Altın/Gümüş/MadenYATIRIM&FİNANS

Altında Şok Fiyat Tahmini…???

Altın-2

Altında Şok Fiyat Tahmini….????

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.220,05 dolara çıkarak son bir haftanın en yüksek seviyesini gördü. Ocak ayının son haftasından bu yana hızlı bir düşüş seyri izleyen altın fiyatları, hafta başında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’in yaptığı konuşmasında faiz artırımında acele edilmeyeceği yönünde sinyal vermesinden destek buldu.

Fed ve Çin’in etkisiyle fiyatlar 1.200 doların üzerinde tutunuyor. Kısa vadede fiyatlarda düşüş beklentisi korunuyor ancak uzmanlar iki-üç yıl içinde 1.600 doların aşılmasını bekliyor. Gelecek yıl ‘tüm zamanların rekoru kırılabilir’ iddiası da var.

Düne 1.204,65 dolardan başlayan altının ons fiyatı bu seviyeden gelen alımların etkisiyle en yüksek 1.220,05 dolara kadar çıkarak 19 Şubat’tan sonra en yüksek seviyeyi gördü.

Çin’de ekonominin canlanması için uygulamaya konulan teşviklerin devam ettirileceği haberlerinin de altın fiyatlarını desteklediğini ifade eden analistler, teknik olarak altının ons fiyatında 1.200 doların destek seviyesi olduğunu kaydediyor. Analistler, altının ons fiyatında 1.221 doların ise direnç konumunda bulunduğunu, bu seviyenin aşılması durumunda ise 1.238 doların gündeme gelebileceğini dile getiriyor.

Kısa vadede fiyatların 1.230 – 1.200 dolar bant aralığında dalgalı ve dengeli görünümünü sürdürmesi bekleniyor. Altının uzun vadeli seyri ise daha çok Fed’in güvercin taklalarına ya da şahin görünümüne bağlı olarak şekillenecek. Yıllık bazda yatay bant hareketlerinin daha çok 1.150 – 1.350 dolar geniş bandında seyretmesi bekleniyor.

1.180 SEVİYESİNDEN ALIM YAPILABİLİR

Australia and New Zealand Banking Group (ANZ), da altında 1.300 doları telaffuz etmeye başladı. Güçlenen dolar ortamında, altının kayda değer bir ralli yaptığını görmenin zor olduğunu bildiren ANZ ancak ABD dışındaki ekonomilerde büyümenin yetersiz olması ve düşen tahvil faizlerinin altını destekleyici faktörler olduğunu söylüyor. Ayrıca Yunanistan ile Avrupa’nın kalan kısmı arasındaki siyasi durumunun çözümden uzak olmasını da altını besleyen unsurlardan olduğuna dikkat çekiyor.

ANZ, altının ons başına 1,180 doları test etmesinin beklendiğini kaydederek, 1.300 dolar civarına yükseliş beklentisi ile bu dip seviyelerden alım yapılabileceği tavsiyesinde bulundu. ANZ emtia stratejisti Victor Thianpiriya, altında dar işlem bandının iki-üç yıl içinde kırılacağını öngörüyor ve “Fed’in faiz artışları yoldan çekilince altının yükselmesinin önü açılacak. İki yıl içinde 1500-1600 doların test edilmesini bekliyoruz” diyor. Thianpiriya, Euro ekonomilerinin toparlanmaya başlamasıyla dolardaki rallinin de duracağını da ekliyor.

BOFA UZUN VADEDE HIZLI YÜKSELİŞ BEKLİYOR

Bank of America Merrill Lynch de Fed’in tutumu nedeniyle altnın baskı altında kalmaya devam edeceğini fakat önümüzdeki birkaç yılda altının daha iyi bir görünüm ortaya koyacağını savunuyor. Bankanın emtia analisti Francisco Blacnh, “2-3 yıl sonrasında tablo daha değişik olabilir” diyor. Blanch’ın altında uzun vadede pozitif olmasının iki nedeni var. Birincisi, altına ilgiyi artıran negatif getirili tahvil ortamı; İsviçre, Almanya, Finlandiya ve bazı Avrupa ülkelerinin tahvilleri negatif nominal getiri sunuyor.

Avrupa’da parasal genişlemeyle birlikte bu faizlerin daha da düşmesi bekleniyor. Altını destekleyecek ikinci faktör de Fed; Blanch’a göre piyasalar faiz artışının sınırlı olacağı gerçeğini fark ettiği zaman altına ilgili artacak. ABD’De gösterge faizin 75 baz puanın üzerine çıkmasını beklemeyen Blanch, piyasa faizde zirvenin oluştuğuna inanmaya başladığında altının güçleneceğini ifade ediyor.

2011 ZİRVESİ GELECEK YIL AŞILACAK

Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff ise altında gelecek yıl 2011’deki rekorun aşılacağı kanaatinde. Borsaların zayıflamasının Fed’i parasal genişlemenin dördüncü turuna gitmek zorunda bırakacağını iddia eden Schiff, bu hamlenin oyunun kurallarını değiştireceğini ve altın fiyatlarının gelecek yıl 1.923 dolar/ons düzeyini aşabileceğini söylüyor.

Bu da fiyatların şu an bulunduğu seviyenin yüzde 50’den fazla üzerine çıkması anlamına geliyor. Birçok ülkenin faiz oranlarını düşürdüğü ve parasını devalüe ettiği ‘kur savaşlarının’ altına yaradığını belirten Schiff, altın almak için iyi bir zaman olduğunu belirtti.

ALTINI YÜKSELTECEK NEDENLER

1 – ABD dışındaki ekonomilerde büyüme yetersiz, Yunanistan ile Avrupa’nın kalan kısmı arasındaki siyasi durum çözümden uzak.

2 – Avrupa’da giderek güçlenen negatif faiz trendi altının cazibesini artıracak.

3 – ABD’de faizin en fazla yüzde 0.75’e çıkması bekleniyor. Piyasalar, faizde zirvenin oluşmasıyla altın alımları güçlenecek.

4 – Fed, borsalar zayıflamaya başladığında QE4 hamlesi yapacak ve dolar zayıflayacak.

5 – Faizlerin düştüğü ve paraların devalüe edildiği kur savaşları altın fiyatlarına destek olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.