 ve Omega-6 yağları da kalp krizi ve felç riskini azaltmada yardımcı oluyor.

5. Tırnakları Korur

Tırnaklarınız sürekli kırılıyorsa, sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak sizin için hayalden ibaretse badem yağını kullanabilirsiniz. Badem yağını günde bir kez tırnaklarınıza ve tırnak yataklarınıza sürerek kırılmaları ve mantar enfeksiyonlarını engelleyebilir, sağlıklı uzayan sağlam tırnaklara sahip olabilirsiniz.

6. Hafızayı Güçlendirir ve Sinir Sistemini Korur

Daha önce de belirttiğimiz gibi badem yağında büyük oranda potasyum ve Omega-3 yağı bulunuyor. Badem yağı, bu özelliklerinden dolayı hafızayı güçlendiren bir etkiye sahip. Sinir sistemine de iyi gelen badem yağını geceleri yatmadan bir bardak süte birkaç damla damlatarak tüketebilir ve basit unutkanlıklardan kurtulabilirsiniz.

7. Dinlendirici Masaj Etkisi

Masaj yaptırmayı kim sevmez ki? Peki yatıştırıcı ve kas gevşetici etkiye sahip olan badem yağıyla masajı denediniz mi hiç? Kas ağrıları üzerinde etkili olan, strese bağlı kasılmaları azaltan birkaç kaşık badem yağını birazcık ısıtıp kasılmış olan bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

8. Diyabete Karşı Savaşmaya Yardımcı

Badem ve badem yağı, kan şekeri değerlerini düzenlemeye yardımcı oluyor ve diyabete karşı koruma sağlıyor. Purdue Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, sabah kahvaltısında badem ve badem yağı tüketiminin kahvaltıdan sonraki insülin üretimini artırdığını gösteriyor.

9. Vücut Direncini Arttırır

Badem yağının faydaları arasında vücut direncini artırmak ve bağışıklığı güçlendirmek de yer alıyor. Vücuttaki enfeksiyonlara karşı da güçlü bir koruma sağlayan badem yağının egzama, sedef ve gül rahatsızlıklarına da iyi geldiği biliniyor.

10. Kolonlar ve Bağırsaklar Üzerinde Etkili

Mükemmel bir lif kaynağı olan badem yağının kolonlar üzerinde etkisi de oldukça fazla. Akşamları yatmadan önce sütünüze ya da suyunuza ekleyeceğiniz birkaç damla badem yağı bağırsaklarınızı temizlemeye yardımcı oluyor. Bu yöntemle kabızlık sorunuyla da baş edebilirsiniz.

11. Sağlıklı Saçlar

Vitaminler açısından bir zenginlik kaynağı olan badem yağı saçlarınız için de fayda sağlıyor. Saçlarınızı yıkadıktan sonra birkaç damla badem yağı ile başınıza masaj yaparak gür ve sağlıklı uzayan saçlara sahip olabilirsiniz. Başınızdaki ölü derinin atılmasını sağlayan badem yağının bir diğer mucizevi etkisi de kepekleri yok etmesi.

badem yağı ile ilgili görsel sonucu

Kaynak:www.hepsiburada.com, www.hurriyet.com.tr,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.