Son Dakika….Üst Kademe Kamu Yöneticilerinin Atanmasına İlişkin Kararname Değişti (05.02.2019)

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan 29 ve 30 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde, Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde değişiklikler yapıldı.

Buna göre, 3 sayılı Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3’üncü maddesinin ikinci fıkrasının (ç) bendinde yer alan “görevlerine” ibaresi “görevleri ile kamu iktisadi teşebbüsleri yönetim kurulu üyeliklerine” şeklinde değiştirildi.

Söz konusu maddede “il ve bölge müdürü kadro, pozisyon ve görevlerine atanacaklar” için kamuda ve/veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak kaydıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak, alanında en az 5 yıl çalışmış ve temayüz etmiş olma şartı aranıyordu.

Ayrı kararnamenin (I) sayılı cetvelinde yer alan “Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyet Üyeleri” ve “Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü” satırları yürürlükten kaldırılırken, “Nadir Toprak Elementleri Enstitüsü Başkanı” satırı “Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsü Başkanı” şeklinde değiştirildi.

Kararnamedeki (II) sayılı cetvelde yer alan “Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeleri”, “Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcıları” ve “Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeleri” satırları da yürürlükten kaldırılarak (I) sayılı cetvele “Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeleri” satırı eklendi.

Ayrıca (II) sayılı cetvelde yer alan “Türkiye Atom Enerjisi Komisyonu Ve Danışma Kurulu Üyeleri” satırı “Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Yürütme Kurulu Üyeleri” şeklinde düzenlendi.

 

Kararnameyi görmek için tıklayınız……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.