FİNANSAL MUHASEBETicari Muhasebe

Alınan Çeklere Reeskonta Tabi Tutulabilir mi?

Soru : Alınan çeklere reeskonta tabi tutulabilir mi?

Cevap:

Gelir İdaresi Başkanlığının 30.04.2013 tarihinde VUK-64/2013-9  Vadeli Çeklerde Reeskont Uygulaması-2 sayısı ile yayımladığı. Vergi Usul Kanunu Sirküler/64 ‘de: ileri düzenleme tarihli çeklerin değerleme gününde vadesi gelmemiş senetlere bağlı olarak reeskont uygulamasından yararlanabileceği duyurulmuştur.

Bu durumda 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu nun 281 ve 285 no’lu maddelerinde alacak ve borç senetlerinin mukayyet değerleriyle değerleneceği açıklanmıştır.

Ayrıca, vadesi gelmemiş olan senede bağlı borçların ve alacakların değerleme günü kıymetine irca olunması halinde senede faiz nispeti açıklanmışsa bu nispet, açıklanmamışsa Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının resmi iskonto haddinde bir faiz uygulanır hükmü yer almaktadır.

Reeskont hesaplamasında iç iskonto yöntemi kullanılacaktır.

Mükelleflerin Alınan Çeklere ve Verilen Çeklere 30.04.2013 tarihinden itibaren reeskont hesaplayabilecek ve hesaplama sonucu çıkan gelir ve giderlerini kayıt edebileceklerdir.

Reeskont uygulamasında dikkat edilecek hususlar

  • Alınan çeklere reeskont uygulayanlar verilen çeklere de reeskont uygulamak zorundadır.
  • Hatır çeklerine ve şüpheli hale gelmiş çeklere reeskont uygulanmasının mümkün değildir.
  • Alınan çekler ve Verilen çekler reeskont uygulamadan önce 31/12… tarihi itibari ile Alınan çekler Alacak senetleri hesabına devir yapılmalı. Verilen çekler ise Borç senetleri hesabına devir yapılmalıdır.

Yabancı para üzerinden düzenlenen çeklere reeskont işlemi yapılacaksa, reeskonta tabi tutulacak çeklere TCMB resmi iskonto oranının yerine LIBOR faiz oranının esas alınması gerekir. Uygulanan reeskont işleminden sonra elde edilen faiz tutarı 31/12… tarihli kur ile çarpılarak kayıt altına alınır. Yapılan reeskont işleminden sonra da yabancı para üzerinden düzenlenen çeklerin kur değerlemesi yapılır.

kaynak:muhasebex.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.