Amerika’nın Popüler Mekanları

Rüyalar ülkesi ’nın popüler mekanlarını sizler için derledik…

İşte ayrıntılar….

Özgürlük Anıtı (Statue of Liberty)

Özgürlük Anıtı 1886’da Fransızlar tarafından politik özgürlüğün ve ülkeler arası dostluğun simgesi olarak Amerika’ya hediye edilmiştir. Anıt Özgürlük Adası (Liberty Island) adındaki adada bulunmaktadır. Adaya ulaşım küçüklü-büyüklü motorlarla yapılmaktadır. Adaya ulaşım gerçekten kolaydır ancak heykele çıkıp eşsiz manzarayı izlemek için uzun bir süre sırada beklemelisiniz, ancak göreceğiniz manzara beklediğinize değecek.

Manhattan’ın yukarı batı yakasında bulunmakta olan Central Park, tamamen yapay olarak yaratılmış olup, içersinde küçüklü büyüklü göller, botanik bahçeler, her türlü sporu yapabileceğiniz uygun alanlar ve kamp alanlarını bulundurmaktadır. Aynı zamanda parkta belirli tarihlerde düzenlenen sergi, konser ve çeşitli şovlar gibi etkinlikler de yer almaktadır.

Binası

Dünyaca ünlü “Empire State” binası şehrin ‘Midtown’ bölgesinde bulunmaktadır. Bina 102 katlıdır ancak ziyaretçilerin 86. kata kadar çıkmasına izin verilmektedir. 86. kattan zemine olan mesafe 320 metredir. Açık havada görüş yaklaşık 128 km’ ye kadar çıkmakta ve komşu eyaletler olan New Jersey, Pennsylvania, Connecticut, Massachusetts görülebilmektedir. Binanın içinde hediye mağazaları ve restoranlar bulunmaktadır.

Times Meydanı

Times Meydanı () Manhattan’ın “Midtown” bölgesinde yer alır. Burası New York’un sanat merkezidir, bunun nedeni 1873’te Metropolitan Opera Evi’nin (Metropolitan Opera House) bu bölgeye taşınmasıdır. Bununla birlikte çoğu tiyatro ve şov merkezleri de bu bölgeye gelmiştir. Dünyaca meşhur Broadway gösterileri burada bulunan tiyatro ve salonlarda yapılmaktadır.

WASHİNGTON DC. :

Washington’da gezip görebileceğiniz birçok yer olduğu için seyahat planınızı bunu düşünerek yapmanızda ve zamanınızı iyi ayarlamanızda fayda var.

Lincoln Anıtı (Lincoln Memorial)

Beyaz mermerden yapılmış olan anıt 1922 yılında inşa edilmiş olup, Henry Bacon tarafından tasarlanmıştır. İç kısımda Amerika’nın 16. başkanı Abraham Lincoln’un oturur şekilde dev bir heykeli bulunmaktadır. Gettysburg konuşması ve ikinci kez ABD Başkanı seçildiğinde yaptığı konuşma, anıtın duvarlarında yer almaktadır. Martin Luther King’in “Bir hayalim var… ” diyerek başladığı konuşması 1963’un Mart ayında tam burada, bu anıtın büyük merdivenlerinde gerçekleşmiştir. Anıt özellikle gece gezilmelidir.

Ulusal Sanat Galerisi (National Gallery of Art Ulusal)

İki kısımdan meydana gelen dünyanın en meşhur müzeleri arasında bulunan bu müzenin içinde, 13.yy. dan günümüze kadar gelmiş Avrupa sanatı ve sömürge döneminden bu güne Amerikan sanatının en muhteşem eserlerini inceleyebilirsiniz. Müzenin batı kesiminde daha çok İtalyan resim ve heykelleri bulunmaktadır. Daha modern örneklerin bulunduğu Doğu kesiminde ise 20.yy Avrupa ve Amerikalı sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Van Gogh, Edgar Degas, Claude Monet, Matisse, Delacroix, Renoir, Cezanne ilk akla gelenler. Ayrıca müzede Edgar Degas’in bu güne kadar kadar muhafaza edilmiş 69 balmumu heykelinden 17 adeti sergilenmektedir. Galeri Pazartesi-Cumartesi 10.00 ile 17.00 arasında, Pazar günü ise 11.00 ile 18.00 arası ziyaret edilebilir. Ücretsizdir.

Beyaz Saray (The White House)

George Washington dışındaki tüm Amerikan devlet başkanlarının (sadece yapımını görebildi) görev sürelerince kullandıkları ikametgahlarıdır. 200 yıl önce yapılmış olan yapının, 1948-1952 yılları arasındaki yenileme ile diş cephesi olduğu gibi korunurken, iç mimarisi yeni baştan düzenlenmiştir. Görev yapmış olan başkanların kullandıkları antika ve orijinal eserler dekorasyonu tamamlar. Şehri ziyaretiniz esnasında mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Salı-Cumartesi arası gezilebilir.

LOS ANGELES/CALIFORNIA:

Hollywood

Dünyaya sinemayı hediye eden şehrin en güzel yeri yıldızlarla süslü kaldırımları ile Hollywood Bulvarı’dır. Bu Bulvarın en çok turist çeken kısmı ise Mann’s Chinese Theatre’dır. Efsaneleşmiş oyuncuların el ve ayak izlerinin bulunduğu bu eski sinema salonunu günde binlerce insan ziyaret eder. Kiralık araba temin ederek dar kanyon yollarından Hollywood yazısına gitmeye çalışarak güzel bir Hollywood günü yaşayabilirsiniz (ama o tepeye ulaşmak hiçte kolay olmayack!). Eğer tüm günü Hollywood’da geçirecekseniz, o zaman ” Ripley’in İster İnan İster İnanma Müzesi (Ripley’s Believe It Or Not Museum)” ve “Hollywood Balmumu Müzesi (Hollywood Wax Museum)” nide gezebilirsiniz.

Universal Studios (Universal Stüdyoları)

Sinemanın görsel anlamda şölene dönüştürüldüğü en meşhur merkezlerdendir. Los Angeles gezinizin bir gününü muhakkak buraya ayırmanız gerekmekte. Burada çocuklar gibi eğlenip, resim çekerek unutamayacağınız bir gün geçirebilirsiniz. En son saat 4’te hareket eden ve 45 dakika süren Tram Turuna katılıp stüdyoları gezmeyi, Jurassic Park, Geleceğe Dönüş (Back to the Future), Terminator, Su Dünyası (Waterworld) filmlerinden alınmış sahnelerin canlandırmalarını izlemeden sakın ayrılmayın.

Stüdyo Turları

Los Angeles’da gezecek bir yer bulamazsanız ( ki bu imkansız), film stüdyoları bir haftanızı rahatlıkla doldurmaya yetecektir. Dünyanın en büyük ve ünlü sinema ve televizyon stüdyolarının tümü bu şehirde bulunmaktadır. Culver şehrindeki “SONY Stüdyoları”, Universal Stüdyoları, NBC merkez binası, Paramount Stüdyoları ve meşhur Warner Bros. Stüdyoları, bunlardan sadece bir kaçıdır.
MİAMİ:

Coral Gables

Ağaçlarla sarılmış caddeler, birbirinden muhteşem görünümlü bitkilerin bulunduğu parkları ve havuzlarıyla aynı Venedik’e benzeyen Coral Gables halk tarafından “Güzel Şehir” (City Beautiful) olarak bilinir. Bu kısımda özelliği bozulmadan koruma altına alınmış birçok tarihi bina bulunmaktadır. Akdeniz görüntüsü yansıtan bölgede Miami’ nin en eski üniversitesi Miami Üniversitesi (University of Miami) bulunmaktadır. Üniversitenin hemen yanında yer alan Lowe Sanat Müzesi (Lowe Art Museum) bulunmaktadır. İçersinde yerli ve yabancı çok sayıda sanatçının eserlerinin sergilendiği müze mutlaka görülmelidir. Ayrıca; Venetian Havuzu (Venetian Pool), Biltmore Otel bölgede bulunan görülmesi gereken diğer yerlerdir.

Miami Sahili (Miami Beach)

Senenin her günü parlayan bu bölgede beyaz kum sahilleri, gökyüzü mavisi denizi ve ünlülerin uğrak mekanları, neon ışıkları ile süslü birbirinden değişik ve farklı gece kulüpleriyle insanı içine çeken bir atmosfere sahiptir. Miami Sahili’nin batı kısmında bulunan Palm, Star ve Hibiscus adaları birçok ünlüye ev sahipliği yapan adalardır. Ayrıca Miami Sahili, bir çok restoran ve alış veriş merkezine de çok yakın bulunmaktadır.

Downtown Miami

Miami’nin bu kısmı, “Farklılığın Şehri” olarak adlandırılmıştır. Bunun nedeni dinamik çeşitliliğin özelliklerini göstermesidir. Ayrıca Miami’nin sanatsal faaliyetlerin de merkezi konumundadır. Sanatsal etkinliğin ve komedi gösterilerinin yer aldığı meşhur Olympia Tiyatrosu (Olimpia Theater) bu bölgededir. Biscayne bulvarındaki Özgürlük Kulesi (Freedom Tower) ismindeki yapı 1924 yılında inşa edilmiş olup şehrin ilk gökdelenidir.

kaynak:/www.maxicep.com/forum/konu/amerikada-nereler-gezilebilir-amerikanin-en-unlu-yerleri.478946/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.