GÜNCEL HABERLERYAZARLAR

Lütfi ELVAN’ın Hazine ve Maliye Bakanı Olarak Atanması Ne Anlama Geliyor?

 

 

Değerli okuyucularımız….

08.11.2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa ettikten sonra yerne kimin atanacağı merak konusu olmuştu…

Öte yandan bundan bir kaç gün önce de, Merkez Bankası başkanlığına eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atanmıştı….

Bu durum aslında ekonomi yönetiminde bir değişme olacağının ilk sinyalini vermişti.

Öte yandan ekonomi yönetiminde değişime gidilebileceği de epeydir dile getirilen bir husustu….

Hazine ve Maliye Bakanlığına Lütfi ELVAN’ın atanması bu değişimin tamamlandığının göstergesidiri.

Yapılan haberlerde ekonomi yönetimine Lütfi Elvan’ın getirildiği ifade edilmektedir…

Lütfi Elvan maden mühendisi kökenlidir.

Maliye Bakanlığında temel gelenek Maliyede Denetim kökenli bir bürokratın Maliye Bakanı olması şeklinde gelişmiş olmasına karşın bilindiği üzere Lütfi Elvan, Maliye kökenli bir bürokrat değildir…

Mehmet Şimşek Dönemi

Maliye kökenli olmayan bir kişinin, son yıllarda ilk kez bakan olmasının örneği Mehmet Şimşek ile beraber tecrübe edilmişti.

Mehmet Şimşek, her ne kadar maliye bakanı olarak görülse de, Maliye Bakanlığının temel meseleleri konusunda çok fazla sorumluluk üstlenmemiş ve makro ekonomiye yoğunlaşmıştır.

Makro ekonomiye yoğunlaşması ise yine bulunduğu bakanlığın görev alanı ile ilgili olmayıp, makro göstergeler üzerine şekillenmiş bir maliye bakanlığı olarak karşımıza çıkmıştır.

Öte yandan bakanlık içerisinde yaptığı uygulamalarla Mehmet Şimşek, Maliye Bakanlığında fazla sevilen bir bakan olmamıştır.

Naci Ağbal Dönemi

Mehmet  Şimşek döneminde Müsteşar olarak görev alan Naci AĞBAL, aslında bakanlığı yönetmekteydi….

Daha sonra Maliye Bakanı olacak olan Naci AĞBAL dönemi, Maliye Bakanlığı için neredeyse kara bir dönem tarihe geçmiştir.

Müfettiş kökenli olan Naci Ağbal, Maliye kökenli olmasına karşın, maliye bakanlığı ve maliye personeli için bir çok olumsuz karara imza atmış biri olarak tanınmakta ve yine Mehmet Şimşek gibi Maliye Bakanlığında sevilmeyen bir isim olarak karşımıza çıkmaktdır.

Naci Ağbal’ın Maliye Bakanlığındaki olumsuz olarak sayılabilecek icraatları;

Maliye Bakanlığını her anlamda küçültmüş, kamuda etkisiz bir konuma getirmiş, sosyal tesisler, lojmanlar satılmış, uzun yıllar defterdarlıklara asaleten atama yapmamış, kurumdaki kariyer denetim birimlerini, keyfi uygulamalarla farklı ünvanlara atamalarını gerçekleştirmiş, vergi politikalarında sorunları çözer nitelikte adımlar atmamış, harcama politikalarında 5018 sayılı kanundan aldığı rüzgarla kurumların mali denetim sürecini ortadan kaldırmıştır.

Naci Ağbal’ın Maliye Bakanlığında ve mali sistemde açmış olduğu tahribatın bu gün bile giderilmesi için çabalar devam etmektedir.

 

Berat Albayrak Dönemi

Bir kısım piyasa oyuncularının sıkça eleştirilmesine karşın, Berat ALBAYRAK’ın bakan olduğu dönemde, Maliye Bakanlığı biraz nefes alma imkanı bulmuştur….

Her ne kadar Berat ALBAYRAK’da teşkilata uzak gibi görünsede, Maliye Bakanlığında ard niyetli uygulamalara son vermek için elinden gelen çabayı göstermiştir.

Buna karşın Mehmet Şimşek ve ardılı Naci Ağbal, maliye bakanlığında o kadar büyük yaralar açmışlardır ki…

Maliye Bürekrasisinin kendine gelmesi daha çok zaman alacak gibi görünmektedir….

 

Lütfi ELVAN Dönemi

Yukarıda belirtildiği üzere Lütfi Elvan maliye kökenli bir bakan olmamasına karşın, yine kendisi gibi maliye kökenli olmayan Berat Albayrak gibi Lütfi Elvan dönemi, Maliye personeli için bir yara sarma dönemi olmaktadır….
Beklentilerin aksine, Lütfi Elvan Maliye Bakanlığında sevilen bir bakan haline gelmiştir….

Eğer Lütfi Elvan da Berat Albayrak’a yapılan komplolardan uzak kalabilirse Maliye Bakanlığında, Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal’ın açtığı yaraları sarabilme imkanı olacaktır….

Esas itibariyle Maliye Bakanlığındaki yaraların sarılması, türkiye ekonomisindeki yaraların sarılması anlamına gelmektedir….

Bu noktada, Maliye Bakanlığını, maliye kökenli bir bürokratın getirilmesi mottosunu, Maliye Müfettişi kökenli Naci Ağbal sayesinde yerle yeksan olmuştur…..

Esas itibariyle Maliye Bakanlığının görev alanları ve çalışmaları sıradan bir maliye politkası kitabında basit bir şekilde sayılmış olmasına karşın, etki alan yüksek olan bu bakanlıkta, kişisel çıkırlar gözetilerek uygulama yapılması hem bakanlığa hemde türkiye ekonomisine büyük zararlar vermektedir…..

 

 

 

Soner Dağlı

Kamu Finans Uzmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.